Suplementy diety w problemach ze stawami

Suplementy diety pomagają zapobiegać problemom ze stawami i opóźniają wystąpienie bólu w tych chorobach. Ich korzystne działanie może zmniejszyć zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe.
Suplementy diety w problemach ze stawami
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym z najczęstszych problemów powodujących bóle stawów. Charakteryzuje się pogorszeniem stanu chrząstki i zapaleniem błony maziowej. Przebadano różne metody leczenia, aby złagodzić ból, który generuje ta choroba. Odkryto również skuteczne działanie jakie mają niektóre suplementy diety w problemach ze stawami.

Zrównoważony styl życia i właściwe odżywianie mogą pomóc opóźnić wystąpienie problemów ze stawami a także spowolnić ich postęp. Z tego powodu ważne jest, aby wziąć pod uwagę czynniki ryzyka, którym można częściowo zapobiegać, modyfikować, modulować lub leczyć. Jedną z metod stosowanych w problemach ze stawami są pewne suplementy diety.

Głównym objawem choroby stawów jest ból, który nasila się podczas używania stawu, podczas wysiłku a także w miarę upływu dnia. Inne objawy, które mogą się pojawić, to:

 • Zniekształcenie stawu.
 • Sztywność odczuwana po odpoczynku.
 • Obrzęk lub wyciek mazi stawowej.
 • Dźwięki przypominające skrzypienie przy ruchu.

Może również wystąpić zanik mięśni i przykurcze mięśni. W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa często dochodzi do nacisku na nerwy, co powoduje ból promieniujący do rąk lub nóg.

Leczenie farmakologiczne w problemach ze stawami

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów ma na celu głównie łagodzenie bólu, chociaż leki stosuje się również w celu spowolnienia degeneracji chrząstki. W bardzo zaawansowanych stadiach pacjent może wymagać operacji.

Leczenie doustne

Tabletki
NLPZ są stosowane zarówno w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka, jak i zapalenia stawów.

Wśród leków stosowanych w łagodzeniu bólu możemy wyróżnić następujące środki:

 • Szybko działające leki przeciwbólowe: takie jak paracetamol, NLPZ, opioidy lub kortykosteroidy.
 • Leki wolno działające: lub o długotrwałym działaniu, wśród których znajdują się siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy, diacereina i kwas hialuronowy.

Iniekcje dostawowe

Leki najczęściej stosowane w iniekcjach dostawowych to kwas hialuronowy, osocze bogatopłytkowe i kortykosteroidy o opóźnionym działaniu.

Leczenie przezskórne

Uzupełniającym leczeniem bólu może być miejscowe stosowanie maści, kremów, mazideł lub żeli z NLPZ. Stosuje się również przeciwbólowe substancje roślinne, siarczan chondroityny i kwas hialuronowy, a także plastry termiczne lub techniki z zastosowaniem ciepła lub zimna.

Operacja chirurgiczna

Ta metoda obejmuje chirurgię zachowawczą i techniki wymiany protetycznej.

Odkryj również ten ciekawy materiał: Remedia z kurkumy na reumatoidalne zapalenie stawów

Suplementy diety w problemach ze stawami

Suplementy diety w problemach ze stawami.

Kolagen i kwas hialuronowy – podstawowe suplementy diety w problemach ze stawami

Można je stosować samodzielnie lub w połączeniu. W niektórych przypadkach kolagen i kwas hialuronowy łączy się również z niższymi dawkami glukozaminy, siarczanu chondroityny lub minerałami i witaminami.

Ten rodzaj suplementów diety pomaga zapobiegać i opóźniać niszczenie chrząstki dzięki ich strukturalnemu i ochronnemu działaniu. Wykazano, że ich korzystny wpływ zmniejsza zapotrzebowanie na NLPZ.

Sama fitoterapia lub w połączeniu z dowolnym z powyższych produktów również przynosi korzyści w leczeniu łagodnych i umiarkowanych objawów, na przykład bólu lub stanu zapalnego. Głównymi stosowanymi substancjami roślinnymi są te o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym:

Witaminy i składniki odżywcze

Witaminy i minerały to jeszcze inne suplementy diety stosowane w problemach ze stawami. Zarówno witaminy, jak i minerały są składnikami odżywczymi biorącymi udział w syntezie kolagenu. Witaminy takie jak C, D i E oraz minerały takie jak magnez, krzem i siarka biorą udział w różnych procesach metabolizmu chrząstki.

Witamina C stymuluje produkcję kolagenu i glikozaminoglikanów. Natomiast witamina D uczestniczy w syntezie proteoglikanów. Z kolei witamina E poprawia ochronę macierzy chrzęstnej poprzez zwiększenie wzrostu chondrocytów.

Z drugiej strony kompleks B, który tworzą witaminy B1, B6 i B12, wzmacnia działanie leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol, i przeciwzapalnych.

Jeśli chodzi o minerały magnez wchodzi w skład błon komórkowych i struktury kości. Musi być jednak zrównoważony wapniem, ponieważ brak równowagi hamuje syntezę witaminy D. Krzem natomiast uczestniczy w syntezie elastyny ​​i kolagenu.

Z drugiej strony siarka znajduje się w kolagenie, elemencie tworzącym ścięgna, chrząstki i więzadła.

Może Cię zainteresować również ten materiał: Septyczne zapalenie stawów: przyczyny, objawy i leczenie

Suplementy diety nie zastąpią ogólnych rekomendacji i środków zapobiegawczych w problemach ze stawami

Zdrowa dieta

Ważne jest wdrożenie ogólnych środków zapobiegawczych u osób, które już odczuwają niewielki dyskomfort lub są narażone na czynniki ryzyka rozwoju problemów ze stawami. Wśród tych środków mamy:

 • Zbilansowana dieta, a co za tym idzie odpowiednia waga ciała.
 • Spożywanie pokarmów bogatych w kolagen i mukopolisacharydy.
 • Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, unikając sportów wpływających na stawy.
 • Unikanie wymuszonej postawy, a szczególnie utrzymywania jej przez długi czas.
 • Stosowanie ciepłych układów sytuacjach przewlekłych i przykładanie lodu w ostrych stanach.
 • Używanie suplementów diety opartych na składnikach odżywczych dla chrząstki lub leków ziołowych, aby złagodzić dyskomfort (postępując zgodnie z zaleceniami lekarza i zawsze konsultując się z profesjonalistą przed wypróbowaniem nowych alternatyw).

Podsumowując, zarówno w zapobieganiu, jak i w łagodnych i umiarkowanych problemach ze stawami, przydatne są doustne suplementy diety zawierające osobno kolagen i kwas hialuronowy lub ich połączenia.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w tej tematyce w celu uzyskania porady na temat substancji, które byłyby najbardziej przydatne w naszym konkretnym przypadku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Figueres Juher T, Basés Pérez E. An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen intake on joint and bone health and on skin ageing. Nutr Hosp. 2015 Jul 18;32 Suppl 1:62-6.
 • Oliviero F, Ramonda R, Hoxha A, Scanu A et al. Effect of an oral preparation containing hyaluronic acid, chondroitin sulfate, hydrolyzed collagen type II and hydrolyzed keratin on synovial fluid features and clinical indices in knee osteoarthritis. A pilot study. Reumatismo. 2020 Nov 19;72(3):125-130.
 • Henrotin Y, Marty M, Mobasheri A. What is the current status of chondroitin sulfate and glucosamine for the treatment of knee osteoarthritis? Maturitas. 2014 Jul;78(3):184-7.
 • Kuang X, Chiou J, Lo K, Wen C. Magnesium in joint health and osteoarthritis. Nutr Res. 2021 Jun;90:24-35.
 • Nagaoka I, Tsuruta A, Yoshimura M. Chondroprotective action of glucosamine, a chitosan monomer, on the joint health of athletes. Int J Biol Macromol. 2019 Jul 1;132:795-800.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.