Stawy: ich rola i niezbędne suplementy

To świetny pomysł, aby zacząć dbać o nasze stawy, zanim pojawią się problemy. W ten sposób możemy zapobiec powikłaniom, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie ogólne.
Stawy: ich rola i niezbędne suplementy
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Stawy są nam niezbędne do chodzenia i każdego innego rodzaju ruchu. Zapewniają także mechaniczne wsparcie dla układu szkieletowego. W ludzkim ciele znajduje się 205 kości, które można połączyć z co najmniej jeszcze jedną kością. To połączenie ma miejsce w stawach, które sprawiają, że nasze ruchy są gładkie i płynne.

Ze względy na ich umiejscowieniem w ciele, stawy zapewniają nam stabilność i umożliwiają ruch.

W jaki sposób działają stawy?

Aby lepiej zrozumieć ich funkcję, podzielimy je zgodnie z ich poziomem ruchu.

Zredukowany ruch lub jego brak

stawy
Stawy, które się nie poruszają wykazują największą stabilność. Pozwalają na silne połączenie kości, co sprawia, że mają bardzo ograniczony ruch. Na przykład, stawy zlokalizowane w czaszce są połączone włóknistą tkanką, która utrudnia ruch sąsiednich kości. To pozwala im chronić mózg.
stawy, mężczyzna trzyma się za kolano

Ograniczony ruch

Łącząca, włóknista tkanka umożliwia połączenie kości, w tym przypadku z udziałem bardzo ograniczonego ruchu. Główną funkcją tego typu stawów, jest wspieranie masy ciała, aby zapewnić mu wsparcie i stabilność.

  • Na przykład kości piszczelowe i strzałkowe, to kości o ograniczonej przestrzeni między nimi. Zapewnia to stabilność ciała, gdy stoimy.
  • Stawy w kręgosłupie umożliwiają zredukowane ruchy, które, gdy pracują razem – zapewniają naszemu organizmowi niezbędną elastyczność do przyjmowania różnych pozycji.

Z dużą możliwością ruchu

Te stawy nie wiążą bezpośrednio ze sobą kości. w stawie znajduje się płyn zwany mazią, który otacza powierzchnię złącza, co pozwala na taką mobilność.

Kobieta na kanapie, uciska stawy ręki
  • Stawy o dużym zakresie ruchu są mniej stabilne.
  • Większość z nich znajduje się w szkielecie, który tworzy kończyny ciała (ręce, nogi, dłonie i stopy) lub w obręczach. Ich funkcja umożliwia rozrost mięśni wokół kości.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Asany rozciągające – popraw elastyczność ciała z jogą!

Więzadła

Więzadło to struktura utworzona z tkanek włóknistych, które działają w celu połączenia i stabilizacji kości w stawach.

Więzadła łączą sąsiadujące kości w stawie. Pozwala to na nieograniczony ruch w naturalnych kierunkach anatomicznych. Jednocześnie ograniczają anomalie, które zapobiegają obrażeniom.

Chrząstka

Chrząstka zapewnia ruch między kośćmi. Działa jak amortyzator, który utrzymuje je w kontakcie ze sobą. Chrząstka obejmuje torebkę stawową, która jest wzmocniona więzadłami. Te (chrząstka i więzadła) współpracują ze sobą, łącząc kości w stawach.

Aby móc mówić o suplementach dla naszych stawów, ważne jest przede wszystkim zrozumienie ważnej roli stawów w ludzkim ciele.

Szkielet człowieka i stawy

Bez nich, nikt nie byłby w stanie się poruszać, a ludzkie ciało nie byłoby elastyczne. Chrząstka i więzadła są również mocno związane ze stawami.

Zużycie i tarcie

Czynności, które powodują duży nacisk na stawy, sprawiają, że układ ten działa z dużym natężeniem, a w konsekwencji powoduje zużycie chrząstki i więzadełChrząstka najbardziej ulega uszkodzeniu. Zużywa się, staje się coraz słabsza, a to powoduje uczucie bólu z powodu ocierania się kości.

Może nawet zupełnie się zużyć, powodując utratę mobilności stawu. Nie ma powodu, aby czekać, aż ten ból stanie się nie do zniesienia, a uszkodzenia stawu nie do naprawienia. O stawy należy dbać każdego dnia.

Można jednak zapobiegać uszkodzeniom i dbać o zdrowie stawów poprzez wdrażanie zdrowych nawyków do życia codziennego. Pilnowanie wagi i przestrzeganie zrównoważonej diety to bez wątpienia jeden z ważniejszych kroków ku zdrowym stawom.

Ale jeśli naprawdę chcesz odzyskać właściwą strukturę stawów, musisz im dostarczyć odpowiednie suplementy.

Suplementy do ochrony zdrowia stawów

Glukozamina

Jednym z najlepszych suplementów do ochrony i naprawy stawów jest glukozamina. Nasz organizm wytwarza ten składnik naturalnie i wykorzystuje go do ochrony stawów i wspierania chrząstki.

Wraz z wiekiem zmniejsza się poziom glukozaminy, co prowadzi do stopniowego zużycia stawów. Dlatego ważne jest, aby wzbogacić swoją dietę o ten suplement.

  • Można ją uzyskać ze skorupiaków, takich jak kraby czy homary.
  • Może być również stosowana jako suplement diety sprzedawany w sklepach z naturalnymi produktami.
degeneracja stawy

Chondroityna

Siarczan chondroityny składa się z łańcucha alternatywnych cukrów, które pomagają w budowie i naprawie chrząstki. Chondroityna jest na ogół ekstrahowana z chrząstki zwierzęcej.

Koniecznie zajrzyj również do tego artykułu: Dieta przeciwzapalna – 11 kluczowych punktów

MSM

MSM, czyli metylosulfonylometan, jest naturalnym źródłem siarki o ważnych właściwościach, które wzmacniają tkankę łączną i utrzymują ją w dobrym stanie. Zdrowe stawy to podstawa naszego ogólnego dobrego samopoczucia. Włącz te suplementy do swojej diety i ciesz się lepszą jakością życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Harrison-Muñoz S, Rojas-Briones V, Irarrázaval S. Is glucosamine effective for osteoarthritis? Medwave. 2017 Mar 15;17(Suppl1):e6867.
  • Bishnoi M, Jain A, Hurkat P, Jain SK. Chondroitin sulphate: a focus on osteoarthritis. Glycoconj J. 2016 Oct;33(5):693-705.
  • Butawan M, Benjamin RL, Bloomer RJ. Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients. 2017 Mar 16;9(3):290.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.