Stawy: ich rola i niezbędne suplementy

To świetny pomysł, aby zacząć dbać o nasze stawy, zanim pojawią się problemy. W ten sposób możemy zapobiec powikłaniom, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie ogólne.
Stawy: ich rola i niezbędne suplementy

Ostatnia aktualizacja: 27 października, 2020

Stawy są nam niezbędne do chodzenia i każdego innego rodzaju ruchu. Zapewniają także mechaniczne wsparcie dla układu szkieletowego. W ludzkim ciele znajduje się 205 kości, które można połączyć z co najmniej jeszcze jedną kością. To połączenie ma miejsce w stawach, które sprawiają, że nasze ruchy są gładkie i płynne.

Ze względy na ich umiejscowieniem w ciele, stawy zapewniają nam stabilność i umożliwiają ruch.

W jaki sposób działają stawy?

Aby lepiej zrozumieć ich funkcję, podzielimy je zgodnie z ich poziomem ruchu.

Zredukowany ruch lub jego brak

stawy
Stawy, które się nie poruszają wykazują największą stabilność
. Pozwalają na silne połączenie kości, co sprawia, że mają bardzo ograniczony ruch. Na przykład, stawy zlokalizowane w czaszce są połączone włóknistą tkanką, która utrudnia ruch sąsiednich kości. To pozwala im chronić mózg.

stawy, mężczyzna trzyma się za kolano

Ograniczony ruch

Łącząca, włóknista tkanka umożliwia połączenie kości, w tym przypadku z udziałem bardzo ograniczonego ruchu. Główną funkcją tego typu stawów, jest wspieranie masy ciała, aby zapewnić mu wsparcie i stabilność.

  • Na przykład kości piszczelowe i strzałkowe, to kości o ograniczonej przestrzeni między nimi. Zapewnia to stabilność ciała, gdy stoimy.
  • Stawy w kręgosłupie umożliwiają zredukowane ruchy, które, gdy pracują razem – zapewniają naszemu organizmowi niezbędną elastyczność do przyjmowania różnych pozycji.

Z dużą możliwością ruchu

Te stawy nie wiążą bezpośrednio ze sobą kości. w stawie znajduje się płyn zwany mazią, który otacza powierzchnię złącza, co pozwala na taką mobilność.

Kobieta na kanapie, uciska stawy ręki

  • Stawy o dużym zakresie ruchu są mniej stabilne.
  • Większość z nich znajduje się w szkielecie, który tworzy kończyny ciała (ręce, nogi, dłonie i stopy) lub w obręczach. Ich funkcja umożliwia rozrost mięśni wokół kości.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Asany rozciągające – popraw elastyczność ciała z jogą!

Więzadła

Więzadło to struktura utworzona z tkanek włóknistych, które działają w celu połączenia i stabilizacji kości w stawach.

Więzadła łączą sąsiadujące kości w stawie. Pozwala to na nieograniczony ruch w naturalnych kierunkach anatomicznych. Jednocześnie ograniczają anomalie, które zapobiegają obrażeniom.

Chrząstka

Chrząstka zapewnia ruch między kośćmi. Działa jak amortyzator, który utrzymuje je w kontakcie ze sobą. Chrząstka obejmuje torebkę stawową, która jest wzmocniona więzadłami. Te (chrząstka i więzadła) współpracują ze sobą, łącząc kości w stawach.

Aby móc mówić o suplementach dla naszych stawów, ważne jest przede wszystkim zrozumienie ważnej roli stawów w ludzkim ciele.

Szkielet człowieka i stawy

Bez nich, nikt nie byłby w stanie się poruszać, a ludzkie ciało nie byłoby elastyczne. Chrząstka i więzadła są również mocno związane ze stawami.

Zużycie i tarcie

Czynności, które powodują duży nacisk na stawy, sprawiają, że układ ten działa z dużym natężeniem, a w konsekwencji powoduje zużycie chrząstki i więzadełChrząstka najbardziej ulega uszkodzeniu. Zużywa się, staje się coraz słabsza, a to powoduje uczucie bólu z powodu ocierania się kości.

Może nawet zupełnie się zużyć, powodując utratę mobilności stawu. Nie ma powodu, aby czekać, aż ten ból stanie się nie do zniesienia, a uszkodzenia stawu nie do naprawienia. O stawy należy dbać każdego dnia.

Można jednak zapobiegać uszkodzeniom i dbać o zdrowie stawów poprzez wdrażanie zdrowych nawyków do życia codziennego. Pilnowanie wagi i przestrzeganie zrównoważonej diety to bez wątpienia jeden z ważniejszych kroków ku zdrowym stawom.

Ale jeśli naprawdę chcesz odzyskać właściwą strukturę stawów, musisz im dostarczyć odpowiednie suplementy.

Suplementy do ochrony zdrowia stawów

Glukozamina

Jednym z najlepszych suplementów do ochrony i naprawy stawów jest glukozamina. Nasz organizm wytwarza ten składnik naturalnie i wykorzystuje go do ochrony stawów i wspierania chrząstki.

Wraz z wiekiem zmniejsza się poziom glukozaminy, co prowadzi do stopniowego zużycia stawów. Dlatego ważne jest, aby wzbogacić swoją dietę o ten suplement.

  • Można ją uzyskać ze skorupiaków, takich jak kraby czy homary.
  • Może być również stosowana jako suplement diety sprzedawany w sklepach z naturalnymi produktami.
degeneracja stawy

Chondroityna

Siarczan chondroityny składa się z łańcucha alternatywnych cukrów, które pomagają w budowie i naprawie chrząstki. Chondroityna jest na ogół ekstrahowana z chrząstki zwierzęcej.

Koniecznie zajrzyj również do tego artykułu: Dieta przeciwzapalna – 11 kluczowych punktów

MSM

MSM, czyli metylosulfonylometan, jest naturalnym źródłem siarki o ważnych właściwościach, które wzmacniają tkankę łączną i utrzymują ją w dobrym stanie. Zdrowe stawy to podstawa naszego ogólnego dobrego samopoczucia. Włącz te suplementy do swojej diety i ciesz się lepszą jakością życia.

To może Cię zainteresować ...
Kości i stawy – naturalny sposób, by je wzmocnić
Krok do ZdrowiaPrzeczytaj na Krok do Zdrowia
Kości i stawy – naturalny sposób, by je wzmocnić

Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kości i stawy oraz zadbać o nie, koniecznie wypróbuj proponowane przez nas naturalne r...  • Harrison-Muñoz S, Rojas-Briones V, Irarrázaval S. Is glucosamine effective for osteoarthritis? Medwave. 2017 Mar 15;17(Suppl1):e6867.
  • Bishnoi M, Jain A, Hurkat P, Jain SK. Chondroitin sulphate: a focus on osteoarthritis. Glycoconj J. 2016 Oct;33(5):693-705.
  • Butawan M, Benjamin RL, Bloomer RJ. Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement. Nutrients. 2017 Mar 16;9(3):290.