Popraw swoje umiejętności krytycznego myślenia dzięki tym 6 czynnościom

Krytyczne myślenie pozwala nam wyjść poza schemat i znaleźć różne sposoby podejścia do wielu życiowych wyzwań. Zastosuj je w praktyce, korzystając z tych 6 wskazówek.
Popraw swoje umiejętności krytycznego myślenia dzięki tym 6 czynnościom

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia, 2022

W czasach, gdy istnieje tak wiele zasad i procedur w każdej dziedzinie naszego życia, krytyczne myślenie może być świetnym rozwiązaniem. Pozwoli nam bowiem uzyskać alternatywne sposoby bycia, które mniej przypominają „kaftan bezpieczeństwa” i są mniej „nudne”. Na tym polega bogactwo tej zdolności, w możliwości kwestionowania i ponownego zadawania pytań.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak możemy wykorzystać krytyczne myślenie w dowolnej dziedzinie życia.

Czym jest krytyczne myślenie?

Ze względu na zainteresowanie, jakie budzi, krytyczne myślenie ma kilka definicji. Jedna z nich podsumowuje kilka głównych idei dotyczących tego, czym jest i co reprezentuje: Jest to sposób myślenia, w którym poprawia się jakość początkowego myślenia. Rezultatem jest niedoświadczony krytyczny myśliciel, który formułuje istotne problemy i pytania z jasnością i precyzją.

Jednak to nie tylko to. Krytyczny myśliciel gromadzi istotne informacje i może używać abstrakcyjnych pomysłów. Dochodzi również do rozwiązań, które następnie testuje i weryfikuje.

Myślenie krytyczne to proces poznawczy, który stara się wyjść poza to, co oczywiste, poza to, co już znane i poza to, co jest uważane za oczywiste. Znajduje inne możliwe alternatywy i dąży do poprawy. Wiąże się z refleksją i wykonaniem ćwiczenia zadawania pytań w określonym celu.

Według Facione ten rodzaj myślenia obejmuje takie umiejętności, jak analizowanie, wnioskowanie, interpretowanie, wyjaśnianie, samoregulacja i ocena. To także część wolnego i niezależnego myślenia.

Wreszcie krytyczne myślenie obejmuje również następujące inne aspekty:

 • Facione (2007) we wcześniej wspomnianym artykule zwraca uwagę, że aby osiągnąć krytyczne myślenie, człowiek musi dokonać samoregulacji. Oznacza to, że musi przenieść swoje myślenie na wyższy poziom, sprawiając, że rośnie, ale nie może pozostać tam uwięziony, wierząc, że to koniec. Zamiast tego chodzi o przejrzenie poprzednich kroków i ciągłe dążenie do zrobienia kolejnego kroku dalej.
 • Jasność myślenia jest również kluczowa. Ważne jest, aby rozbić informacje i zwracać uwagę tylko na jedną myśl na raz. Można również zsyntetyzować koncepcję, o której myślimy, i podzielić się nią z kimś innym. Innym sposobem na przemyślenie pomysłu jest powiązanie go z wcześniejszą wiedzą lub doświadczeniem.
 • Zawsze najlepiej jest skupić się na głównym temacie, który próbujesz rozwiązać. W ten sposób unikniesz zagubienia się w mylących dodatkach i szczegółach.
Pytania do refleksji nad życiem mogą być użyte w każdym aspekcie życia z krytycznym myśleniem.
Krytyczne myślenie to proces, który może poprawić wiele obszarów Twojego życia.

Na pewno zainteresuje Cię to: Czym jest zdrowy egoizm i jak możesz go praktykować?

Działania poprawiające krytyczne myślenie

Niektóre z działań, dzięki którym możesz spróbować poprawić swoje umiejętności krytycznego myślenia, to:

 1. Zaakceptuj, że istnieją inne punkty widzenia. Zachowaj otwarty umysł. Spróbuj zrozumieć, dlaczego inni mogą myśleć w określony sposób. Nie należy też polegać na opinii większości.
 2. Otaczaj się różnymi ludźmi. Ogólnie rzecz biorąc, mamy tendencję do poruszania się w kręgu, w którym czujemy się komfortowo, ponieważ myślimy w ten sam sposób. Jednak często kończy się to dostosowaniem nas do otoczenia i stronniczym sposobem interpretowania świata. Otaczając się ludźmi, którzy myślą inaczej, poznajemy inne rzeczywistości.
 3. Wyjdź z monotonii. Od czasu do czasu trzeba przełamać rutynę i odważyć się robić rzeczy inaczej. Zadaj sobie pytanie, dlaczego i od kiedy robisz rzeczy w ten sposób, aby przełamać zastałe nawyki.
 4. Szukaj informacji i bądź na bieżąco. Unikaj pozostawienia tylko jednej wersji faktów, ponieważ może to być stronnicze. Należy zauważyć, że krytyczne myślenie wymaga jasnych i uporządkowanych informacji.
 5. Spróbuj wyjaśnić i uzasadnić idee. Poszukaj dlaczego, zamiast ślepo podążać za myślami.
 6. Oglądaj filmy, seriale lub czytaj książki, aby dowiedzieć się, co myślą różne postacie. Przeanalizuj argumenty, sprawdź punkty widzenia i odważ się spierać z podejmowanymi przez nich decyzjami.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

Zalety i znaczenie tego krytycznego myślenia

Jak wspomnieliśmy na początku, krytyczne myślenie oferuje przewagę elastyczności, kreatywności i otwartości. Nie jest to konformistyczny sposób myślenia, co oznacza, że jest elastyczny i zawsze się rozwija i ewoluuje.

Podsumowując, niektóre z zalet tego typu myślenia są następujące:

 • Zdrowa nieufność pozwala poddawać w wątpliwość to, co powszechnie przedstawia się jako prawdę. Nie oznacza to, że powinieneś krytykować dla samego krytykowania. Jednak ważne jest, aby zachować sceptyczną postawę, aby kontynuować badanie i refleksję.
 • Wolność myśli polega na nieposłuszeństwie z góry ustalonemu myśleniu. To pozwala nam zawsze się uczyć i rozwijać.
 • Pomaga nam zachować proaktywną postawę. Prowadzi to do ciekawości i motywacji.
 • Krytyczne myślenie ułatwia rozwagę i rozeznanie. Wreszcie, zawieszając pochopny osąd, krytyczne myślenie przeczy stereotypom i uprzedzeniom.

Osoba z dobrymi umiejętnościami krytycznego myślenia będzie chciała naprawdę zrozumieć, co ktoś inny ma na myśli. Zdecyduje się również poświęcić czas niezbędny do podjęcia decyzji. Tymczasem niekrytyczny myśliciel będzie wolał proste odpowiedzi i pouczenia, co ma robić.

Dziewczyna zastanawiająca się, jak powstrzymać negatywne myślenie.
Krytyczne myślenie może pomóc poprawić twoje umiejętności podejmowania decyzji i sprawić, że będziesz bardziej otwarty na perspektywy innych ludzi.

Krytyczne myślenie oddala nas od tego, co pospolite

„Ignorancja jest o wiele szybsza niż inteligencja. Inteligencja zatrzymuje się w każdej chwili, aby zbadać; ignorancja przechodzi przez niebezpieczeństwa z wielką prędkością i nigdy nie ma niczego, co zwraca jej uwagę. W ten sposób szybko dociera donikąd… zwłaszcza w konkluzjach”. -Alejandro Dolina

Myślenie krytyczne jest przeciwieństwem zdrowego rozsądku, który, jak mówi przysłowie, jest najmniej powszechnym ze zmysłów. W ten sposób staje się narzędziem, które pozwala nam odejść od tego, co pospolite, aby promować wolność, pluralizm i demokrację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Facione, P. (2007). Pensamiento Crítico:¿ Qué es y por qué es importante. Insight assessment22, 23-56.
 • Vendrell I Morancho, Mireia, & Rodríguez Mantilla, Jesús Miguel. (2020). Pensamiento Crítico: conceptualización y relevancia en el seno de la educación superior. Revista de la educación superior49(194), 9-25. Epub 27 de noviembre de 2020.https://doi.org/10.36857/resu.2020.194.1121
 • Tamayo A., Oscar Eugenio, & Zona, Rodolfo, & Loaiza Z., Yasaldez Eder (2015). EL PENSAMIENTO CRÍTICO EN LA EDUCACIÓN. ALGUNAS CATEGORÍAS CENTRALES EN SU ESTUDIO.. Revista Latinoamericana de Estudios Educativos (Colombia), 11(2),111-133.[fecha de Consulta 23 de Noviembre de 2021]. ISSN: 1900-9895. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=134146842006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.