Obsesja na punkcie pieniędzy: co to jest i jak sobie z nią radzić?

Obsesja na punkcie pieniędzy może prowadzić do angażowania się w nielegalne działania w celu posiadania i gromadzenia ich więcej. Powiemy Ci więcej o tym zaburzeniu.
Obsesja na punkcie pieniędzy: co to jest i jak sobie z nią radzić?
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2023

W języku polskim istnieje termin “krematomania“, który tłumaczy się jako obsesja na punkcie pieniędzy. To prawda, że pieniądze są potrzebne w wielu dziedzinach życia. Jednak stan ten – podobnie jak inne obsesje – niesie ze sobą konsekwencje na poziomie indywidualnym i społecznym.

Osoba, która na nią cierpi, zwykle robi wszystko, co w jej mocy, aby zwiększyć swoje bogactwo. Nie ma nic przeciwko odstawieniu na bok rodziny, przyjaciół, godności i innych wartości, jeśli oznacza to zarabianie większych pieniędzy. Przyjrzyjmy się bliżej, jak obsesja na punkcie pieniędzy może wpływać na nasze życie.

Czym jest obsesja na punkcie pieniędzy?

Jak sama nazwa wskazuje, obsesja na punkcie pieniędzy oznacza, że świat danej osoby ogranicza się do nadmiernej i przesadzonej troski o pieniądze.

Ktoś taki więc, analizując sytuację w celu podjęcia decyzji, traci z oczu wszystkie czynniki, które wchodzą w grę, skupiając się tylko na pieniądzach. Jak rozpoznać ten rodzaj obsesji? Oto główne objawy.

Zainteresowanie człowieka sprowadza się do spraw pieniężnych

Rozmowy stają się monotematyczne: ile ktoś zarabia, jak generować większe dochody i tak dalej. Czasami osoba może uzależnić się od pracy, ponieważ daje jej satysfakcję świadomość, że dzięki niej może pomnażać swój kapitał.

¿Qué es la obsesión por el dinero o crematomanía?
Ludzie z obsesją na punkcie pieniędzy sprowadzają swoje życie do pieniędzy i umieszczają swoje życie rodzinne i osobiste na dalszym planie.

Dyskomfort podczas wydawania pieniędzy

Plany, które wiążą się z wydatkami, często wywołują niepokój lub dyskomfort. W rzeczywistości może unikać zaproszeń lub spotkań, aby nie musieć wydawać zaoszczędzonych pieniędzy.

Zaburzenia snu

Myślenie o pieniądzach staje się tak obsesyjne, że pochłania całą uwagę. Może nawet prowadzić do zaburzeń snu. Osoba nie może przestać myśleć o tym, jak zarobić więcej pieniędzy lub jak uniknąć wydawania pieniędzy, które już ma.

Pragnienie zdobywania większej ilości pieniędzy nie ma granic

Bez względu na to, ile ma pieniędzy, nigdy jej to nie wystarcza. W rezultacie osoba cierpiąca na tę obsesję często pozostaje uwięziona między uczuciem niezadowolenia a frustracją.

Zaniedbywanie siebie

Tak bardzo dba o swoje wydatki, że często zaniedbuje siebie. Na przykład może nie inwestować w działania, które sprawiają jej przyjemność, ponieważ zaczyna postrzegać je jako „wydatki”.

W rzeczywistości może zaniedbywać swój wygląd (nosić podniszczone lub słabej jakości ubrania, aby uniknąć wydatków). Może dojść nawet do tego, że nie będzie kupować nawet leków.

Utrata wartości

Obsesja na punkcie pieniędzy może doprowadzić ludzi do utraty wartości, zachowywania się bez skrupułów, a nawet angażowania się w nielegalne działania.

Trudności społeczne

Osoby te mogą czuć się nieufne wobec innych ludzi, uważając, że chcą wejść z nimi w związek dla pieniędzy lub, że chcą je wykorzystać i skrzywdzić. Mogą też odczuwać zazdrość, gdy spostrzegą, że ktoś ma większy kapitał niż oni.

Nie jest to rozpoznane zaburzenie

Należy zauważyć, że obsesja na punkcie pieniędzy nie jest uznawana za patologię lub zaburzenie w podręcznikach diagnostycznych. Nie oznacza to jednak, że nie może stać się problemem.

W związku tym, aby sprawdzić, czy związek z pieniędzmi jest funkcjonalny, czy dysfunkcyjny, osoba powinna ocenić, kto nad kim „dominuje”. Można to zrobić, zadając sobie proste pytanie:

Czy robię z moimi pieniędzmi to, czego pragnę , czy też moje pieniądze robią ze mną to, co chcą?

Jak radzić sobie z obsesją na punkcie pieniędzy

Kiedy obsesja na punkcie pieniędzy zaczyna wpływać na inne obszary życia, takie jak rodzina, związki, praca lub przyjaźnie, wskazane jest zwrócenie uwagi na problem. Oto kilka zaleceń jak sobie z nim radzić.

Podoba Ci się ten artykuł? Myślimy, że może Ci się również spodobać przeczytanie: Jak pieniądze wpływają na zdrowie psychiczne?

Oceń swoje przekonania dotyczące wyceny pieniądza

Przede wszystkim warto ustalić, jakie przekonania są zaangażowane w tę nadmierną wycenę pieniędzy. Na przykład osoba, która jest bardzo przywiązana do pieniędzy, mogła przejść w swoim życiu przez sytuację ekonomicznej deprywacji. Teraz więc teraz stara się za wszelką cenę do tego nie wrócić.

W takim przypadku trzeba się zastanowić nad wynikiem końcowym. Może się bowiem okazać, że ostatecznie wraca się do tego samego punktu. Powstają potrzeby i braki, bo nie chcemy wydawać pieniędzy. Dlatego trzeba będzie pracować nad bardziej elastycznym sposobem myślenia.

Zakwestionuj rolę lub funkcję pieniędzy w twoim życiu

Po co tak naprawdę potrzebuję pieniędzy? Co pozwalają mi uzyskać? Innymi słowy, zacznij od zadania sobie pytania o cel bogactwa: zdobycie uznania? Przyciągnięcie uwagi? Posiadanie władzy? Związanie się z kimś?

Być może twój umysł utknął w sztywnym przekonaniu, że pieniądze to jedyny sposób na osiągnięcie celów i że nie ma innych możliwych alternatyw. W związku z tym osoba, która ska satysfakcji w pieniądzach, powinna skupić się na pracy nad innymi umiejętnościami społecznymi.

Skorzystaj z terapii

Terapia może być bardzo pomocna. Na przykład dzięki terapii poznawczej możliwe jest zidentyfikowanie irracjonalnych przekonań i ułatwienie myśli, które wymagają docenienia innych aspektów.

Osoba z obsesją na punkcie pieniędzy.
Jeśli obsesja na punkcie pieniędzy wpływa na inne filary życia, najlepiej jest skorzystać z terapii psychologicznej, aby sobie z nią poradzić.

Być może zainteresuje Cię również ten artykuł: Obsesja na punkcie zdrowia

Obsesja podsycana przez społeczeństwo

Kiedy mówimy o obsesjach, konieczne jest spojrzenie na problem z poziomu jednostki. Obsesje na punkcie ciała, zdrowej żywności, zakupów, posiadania najnowszego telefonu komórkowego i ogólnie pieniędzy, są często promowane przez nasze kapitalistyczne, konsumpcyjne społeczeństwo.

Zarówno na poziomie środków masowego przekazu, jak i w indywidualnych komentarzach stale podkreśla się fakt, że ktoś ma dużo pieniędzy. W ten sposób odkrywamy, że niektórzy ludzie bardziej interesują się przedmiotami konsumpcji, pracą lub posiadaniem coraz więcej, zamiast cieszyć się lub odpoczywać.

Niewątpliwie ma to wpływ na nasze zdrowie w ogóle, a zwłaszcza na nasze zdrowie psychiczne. Ponadto osoby te weryfikują i „mierzą” innych na podstawie ich siły nabywczej. W rezultacie nie udaje im się nawiązać prawdziwego kontaktu z tymi, których napotykają w życiu. Wręcz przeciwnie, prowadzi to do pogorszenia ich relacji międzyludzkich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garrido Piosa, María. (2014). Adicción al trabajo: características, detección y prevención desde una perspectiva integral. Enfermería Global13(33), 362-369. Recuperado en 13 de octubre de 2022, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1695-61412014000100018&lng=es&tlng=es.
  • Russo, M. D. (2021). Afecto, cuidado y dinero. RUNA, Archivo Para Las Ciencias Del Hombre, 42(2), 385–403. https://doi.org/10.34096/runa.v42i2.8462
  • Bados López, A. (2017). Trastorno de ansiedad generalizada: Naturaleza, evaluación y tratamiento (2017).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.