Szybka utrata wagi dzięki nasionom chia - dowiedz się, jak to zrobić!

Włączając ten fantastyczny napój z cytryny, imbiru i nasion chia do swojej diety, możesz szybko pozbyć się dodatkowych kilogramów oraz utrzymać ciało w formie.
Szybka utrata wagi dzięki nasionom chia - dowiedz się, jak to zrobić!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Utrata wagi nie zawsze wiąże się z poświęceniami, frustracją i zrezygnowaniem. Nigdy nie powinniśmy rezygnować z delektowania się dobrym jedzeniem, chodzić głodni lub liczyć kalorie.

To, czego powinniśmy się nauczyć, to jadać zbilansowane posiłki. Musimy również znać żywność o właściwościach moczopędnych i odchudzających, aby włączyć ją do naszej diety. Dzięki temu utrata wagi okaże się prostsza niż myślisz!

W dzisiejszym artykule pragniemy podzielić się trzema naturalnymi składnikami, które pomogą nam się pozbyć niechcianego tłuszczyku. Ponadto działają moczopędnie oraz przyspieszają nasz metabolizm.

Dzięki nim, będziemy mieć więcej energii. A mając siłę, będziemy w stanie szybciej zrzucić wagę. Te tajemnicze składniki to cytryna, imbir oraz nasiona chia.

Utrata wagi w zdrowy sposób

Zwykle utrata wagi kojarzy nam się z całą serią negatywnych uczuć. Może to być stres, frustracja, poczucie winy, rozdrażnienie oraz wiele innych reakcji.

Dzieje się tak, ponieważ większość cudownych diet opiera się na ograniczeniu kalorii. Albo sugeruje nam, że musimy chodzić głodni i rezygnować ze smakołyków.

Utrata wagi

Warto jednak o czymś pamiętać, jeśli dziś lub w przyszłości chcemy przejść na udaną dietę. Musimy zmienić nasze rozumienie czym jest dieta. Następnie należy przemienić ją w serię właściwych nawyków.

Możemy uczynić je częścią naszego codziennego życia, nie tylko sposobu odżywiania. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się różnorodną oraz smaczną dietą. Od czasu do czasu będziemy mogli też pozwolić sobie na jakiś słodki przysmak.

Utrata wagi według naszej metody wiąże się z włączeniem do diety składników o właściwościach odchudzających. W ten sposób będziesz mogła schudnąć z mniejszym wysiłkiem. I ominie Cię frustracja oraz odmawianie sobie jedzenia, które uwielbiasz.

Żywność a utrata wagi

Czy istnieje w ogóle żywność, która pomaga nam schudnąć? Jeżeli tak, to czy przypadkiem wszystko nie zawiera kalorii?

Tak, istnieje oraz owszem, każdy rodzaj żywności zawiera kalorie, lecz ilość energii, którą zużywamy na trawienie jest większa niż ta, którą otrzymujemy z posiłków. Ponadto składniki te posiadają właściwości lecznicze. To pomaga nam zrzucić wagę szybciej oraz skuteczniej.

Cytryna

Cytryna to jedna z najlepszych rzeczy na utratę wagi. Owoc ten charakteryzuje się właściwościami oczyszczającymi, alkalizującymi, oraz przeciwutleniającymi. To wszystko powinno być częścią każdej diety.

Kiedy utrata wagi staje się naszym celem, cytryna pomaga nam trawić oraz eliminować większość tłuszczów. Poza tym walczy z zatrzymaniem płynów w organizmie oraz zapewnia uczucie sytości. To bardzo ważne, jako że mamy mniejszą ochotę na podjadanie przez cały dzień.

Możemy wykorzystać cytrynę w całości, włączając miąższ i skórkę. Z tego powodu radzimy zawsze kupować organiczne cytryny. Będziesz mieć pewność, że nie są pokryte pestycydami, woskiem czy innymi chemikaliami.

Imbir

Ten egzotyczny korzeń ma ostry oraz odświeżający smak. Imbir działa korzystnie na nasz metabolizm, przyspieszając go. To natomiast jest niezbędne w spalaniu kalorii.

Świeży imbir

Wiele osób przybiera na wadze, ponieważ ich metabolizm jest bardzo wolny. Mogą temu zaradzić ćwiczenia fizyczne oraz zdrowe nawyki. Warto też spróbować żywności, takiej jak imbir, aby jeszcze go przyspieszyć.

Imbir dodatkowo reguluje poziom cukru we krwi oraz pozwala nam w naturalny sposób kontrolować nasz apetyt.

Nasiona chia

Dzięki nasionom chia (inaczej szałwia hiszpańska) utrata wagi stanie się jeszcze łatwiejsza. Pomagają nam schudnąć w zdrowy sposób. Poza tym nasiona chia poprawiają pracę naszych jelit oraz walczą z zaparciami.

Te nasiona pomagają nam zmniejszyć wzdęcia, co umożliwia lepsze funkcjonowanie naszego układu trawiennego. Ponadto są pełne protein, białka oraz antyoksydantów. To wszystko sprawia, że nasiona chia są niezwykle cennym składnikiem posiłków.

Dla najlepszego efektu powinniśmy zamoczyć je na kilka godzin przed spożyciem.

Przepis na utratę wagi

Składniki

 • Sok z 1 organicznej cytryny
 • 1 łyżka stołowa nasion chia (14 g)
  Szałwia hiszpańska
 • Świeżo starty imbir lub łyżeczka sproszkowanego (2,5 g)
 • 2 szklanki wody (400 ml)
 • Stewia dla osłodzenia (opcjonalnie)

Sposób przygotowania

Aby przygotować ten napój, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Dzień wcześniej, przed zaśnięciem, umieść nasiona chia w wodzie.
 • Następnego dnia zmiksuj nasiona z wodą oraz resztą składników.
 • Dla lepszego efektu możesz dodać startej skórki z cytryny. Ta część tego owocu zawiera wiele składników odżywczych, których nie znajdziesz w soku czy miąższu.
 • Dodaj stewii, jeśli preferujesz słodki napój.

Kiedy to pić, by efektem była utrata wagi?

Kiedy napój osiągnie już płynną konsystencję, jest gotowy. Nie przecedzaj go.

Napój powinno się podzielić oraz pić o różnych porach dnia. Oto przykładowy “grafik”:

 • 1/3 napoju na śniadanie
 • Jedna trzecia napoju przed południem
 • 1/3 napoju wczesnym popołudniem

Najlepiej pić go codziennie, przez 15 dni. Kuracja może być powtarzana co trzy miesiące.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Vuksan, V., Jenkins, A. L., Brissette, C., Choleva, L., Jovanovski, E., Gibbs, A. L., … Hanna, A. (2017). Salba-chia (Salvia hispanica L.) in the treatment of overweight and obese patients with type 2 diabetes: A double-blind randomized controlled trial. Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases. https://doi.org/10.1016/j.numecd.2016.11.124
 • Greig, E. (2014). Weight loss. In Acute Medicine: A Symptom-Based Approach. https://doi.org/10.1007/9781139600354.069
 • Grzanna, R., Lindmark, L., & Frondoza, C. G. (2005). Ginger—An Herbal Medicinal Product with Broad Anti-Inflammatory Actions. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2005.8.125

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.