Nasiona chia i sok z cytryny – Samo zdrowie

Czy wiedziałeś, że możesz poprawić kondycję swoich kości i stawów dzięki minerałom, antyoksydantom i witaminom znajdującym się z związku chia z sokiem z cytryny? Dowiedz się więcej w tym artykule.
Nasiona chia i sok z cytryny – Samo zdrowie
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nasiona chia i sok z cytryny stanowią bardzo zdrowe połączenie, mianowicie działają jak naturalne lekarstwo. Stało się ono bardzo popularne dzięki wysokiej zawartości niezbędnych substancji odżywczych i właściwościom leczniczym.

To odświeżający napój działający moczopędnie, który jednocześnie oczyszcza organizm z toksycznych substancji. Ponadto przyspiesza eliminację toksyn z ciała, a także pomaga w zdrowy sposób redukować masę ciała.

Co więcej, nasiona chia w połączeniu z lemoniadą zawierają również znaczne ilości antyoksydantów, które chronią twoje komórki przed stresem oksydacyjnym i negatywnym wpływem wolnych rodników.

Prowadzi to do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wielu chronicznych chorób. Taka kombinacja jest także źródłem podstawowych aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych, które dodają energii do intensyfikacji funkcji fizycznych i mentalnych. Dzięki zawartości błonnika, poprawia trawienie i kontroluje poziom cholesterolu we krwi.

Ponieważ wiele osób chce włączyć je do swojej diety, postanowiliśmy dokładnie opisać płynące z tego korzyści, jak również przedstawić prosty przepis na nasiona chia i sok z cytryny. Dowiedz się więcej na ten temat!

Nasiona chia i sok z cytryny – naturalnie wzmacniają układ krążenia

Przede wszystkim picie nasion chia z sokiem z cytryny jest świetnym sposobem na ochronę układu sercowo-naczyniowego. Połączenie to zawiera cenne kwasy tłuszczowe Omega-3, kontrolujące wysokie ciśnienie i stany zapalne.

Serce człowieka

Te zdrowe tłuszcze, w połączeniu z antyoksydantami, powodują, że oczyszczanie arterii i kontrolowanie ciśnienia krwi staje się łatwiejsze.

Szybsza utrata wagi

Jedną z najbardziej interesujących korzyści, jakie daje to połączenie, jest możliwość regulowania apetytu i pomoc w utracie wagi.

Dietetyczny błonnik i antyoksydanty przyspieszają eliminację tkanki tłuszczowej. Co więcej, zapobiegają jej odkładaniu się w różnych częściach ciała.

Nasiona chia dbają o zdrowe trawienie

Regularne spożywanie tego zdrowego napoju to świetna alternatywa dla zwalczania problemów trawiennych, takich jak zaparcia czy też zespół jelita wrażliwego. Zawarty w nim dietetyczny błonnik przyspiesza eliminację toksyn, kontroluje stany zapalne oraz zwiększoną kwasowość.

dłonie na brzuchu - nasiona chia poprawią trawienie

Oprócz tego podstawowe składniki odżywcze są idealne dla ochrony delikatnej flory jelit. Nasiona chia pomagają więc ustabilizować tranzyt jelitowy i częstotliwość wypróżnień.

Nasiona chia z lemoniadą dodają energii

Jeśli rozpoczniesz swój dzień z napojem z nasion chia i sokiem z cytryny, możesz znacząco podnieść poziom swojej produktywności.

Te dwa składniki pomogą ci w utrzymywaniu funkcji mentalnych i fizycznych na najwyższym poziomie.

Ochrona dla kości

Poza antyoksydantami i proteinami ten środek zapewnia dużą dawkę podstawowych minerałów, które pomagają utrzymać nasze kości w dobrym zdrowiu. To dobre źródło wapnia – minerału, który wzmacnia kości i zapobiega ich przedwczesnemu niszczeniu.

kręgosłup

Zawiera także potas i magnez. Są one niezbędne, by zapobiegać stanom zapalnym i uszkodzeniom związanym ze starzeniem się.

Naturalny środek przeciwbólowy

Jeśli cierpisz na nawracające bóle mięśni lub stawów, ta mieszanka nasion chia i soku z cytryny może być twoim wielkim sprzymierzeńcem w walce z nimi.

Ma to związek z zawartymi w niej kwasami Omega-3 oraz podstawowymi aminokwasami. Działają jak silny środek przeciwzapalny, który redukuje ból.

Zapobiega odwodnieniu

Picie tego napoju każdego dnia jest naturalnym i zdrowym sposobem na uniknięcie odwodnienia i stanów z tym związanych.

Kobieta z gólem głowy i szklanką wody

Zarówno nasiona chia jak i sok z cytryny zwierają ważne minerały, które pomagają uzupełnić elektrolity w twoim ciele w czasie utraty dużej ilości płynów.

Jak przygotować nasiona chia z lemoniadą?

Jeśli chcesz zacząć cieszyć się tym wspaniałym lekarstwem, wykonaj tych kilka kroków, aby go przyrządzić we własnym domu:

Składniki:

 • 1 łyżka nasion chia (10 gramów)
 • Szklanka wody (200 ml)
 • Sok z połowy cytryny
 • 1 łyżka miodu (25 gramów, opcjonalnie)

Przygotowanie:

 • Dodaj nasiona chia do szklanki wody, a następnie odstaw je na dwie godziny, aż do uzyskania żelowej konsystencji.
 • Później wyciśnij sok z cytryny i dodaj go do napoju.
 • Jeśli chcesz, możesz zblendowa swoją lemoniadę na gładki koktajl.
 • Dla osłody możesz dodać również łyżkę miodu.

Sposób spożywania:

 • Pij jedną szklankę nasion chia i soku z cytryny w o poranku.
 • Opcjonalnie, możesz też spożywać napój po każdym głównym posiłkiem.

Jeśli nie miałeś jeszcze okazji spróbować tego naturalnego napoju, zrób go w domu, by sprawdzić, jak dobrze się po nim poczujesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Abdelhamid AS, Brown TJ, Brainard JS, Biswas P, Thorpe GC, Moore HJ, Deane KH, AlAbdulghafoor FK, Summerbell CD, Worthington HV, Song F, Hooper L. Omega-3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Jul 18;7(7):CD003177. doi: 10.1002/14651858.CD003177.pub3. Update in: Cochrane Database Syst Rev. 2018 Nov 30;11:CD003177. PMID: 30019766; PMCID: PMC6513557.
 • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344. doi: 10.1038/s41430-018-0295-7. Epub 2018 Aug 30. PMID: 30166637.
 • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135. doi: 10.1016/j.ijcard.2016.12.048. Epub 2016 Dec 21. PMID: 28024910.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.