Syrop klonowy: właściwości i zastosowanie w kuchni

Jeśli lubisz słodycze, nie przegap tego artykułu o syropie klonowym, produkcie, który poprawia właściwości organoleptyczne wielu deserów.
Syrop klonowy: właściwości i zastosowanie w kuchni
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Syrop klonowy to naturalny słodzik stosowany jako substytut cukru stołowego. Pochodzi z soku drzewa o tej samej nazwie, rosnącego w Ameryce Północnej, chociaż Kanada jest obecnie jego największym producentem na świecie.

Ten słodzik można znaleźć w prawie każdym supermarkecie. Oferuje szereg korzyści zdrowotnych, zwłaszcza w porównaniu z innymi rodzajami słodzików.

Zanim zaczniemy, warto zauważyć, że obecność słodyczy w diecie powinna zostać zmniejszona, aby organizm mógł optymalnie funkcjonować. Jednak obecnie w większości diet ten smak dominuje, mimo że może być szkodliwy w perspektywie średnioterminowej. Obecność słodyczy w ustach wywołuje produkcję insuliny, która w nadmiarze prowadzi do wielu problemów metabolicznych.

Co to jest syrop klonowy?

Syrop klonowy to złocisty, lepki, słodki i aromatyczny produkt używany do słodzenia przetworów kulinarnych. Można go porównać do miodu lub innych syropów roślinnych, takich jak syropy owocowe. Zwykle używa się go w przepisach cukierniczych lub deserowych, chociaż można go również dodawać do napojów, tostów i produktów mlecznych.

Przygotowanie syropu klonowego jest dość proste. W pierwszej kolejności pozyskuje się sok z drewna klonowego. Aby to zrobić, na korze pnia wykonuje się nacięcie, a tuż pod nim umieszcza wiadro.

Po chwili pojemnik wypełni się gęstym syropem. Syrop następnie poddaje się filtracji i sortowaniu według smaku i koloru. Poem następuje butelkowanie. Można nawet zastosować pewne procesy odwróconej osmozy, aby usunąć nadmiar wody z produktu.

Należy zauważyć, że istnieje kilka rodzajów syropu klonowego. Syropy klasy A są najwyższej jakości i nie mają prawie żadnych niedoskonałości. Kolor jest jednolity, a smak bardzo czysty. Na ogół zapewniają bardzo intensywne włażenia organoleptyczne.

Są też syropy klasy 0 i w tym przypadku mogą występować zanieczyszczenia lub nieco mętny kolor; jakość jest gorsza.

Wreszcie istnieją tez syropy znane jako Substandard. Bardziej przypominają zwykły słodki syrop, bez nut smakowych i zapachowych typowych dla syropu klonowego. Jest to produkt najniższej jakości, który mógł zostać poddany intensywnemu procesowi rafinacji.

Klon jesienią
Klony występują w wielu miejscach na świecie, chociaż wymagają określonych warunków klimatycznych dla ich wzrostu.

Syrop klonowy: właściwości odżywcze

Syrop klonowy składa się głównie z sacharozy i wody. Z tego powodu ma znaczący wpływ na poziom glukozy we krwi. Należy uważać na ten aspekt, ponieważ wykazano, że regularne spożywanie cukrów prostych zwiększa ryzyko rozwoju chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Current Diabetes Reports.

Na każde 100 gramów (4 uncje) produktu syrop klonowy dostarcza około 265 kcal, z czego 67% pochodzi z prostych węglowodanów. Co prawda biały cukier ma wyższy indeks glikemiczny, ale w praktyce wpływ obu pokarmów na organizm jest dość podobny. Nie należy ich nadużywać, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu w perspektywie średnioterminowej.

Syrop klonowy zawiera jednak fitochemikalia o właściwościach przeciwutleniających. Jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Infectious Disorders Drug Targets, związki te neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejszą akumulację w tkankach organizmu . Jednak to nie wystarczy, aby zrekompensować działanie wolnych cukrów.

Przy zakupie zwracaj uwagę na jakość syropu klonowego.

Jak wykorzystać syrop klonowy do gotowania?

Syrop klonowy to produkt, który może poprawić efekt końcowy wielu słodkich przetworów. W przepisach pojawia się jako zamiennik innych słodzików, aby zapewnić bardzo charakterystyczny smak.

Chociaż można go podawać na surowo jako dressing, wspaniale nadaje się również do różnych potraw, które będą poddawane procesom gotowania. Syrop klonowy wprowadza oryginalną nutę smakową nawet w wypiekach.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że ma większą zdolność słodzącą niż cukier. Dlatego ilość stosowaną w przepisach należy skorygować, jeśli stosujesz syrop klonowy jako zamiennik innych słodzików. Zwykle każdej szklance cukru odpowiada 3/4 szklanki syropu klonowego.

Przechowując ten produkt, upewnij się, żeby stał w chłodnym, suchym miejscu , z dala od światła słonecznego. Może mieć długi okres przydatności do spożycia, nawet ponad 2 lata. Jednak po otwarciu najlepiej przechowywać go w lodówce, najlepiej na drzwiach. W tych warunkach wytrzyma bez problemu przez rok.

Łyżeczka cukru
Syrop klonowy może zastąpić cukier, ale w mniejszym stopniu, ponieważ ma wysoki poziom słodkości.

Możesz być także zainteresowany: Dieta oczyszczająca z cukru: co to jest?

Syrop klonowy, bardzo smaczny słodzik

Jak widzieliśmy, syrop klonowy to słodzik o charakterystycznym smaku, który może doskonale poprawić końcowy rezultat różnych deserów.

Często stosuje się go mieszając z masłem, jako dodatek do płatków zbożowych, jako polewa, a nawet jako składnik glazury do pikantnych potraw, takich jak pieczeń mięsna. Ma długą przydatność do spożycia, a na rynku dostępne są różne rodzaje jakości.

Na koniec pamiętaj, aby zachować umiar w ilości słodkich produktów w swojej diecie. Mają tendencję do wpływania na poziom cukru we krwi, generując nadmierne obciążenie trzustki.

To prawda, że jeśli ćwiczysz regularnie, zagrożenia są mniejsze, ale nadal powinieneś ograniczać spożycie tego rodzaju żywności. Przede wszystkim należy przyjrzeć się etykietom, jeśli kupujesz produkty pochodzenia przemysłowego, aby wykluczyć obecność tłuszczów trans.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.