10-dniowa dieta oczyszczająca organizm z cukru

Choć ciężka na początku, dieta oczyszczającą organizm z cukru może wydatnie poprawić funkcjonowanie Twojego organizmu i wspomóc procesy detoksykacyjne.
10-dniowa dieta oczyszczająca organizm z cukru
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

10-dniowa dieta. Twoje ciało jest silnikiem, którego paliwo pochodzi ze wszystkiego, co spożywasz w ciągu dnia. Jeśli Twoja dieta składa się z dużej ilości pokarmów zawierających wartości odżywcze, to Twoje ciało będzie dobrze i sprawie pracować.

Jeśli jednak zamiast tego będziesz wybierała żywność, która ma niekorzystne działanie na Twoje zdrowie, mogą zacząć pojawiać się kłopoty.

Spójrz na tę analogię: Masz samochód w idealnym stanie. Pracuje on najlepiej, gdy jest on zasilany olejem napędowym. Wiedząc o tym, nagle któregoś dnia decydujesz się napełnić zbiornik innym rodzajem paliwa. Nagle silnik zaczyna mieć problemy i szybko przestaje działać.

Ten przykład jest dobrym sposobem na wyjaśnienie, w jaki sposób twój organizm działa w oparciu o dany rodzaj żywności, którą spożywasz. Jeśli zadasz sobie pytanie, czy chcesz aby Twój najważniejszy “pojazd”, mógł zapewnić Ci  transport przez resztę swojego życia, odpowiedź powinna brzmieć zawsze “tak”.

Jeżeli mówimy o żywności, którą zawiera twoja dieta, ważne jest, aby położyć szczególny nacisk na obecność w niej cukru.

Składnik ten znajduje się w znacznej liczbie produktów spożywczych. Cukier jest jednym z najbardziej niebezpiecznych produktów na świecie. Jest on wiązany z występowaniem objawów wielu chorób, takich jak rak, cukrzyca, czy choroby serca.

Właśnie dlatego chcemy abyś zwróciła uwagę na ten produkt i dostrzegła jak ważne jest, jego mądre spożywanie.

Dieta Marka Hymana

Biorąc pod uwagę wszystko, co powiedzieliśmy wcześniej, ktoś wpadł na  pomysł, że powinniśmy starannie kontrolować ilość cukru, którą spożywamy każdego dnia.

Cukier w kostkach

Celem jest oczyszczenie organizmu i całkowite pozbycie się  i cukru. Osobą, która stworzyła tą dietę był dr Hyman, a nazwał ją “dietą Marka Hymana”.

Jej głównym celem jest sprawienie, aby Twój organizm uniezależnił się od działania cukru. Działanie tej diety sprawi, że twoje ciało nauczy się funkcjonować bez cukru, i jednocześnie wyeliminuje jego nadmiar z organizmu.

Poniżej przedstawiamy 10 głównych założeń diety Hymana, które można wprowadzić w życie w ciągu zaledwie 10 dni. Wypróbuj je!

1. Upewnij się, czy jej potrzebujesz

Wybór diety jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić jako człowiek. Jej zmiana jest złożonym procesem, ale jest niezbędna dla zdrowia twojego organizmu.

Decyzja ta musi być podjęta, gdy wiesz, że musisz odtruć swoje ciało.

2. Bądź konsekwentna w podjętej decyzji

Bardzo istotne jest, aby po rozpoczęciu tej diety, natychmiast zaprzestać spożywania cukru. Nie możesz go jeść w żadnym wypadku, nawet jednego grama!

To odnosi się do wszystkiego, co może zawierać cukier, zwłaszcza słodyczy i deserów.

3. Napoje dietetyczne

Jest dużo napojów, które mają dużą zawartość kalorii. Niestety ludzie spożywają je bardzo regularnie.

Dotyczy to zarówno kawy, jak i słodkiej herbaty, a także napojów dla sportowców i napojów gazowanych, które zasadniczo wstrzykują cukier do naszych ciał. Napoje te mogą być nawet niebezpieczniejsze, niż pokarmy stałe.

4. Spożywanie białka

Cukier dostarcza ciału energii, jednakże, istnieje wiele innych i dużo zdrowszych sposobów. Tak właśnie jest w przypadku białka. Jest ono uważane za doskonałe źródło energii i co bardzo ważne jest wolne od węglowodanów.

Różne jedzenie

Dobrym pomysłem będzie dodanie następujących produktów spożywczych do swojego menu: jaja, orzechy, ryby i kurczak.

5. Węglowodany tylko te obecne w warzywach

Twój organizm potrzebuje dużo węglowodanów i niektóre warzywa je zawierają. Dlatego powinny one zostać uwzględnione w twojej diecie przez 10 kolejnych dni, gdyż jest to najlepszy sposób na odtrucie organizmu.

6. Tłuszcze roślinne do zwalczania cukru

Tłuszcze ze źródeł roślinnych są całkiem zdrowe. Nie powodują one wzrostu wagi, lecz przyczyniają się do obniżenia poziom cukru we krwi.

Najlepiej jeśli w twojej diecie znajdą się następujące produkty: awokado, orzechy i olej kokosowy.

7. Unikaj pokus

Twoje otoczenie może być pełne niezdrowej żywności, słodycze, fast foody, itp.

Opuchniete nogi

Dlatego musisz mieć awaryjną przekąska, która będzie współgrała z Twoją dietą. Do jej zrobienia nada się każdy z wcześniej wymienionych produktów.

8. Kontrolowanie oddechu aby zwalczać stres

Przed każdym posiłkiem, weź co najmniej pięć głębokich oddechów, aby zwiększyć metabolizm tłuszczów. Dzięki temu, odprężysz swoje ciało i zapobiegniesz produkcji kortyzolu.

9. Unikaj nawyków wywołujących stany zapalne

Problemy niektórych ludzi zaczynają się od ich nawyków. Spożywanie glutenu, produktów mlecznych, a przede wszystkim palenie papierosów to główne przyczyny powstawania stanów zapalnych.

Kiedy w Twoim ciele pojawiają się stany zapalne, organizm przez dużą ilość cukru we krwi może stracić równowagę.

10. Dobrze się wysypiaj

Kiedy przerywasz sen, który powinien trwać minimum osiem godzin, Twój organizm stymuluje produkcję hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu. Dlatego, tuż po przebudzeniu pierwszej rzeczy jakiej potrzebujesz, są duże ilości cukru.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ruapeng D., Thongprayoon C., Cheungpasitporn W., Harindhanavudhi T., Sugar and artificially sweetened beverages linked to obesity: a systematic review and meta analysis. QJM, 2017. 110 (8): 513-520.
  • Abdelhamid AS., Brown TJ., Brainard JS., Biswas P., et al.., Omega 3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev, 2018.
  • Landi F., Calvani R., Tosato M., Martone AM., et al., Protein intake and muscle health in old age: from biological plausibility to clinical evidence.  Nutrients, 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.