Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Matki: wszyscy możemy zrobić, co do nas należy

Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne matki i jak możesz pomóc.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Matki: wszyscy możemy zrobić, co do nas należy
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2023

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Matki obchodzony jest co roku 3 maja. Ma na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia zdrowia psychicznego matki w czasie ciąży i po porodzie. Ten wyjątkowy dzień został ustanowiony z myślą o wspieraniu matek na całym świecie. Ma pomóc w zapewnieniu im dostępu do usług i zabiegów potrzebnych do zachowania zdrowia psychicznego.

Przyjrzyjmy się czynnikom, które wpływają na zdrowie psychiczne matki. Jaką rolę pełni rodzina i społeczeństwo? Jak wszyscy możemy przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia kobiet w ciąży. Jak myślisz, co ty możesz wnieść do sprawy?

Zdrowie psychiczne matki – o co tu chodzi?

Zdrowie psychiczne matki odnosi się do zdrowia psychicznego kobiet w czasie ciąży i po porodzie. Według badań opublikowanych w American Journal of Obstetrics and Gynecology, około 15% kobiet, które urodziły dzieci, cierpi na depresję poporodową. Sytuacja ta wpływa na relacje matka – dziecko i na rozwój dziecka.

Ponadto inne czynniki, takie jak stres, lęk, brak wsparcia społecznego i przemoc domowa, mogą również wpływać na zdrowie psychiczne matki. W artykule opublikowanym w czasopiśmie BMC Pregnancy and Childbirth zauważono, że konbiety, które doświadczają takich okoliczności, są bardziej narażone na zaburzenia psychiczne w trakcie ciąży i po jej zakończeniu.

Uznanie zdrowia psychicznego matek nabrało krytycznego znaczenia . Instytucje ochrony zdrowia i społeczeństwo jako całość muszą zapewnić im niezbędne wsparcie w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń psychicznych w czasie ciąży i po porodzie.

Stres w ciąży.
Stres podczas ciąży może przełożyć się na zwiększony dyskomfort fizyczny dla matki.

Wpływ na rozwój dziecka

Zdrowie psychiczne matki ma istotny wpływ na rozwój dziecka. Badanie opublikowane w czasopiśmie Paediatrics & Child Health wykazało, że depresja i inne zaburzenia psychiczne matki we wczesnym dzieciństwie mogą negatywnie wpływać na rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka.

Ponadto zdrowie psychiczne matki ma również wpływ na rodzinę i społeczeństwo. Brak wsparcia i stygmatyzacja zaburzeń psychicznych może komplikować i utrudniać jej opiekę nad dzieckiem. Zmiany w dynamice rodziny mogą zakłócić wzrost i rozwój małego dziecka we wczesnych latach jego życia.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Matki ma na celu przełamanie tej stygmatyzacji. Chodzi o podniesienie świadomości na temat wsparcia psychologicznego potrzebnego matkom, ponieważ nie tylko poprawia ono jakość życia kobiety. Krótko mówiąc, jest to jeszcze jeden czynnik rozwoju dzieciństwa w zdrowym środowisku.

Ciekawy fakt stwierdzono w artykule w czasopiśmie World Psychiatry. Otóż programy zapewniające opiekę i wsparcie dla zdrowia psychicznego matki mają następujące korzyści:

  • Zmniejszają obciążenie zaburzeniami psychicznymi w populacji osób dorosłych
  • Mają pozytywny wpływ na rodzinę i społeczeństwo w ogóle
  • Poprawiają relacje matka – dziecko

Jak możemy wspomóc Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Matki?

Istnieje wiele sposobów, w jakie możemy pomóc. I to nie tylko konkretnymi działaniami w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Matki. Musimy rozszerzyć nasze wsparcie poza ten dzień, aby było trwałe .

Możemy zapewnić wsparcie emocjonalne spotkanym matkom, wysłuchiwać ich trosk i ulżyć im, gdy należą do naszej rodziny. Będzie dla nich pocieszające, że nie muszą zajmować się tak wieloma codziennymi czynnościami, które zabierają czas spędzany z dzieckiem w łonie lub z nowo narodzonym niemowlęciem.

Profesjonalna pomoc jest również najbardziej wskazana, gdy pojawiają się wyraźne oznaki zaburzeń nastroju. Pocieszające jest to, że wiele krajów stworzyło specjalne organizacje i programy zajmujące się zdrowiem psychicznym matek.

International Marce Society to także globalna organizacja zajmująca się promocją zdrowia psychicznego matek poprzez badania, edukację i opiekę kliniczną. Państwa, obecnie dysponujące taką organizacją, to między innymi:

Konkretne sposoby wspomagania zdrowia psychicznego matki

  1. Zapewnienie wsparcia emocjonalnego, ponieważ matki muszą czuć, że mają z kim porozmawiać o swoich obawach i uczuciach. Słuchanie ich w sposób nieoceniający i oferowanie słów zachęty i wsparcia może być bardzo pomocne.
  2. Pomoc w pracach domowych, ponieważ narodziny dziecka mogą być dla matek przytłaczające. Każdy wkład w prace domowe, takie jak sprzątanie, przygotowywanie posiłków czy opieka nad innymi dziećmi, może być nieoceniony.
  3. Promowanie dbania o siebie poprzez przypominanie matkom, jak ważna jest osobista pielęgnacja i poświęcanie czasu na robienie rzeczy, które sprawiają im przyjemność.
  4. Bycie wyrozumiałym i elastycznym, bo macierzyństwo to trudna praca i każda kobieta robi to na swój sposób. Uznajmy, że każda matka ma swoją własną ścieżkę i tempo.
Kobieta w ciąży.
Kobiety w ciąży, które nie mają z kim podzielić się swoimi uczuciami, są bardziej zagrożone.

Wezwanie do działania

Brak dbałości o zdrowie psychiczne matki może mieć poważne konsekwencje w życiu kobiet, takie jak depresja poporodowa, lęki i inne zaburzenia nastroju. Ponadto wpływ rozciąga się na rodzinę i całe społeczeństwo i może przyczynić się do problemów społecznych, takich jak ubóstwo i przemoc.

Z tego powodu ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo uznali znaczenie zdrowia psychicznego matki. Czas podjąć działania wspierające matki w ich misji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.