Depresja poporodowa - jak ją rozpoznać?

Depresja poporodowa to stosunkowo częsty problem u młodych mam. Dowiedz się jak go rozpoznać i jakie kroki podjąć w celu łagodzenia jej objawów.
Depresja poporodowa - jak ją rozpoznać?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Chociaż narodziny dziecka to ekscytujący czas, niektóre matki mogą ciężko przechodzić przez ten okres i odczuwać intensywny smutek. Zwykle depresja poporodowa pojawia się u mam we wczesnym okresie tuż po narodzinach dziecka.

Jak rozpoznać u siebie lub bliskich ten ciężki stan? W jaki sposób możesz leczyć depresję poporodową? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak rozpoznać i leczyć tak zwany “baby blues”?

Depresja poporodowa: jak ją rozpoznać i leczyć?

Jedną z twarzy depresji jest właśnie depresja poporodowa. Obniżony nastrój i apatia tuż po porodzie należą do często występujących objawów. Zjawisko to nazywane „baby blues” (lub inaczej smutek poporodowy) dotyczy wielu młodych matek.

Zazwyczaj okres ten trwa około dwóch tygodni. Nie włącza się wówczas żadnego leczenia farmakologicznego, ale powinno się obserwować kobietę, by uchwycić moment, kiedy wahanie nastroju przyjmie postać chorobową, czyli prawdziwej depresji.

Jeśli okres obniżonego nastroju przedłuża się, należy koniecznie skontaktować się ze specjalistą. 

Smutna mama

Chociaż narodziny dziecka to bardzo emocjonalny moment dla rodziny, niektóre matki mogą odczuwać niewytłumaczalne i intensywne poczucie smutku, które utrzymuje się przez dość długi czas. W poniższym artykule omówimy ten temat i porozmawiamy o tym, jak rozpoznać i leczyć depresję poporodową.

Według badania przeprowadzonego przez Autonomous University of Barcelona ten rodzaj depresji dotyka nawet 10-15% kobiet. Sam fakt, że kobieta chce mieć dziecko i planuje zajść w ciążę, nie oznacza, że ​​nie może cierpieć na depresję poporodową.

Nagły spadek oraz wahania poziomu hormonów, który pojawia się w organizmie kobiety po porodzie, może mieć ogromny wpływ na nastrój i wiele innych fizycznych objawów.

Oprócz tego, wpływ otoczenia i oczekiwania społeczeństwa w stosunku do młodych matek, mogą działać jako potencjalny stresor.

Niestety, wielu ludzi lekceważy ten stan, a to powoduje poczucie niezrozumienia i odrzucenia u cierpiącej mamy. W rezultacie wiele kobiet tłumi swoje uczucia, aby wyglądać na zawsze szczęśliwe i zadowolone.

Co to jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa to zaburzenie nastroju, które zwykle pojawia się tuż po porodzie lub nawet dwa do trzech miesięcy później. Charakteryzuje się skrajnym smutkiem, uczuciem wyczerpania fizycznego i psychicznego, niepokojem i ogólnym złym samopoczuciem. Objawy te mogą trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Na początku łatwo jest pomylić to zaburzenie ze zwykłym smutkiem poporodowym. Jednak różnica polega na tym, że w depresji poporodowej objawy są bardziej intensywne i długotrwałe. Co więcej, przeszkadzają w opiece nad dzieckiem i wykonywaniu codziennych czynności takich jak higiena czy praca.

Cierpiące na depresję kobiety często mają duże trudności w tworzeniu więzi ze swoimi dziećmi. To powoduje dodatkowo  poczucie winy i obniżenie samooceny.

Wiele kobiet wstydzi się tego, jak się czują i nie prosi o specjalistyczną pomoc. W dużej mierze powodem tego jest postrzeganie narodzin dziecka przez społeczeństwo jako czas wyłącznie radości.

Należy jednak pamiętać, że nie ma właściwego sposobu radzenia sobie z macierzyństwem, zmęczeniem i nowymi trudnościami. Dlatego ważne jest, aby poprosić o pomoc, gdy nie czujemy się dobrze.

Objawy depresji poporodowej

Jak powiedzieliśmy, odróżnienie depresji poporodowej od prostej reakcji na zmęczenie i stres związane z macierzyństwem może być trudne. Jednak gdy pojawia się stan intensywnego smutku i rozpaczy, warto rozważyć ten problem.

Niektóre z głównych objawów jakie prezentuje depresja poporodowa są następujące:

  • Uczucie smutku, pustki i beznadziei.
  • Intensywny i długotrwały płacz, bez konkretnego powodu.
  • Utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej były dla nas przyjemne.
  • Nadmierne martwienie się o ten nowy etap w życiu.
  • Niezdolność do nawiązania więzi z dzieckiem.
  • Trudności ze snem w nocy i duże zmęczenie.
  • Brak apetytu, lub wręcz przeciwnie, przejadanie się z powodu niepokoju.

Ponadto może pojawić się również:

  • Poczucie nadmiernej winy lub bezużyteczności.
  • Nadmierne pobudzenie lub brak energii.
  • Utrata koncentracji i trudności w podejmowaniu decyzji.
  • Ciągłe rozdrażnienie lub złość.
  • Izolacja społeczna i rodzinna.
  • Utrata zainteresowania opieką nad dzieckiem.
  • Uczucie przytłoczenia i niemożność wykonywania prostych czynności.

Jak leczyć depresję poporodową?

Depresja poporodowa

Trudno jest określić, jak długo potrwa depresja poporodowa- jest to kwestia indywidualna. Jednak większość przypadków ustępuje w ciągu kilku pierwszych tygodni. Niezależnie od przypadku, specjaliści twierdzą, że ważne jest wczesne wykrycie i leczenie depresji poporodowej. Może to pomóc zapobiec przedłużaniu się i pogarszaniu objawów.

Leczenie depresji poporodowej jest bardzo podobne do leczenia każdej innej depresji. Jednak przed zastosowaniem leków lekarze zwykle zalecają sesje psychoterapii, zwłaszcza gdy matka ciągle jeszcze karmi dziecko piersią.

Psychoterapia może odbywać się indywidualnie lub w grupie. Jeśli to konieczne, wskazane jest przeprowadzenie terapii rodzinnej, aby pracować razem z partnerem lub niektórymi bliskimi krewnymi.

Ponadto matka będzie musiała dobrze wypocząć i zdrowo się odżywiać. Stała praktyka zdrowych nawyków pomaga poprawić stan umysłu i zmniejszyć ryzyko nawrotów.

Depresja poporodowa- strategie zapobiegania

Szczęśliwa mama

Ponieważ istnieje wiele czynników, które prowadzą do depresji poporodowej, trudno powiedzieć, czy można jej zapobiec. Jednak biorąc pod uwagę pewne aspekty przed i po porodzie, możesz zminimalizować ryzyko lub nasilenie.

Kilka metod poprawy nastroju po porodzie:

  • Jeśli masz możliwość – śpij i odpoczywaj w razie potrzeby – poproś rodzinę lub nianię o pomoc w opiece nad dzieckiem.
  • Szukaj wsparcia u innych matek, które przeszły przez tę samą sytuację.
  • Idź na codzienny spacer i wykonuj delikatne ćwiczenia: spacer lub rozciąganie.
  • Nie porównuj z innymi mamami i innymi  rodzinami
  • Udaj się na terapię, sama lub z partnerem
  • Uprość prace domowe i sprzątanie. To nie jest moment, aby wszystko w domu świeciło na wysoki błysk.
  • Zorganizuj czas tak, aby móc odpocząć.
  • Jedz pokarmy, które poprawiają twój stan umysłu.
  • Zwiększ spożycie wody i zdrowych płynów (soki, buliony, napary).
  • Poświęć czas na odbudowę relacji z partnerem.
  • Znajdź czas na rozrywki (zakupy, oglądanie filmu, kolacja z rodziną)
  • Ćwicz metody relaksacji, jogi i głębokiego oddychania.
  • Pracuj nad poczuciem własnej wartości.
  • Udaj się do lekarza jeśli masz pytania związane ze zdrowiem lub bezpieczeństwem dziecka.

Czy zauważyłaś u siebie któreś z objawów depresji poporodowej? Nie ignoruj ​​ich!

Warto udać się do specjalisty i poprosić o pomoc w leczeniu depresji poporodowej oraz w przezwyciężeniu jej za pomocą terapii. Jeśli stłumisz swoje emocje i  samopoczucie, z czasem sytuacja może się pogorszyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.