Czteromiesięczne niemowlę - waga, sen i rozwój

Czteromiesięczne niemowlę zwraca większą uwagę na wszystko, co dzieje się wokół niego. Zaczyna też przyswajać sobie podstawowe nawyki.
Czteromiesięczne niemowlę - waga, sen i rozwój

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czteromiesięczne niemowlę już rozpoczęło drogę do samodzielności, choć nie jest to jeszcze zbyt wyraźnie widoczne. Nabyło nowych umiejętności fizycznych, poznawczych i psychospołecznych.

Bardzo ważne jest, aby śledzić swoje dziecko na każdym etapie rozwoju. W końcu istnieją wzorce wspólne dla większości dzieci. Najbardziej wskazaną rzeczą do zrobienia jest odnotowanie zmian i postępów dziecka. Informacje te będą bardzo przydatne w konsultacjach z pediatrą.

Czteromiesięczne niemowlę – waga

Pierwszym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest waga 4-miesięcznych niemowląt. Tutaj również należy zwrócić uwagę na ich wzrost i obwód głowy. Dziecko może być nieco powyżej lub poniżej normy i nadal nie ma problemu. Obawy są tylko wtedy, gdy różnica jest bardzo znacząca.

Ogólnie rzecz biorąc, wartości referencyjne są następujące:

  • Waga: Czteromiesięczne niemowlę płci męskiej powinny ważyć od 5,6 do 8,8 kg. Tymczasem dziewczynki powinny mieć od 5 do 8,1 kg.
  • Rozmiar: Chłopcy powinni mierzyć od 59,9 do 68 centymetrów w wieku 4 miesięcy. Z drugiej strony dziewczęta powinny mierzyć od 57,8 do 66,2 centymetra.
  • Obwód głowy: U chłopców powinien wynosić od 40,5 do 42,8 centymetra. U dziewcząt powinien wynosić od 39,3 do 41,8 centymetra.

Czteromiesięczne niemowlę powinno przybrać na wadze średnio około 600 gramów w ciągu miesiąca. Jeśli waga, długość lub obwód głowy są inne niż podane powyżej, pediatra to zauważy.

Pomiar główki niemowlęcia
Obwód głowy dziecka jest mierzony podczas wszystkich kontroli rozwojowych, aby sprawdzić rozwój mózgu.

Czteromiesięczne niemowlę – sen

Niemowlęta w wieku 4 miesięcy zwykle śpią od 8 do 10 godzin w nocy i około 6 godzin w ciągu dnia. Ten ostatni jest zwykle rozłożony na 3 lub 4 drzemki. Jednak zazwyczaj nie mają jeszcze bardzo stabilnego wzorca snu. Dlatego mogą budzić się w nocy lub zamieniać nocne nawyki na dzienne. Ich rytm dobowy dopiero się ustala.

Jeśli matka musi wrócić do pracy, maluchy mogą czuć się niespokojne, co może zakłócić ich rytm. W niektórych przypadkach pojawia się pierwszy dyskomfort dziąseł, co również wpływa na sposób ich snu. Dobrym pomysłem jest pomóc dziecku w utrzymaniu stabilnego harmonogramu. Oto kilka wskazówek, które pomogą im przyjąć prawidłowy wzór:

  • Jeśli obudzi się zbyt wcześnie, zostaw dziecko w łóżeczku, aby mogło trochę dłużej pospać.
  • Utrzymuj pokój, w którym śpi, przy słabym oświetleniu.
  • Nie rób hałasu, aby nie obudzić dziecka podczas jego odpoczynku.

Rozwój fizyczny 4-miesięcznych dzieci

Czteromiesięczne dzieci zaczynają rozwijać widzenie kolorów, umiejętność, którą osiągną w wieku 6 miesięcy. Przyglądają się bliżej twarzy, nie patrząc już tylko w oczy, ale zauważając całą twarz. Rozróżniają również dźwięki, takie jak głos matki i ojca oraz muzykę, którą lubią.

W tym wieku mają większą kontrolę nad głową i mogą trzymać ją pionowo. Leżąc, mogą pochylić szyję do przodu, aby spojrzeć na swoje stopy. Jeśli leżą twarzą w dół, opierają się na otwartych dłoniach. Ćwiczą umiejętność przewracania się.

Dzieci na tym etapie rozwoju wolą siedzieć, ponieważ ta pozycja pozwala im widzieć wszystko wokół siebie. Jednak nie są jeszcze w stanie samodzielnie utrzymać tej pozycji.

Inne odruchy i umiejętności, które rozwijają, obejmują:

  • Mają lepszą koordynację oko-ręka-obiekt. Otwierają rękę w oczekiwaniu, by złapać to, czego chcą. Przekazują zabawki z ręki do ręki, nie upuszczając ich.
  • Wkładają przedmioty do ust. W ten sposób odkrywają i rozwijają swoją percepcję.
  • Są w stanie oprzeć się na łokciach i przedramionach, gdy są twarzą w dół.

Zobacz również: Żywność dla niemowląt, którą możesz zamrozić – kilka propozycji

Rozwój poznawczy i psychospołeczny

Niemowlęta w wieku 4 miesięcy zaczynają rozwijać swoją towarzyskość. Dzięki temu nie chcą już być sami i zwykle płaczą, gdy ich mama wychodzi, i uspokajają się, gdy wraca. Mogą okazywać nieśmiałość w stosunku do obcych.

Czteromiesięczne niemowlę spędza dużo czasu, obserwując otoczenie. Zobaczmy, jakie inne umiejętności poznawcze i postępy psychospołeczne rozwijają się na tym etapie.

Rozwój społeczny i emocjonalny 4-miesięcznych dzieci

Czteromiesięczne niemowlęta często się uśmiechają, gdy dzieje się z nimi coś przyjemnego, na przykład na znak uczucia lub reakcja na łaskotanie. Uśmiechają się także do własnego wizerunku w lustrze. Aby zwrócić na siebie uwagę, bulgoczą i gaworzą.

Z drugiej strony ssą pięści, gdy są głodne, co jest sposobem na uspokojenie się. Stają się aktywne i podekscytowane, gdy zbliża się do nich ktoś znajomy.

Rozwój poznawczy

Wcześniej podczas karmienia skupiały się tylko na jedzeniu. Teraz ich uwagę przykuwa nawet delikatny dźwięk. W wieku 4 miesięcy niemowlęta spędzają również dużo czasu na badaniu własnych dłoni lub stóp. W tym wieku zaczynają też uczyć się rutyny. Powtarzają je, kiedy są przyjemne. Potrafią też je przewidzieć. Na przykład zginają biodra, gdy zauważają, że nadszedł czas na zmianę pieluchy.

Czteromiesięczne niemowlę
Zmiana pieluszki może być rutyną dla dziecka i mogą ją jako taką określić.

Stymulacja dla 4-miesięcznych dzieci

Dobrym sposobem na stymulowanie rozwoju 4-miesięcznych dzieci jest częste z nimi rozmawianie. Uwielbiają się z nimi rozmawiać i zaczynają odpowiadać.

Ponadto ważne jest, aby miały możliwość bezpiecznej interakcji ze swoimi zabawkami. Kolorowe zabawki są bardzo ważne w tym wieku. Powinni mieć możliwość wkładania ich do ust, ponieważ jest to ich sposób na ich badanie.

Dobrym pomysłem jest również zachęcanie do ich towarzyskości. Dobrym pomysłem jest zaproszenie kolejnej mamy z dzieckiem i wspólne spędzenie czasu. Może się wydawać, że dzieci nie wchodzą ze sobą w interakcje, ale w rzeczywistości zauważają wszystko.

Zawsze zwracaj uwagę na dziecko

Rodzice i opiekunowie są najbliżsi dziecku. Dlatego to właśnie oni mogą najlepiej śledzić rozwój dziecka. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie zmiany w rozwoju i wzroście dziecka.

Jeśli dziecko nie może trzymać głowy w pozycji pionowej, chwytać przedmiotów, nie uśmiecha się, nie podąża za ludźmi oczami, nie bełkocze ani nie reaguje na dźwięki, koniecznie skonsultuj się z pediatrą, aby zobaczyć, co się dzieje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.