Swędzenie dziąseł u dziecka - jak można je złagodzić?

Złagodzenie swędzących dziąseł dziecka może nie być tak trudne, jak się wydaje. Chcesz dowiedzieć się, jak możesz to zrobić?
Swędzenie dziąseł u dziecka - jak można je złagodzić?

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wielu rodziców drażliwych dzieci, które mają problemy ze snem, może się zastanawiać „jak złagodzić swędzenie dziąseł u dziecka?” Ząbkowanie to proces, w którym zęby zaczynają wyrzynać się przez dziąsła dziecka.

Proces ten może rozpocząć się w wieku 6 miesięcy, chociaż są dzieci, u których zaczyna się wcześniej (a u innych później). Zazwyczaj towarzyszą mu objawy takie jak nadmierne ślinienie się, przymus gryzienia przedmiotów, drażliwość lub zły nastrój, ból lub tkliwość dziąseł oraz niewielki wzrost temperatury ciała.

Aby uśmierzyć swędzenie dziąseł u dziecka, rodzice muszą się podjąć żmudnego zadania. Masz pomysł, jak możesz to zrobić? W tym artykule dajemy Ci kilka idei.

Wskazówki, jak złagodzić swędzenie dziąseł u dziecka

Płaczące dziecko
U niektórych dzieci proces ząbkowania może być bardzo przykry i bolesny.

Dla niektórych dzieci jest to często uciążliwy proces; dla innych nie tak bardzo. Dwa dolne siekacze to te zęby, które prawie zawsze wychodzą jako pierwsze. Po nich następują dwa przednie górne zęby. Chociaż każde dziecko ma inny wzorzec ząbkowania, więc jeśli nie wychodzą w tej kolejności, nie martw się.

Jeśli przechodzisz przez ten proces ze swoim dzieckiem, dajemy Ci kilka wskazówek, jak złagodzić swędzenie dziąseł Twojego maluszka. Jeśli jednak Twoje dziecko jest nerwowe i ma problemy z jedzeniem, a nawet z karmieniem piersią lub jedzeniem z butelki, może być wskazane skonsultowanie się z pediatrą.

Pocieraj mu dziąsła

Użyj czystego palca lub wilgotnej gazy, aby pocierać dziąsła dziecka, ponieważ może to złagodzić jego dyskomfort. Pamiętaj, że powinnaś to wykonywać delikatnie jednym palcem.

Chłodzenie uśmierza swędzenie dziąseł u dziecka

Użyj zimnej łyżki lub zimnego gryzaka i w ten sposób uspokój dziąsła dziecka. Nie należy zanurzać tych przedmiotów w cukrze lub innych substancjach, takich jak miód czy sok. Po prostu podaj mu zimny gryzak.

Daj mu coś, co może gryźć

Przedmiot do gryzienia powinien być na tyle duży, aby dziecko nie mogło go połknąć ani się nim zakrztusić. Ponadto materiału nie należy łamać na małe kawałki, aby uniknąć ryzyka uduszenia przez aspirację.

Możesz użyć mokrego muślinu włożonego wcześniej do zamrażarki na 30 minut. Należy go wyjąć z zamrażarki, zanim się zamrozi a następnie umyć po użyciu.

Jeśli zdecydujesz się używać gumowych gryzaków do ząbkowania, unikaj tych, które zawierają płyn, aby uniknąć wypadków, jeśli zacznie wyciekać. Jeśli masz taki gryzak, włóż go do lodówki, a nie do zamrażarki.

Aby złagodzić swędzenie dziąseł u dziecka, podawaj mu chłodne jedzenie

Ciasteczka na ząbkowanie oraz mrożonki lub zimne pokarmy powinny być podawane tylko dzieciom, które już jedzą pokarmy stałe. Jeśli Twój niemowlak nie spożywa jeszcze tego rodzaju jedzenia, najlepiej powstrzymać się od tego. Zawsze musisz uważać na dziecko, aby uniknąć ryzyka zadławienia.

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko jest bardzo rozdrażnione, marudne lub widocznie skarży się z bólu, możesz porozmawiać z lekarzem o podaniu dawki paracetamolu lub ibuprofenu, aby złagodzić dyskomfort.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Co robić, gdy dziecko odrzuca pierś?

Czego nie robić podczas ząbkowania?

Są rzeczy, których nie należy robić podczas tego procesu, aby nie narażać zdrowia dziecka. Przede wszystkim nie nakładaj aspiryny na zęby dziecka ani nie nacieraj dziąseł alkoholem.

Nie należy też wiązać ani wieszać gryzaka na szyi dziecka lub innej części ciała. Gryzak mógłby się zaczepić o jakikolwiek przedmiot, co wystawiłoby dziecko na ryzyko uduszenia. Unikaj również bursztynowych naszyjników do ząbkowania, ponieważ koraliki mogą się oderwać i dziecko mogłoby się nimi udławić.

To samo dotyczy również żeli lub tabletek na ząbkowanie. Nie używaj ich, ponieważ mogą one być niebezpieczne dla niemowląt, chyba że zaleci Ci to zaufany pediatra.

W żadnych wypadku nie przecinaj też dziąseł dziecka, aby pomóc wydostać się zębowi, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Wreszcie, unikaj leków homeopatycznych, ponieważ mogą zawierać składniki niebezpieczne dla niemowląt.

Inne objawy ząbkowania

Matka z dzieckiem
Próchnica związana z butelką dla niemowląt to destrukcyjny proces wywoływany przez nadmierną proliferację bakterii.

Ząbkowanie to proces otoczony mitami dotyczącymi objawów i środków zaradczych. Jeśli chodzi o ślinotok, wiąże się on ze zwiększoną ilością śliny. Gruczoły przyspieszają swoją funkcję, ponieważ organizm przystosowuje się do pokarmów innych niż mleko.

Odkryj również ten praktyczny materiał: Dlaczego dzieci się ślinią tak bardzo?

Jeśli chodzi o śluz, jego obecność nie wiąże się z pojawianiem się zębów, podobnie jak gorączka. Jednak może wystąpić niewielki wzrost temperatury z powodu zapalenia dziąseł. Ponadto może się zdarzyć, że układ odpornościowy ulegnie osłabieniu w związku z tym i dziecko zachoruje na jakąś chorobę wywołującą gorączkę.

Jeśli chodzi o biegunkę, nie stwierdzono związku między luźnymi i stałymi stolcami lub zapaleniem okrężnicy a ząbkowaniem. W przypadku gorączki, śluzu i biegunki wskazana jest wizyta u lekarza.

Kolejnym objawem, który można zaobserwować przy ząbkowaniu jest brak apetytu, choć w rzeczywistości dzieci nie tracą chęci do jedzenia w tym okresie. Ale dyskomfort w okolicy jamy ustnej sprawia, że ​​jedzenie przychodzi im o wiele trudniej.

Jak dbać o nowe zęby dziecka?

O zęby maluszka trzeba dbać, ponieważ próchnica może przyspieszyć ich wypadanie i pozostawić luki, do momentu, gdy zaczną wychodzić nowe. Dlatego codziennie przed wyjściem z domu należy czyścić dziąsła dziecka gazikiem lub czystą i wilgotną szmatką zmoczoną tylko w wodzie.

Gdy pojawią się pierwsze zęby, myj zęby wodą i niewielką ilością pasty z fluorem. W miarę wzrostu stopniowo używaj jej więcej. Nie pozwól dziecku jej połknąć ani zjeść, ponieważ może to być niebezpieczne. Kiedy wszystkie zęby się pojawią, myj zęby dziecka co najmniej dwa razy dziennie po posiłkach.

Z drugiej strony należy pamiętać, że pozostawienie butelki podczas snu może spowodować pozostawanie soków lub mleka w buzi dziecka, co może prowadzić do próchnicy. Dlatego jest to praktyka, której należy  unikać.

Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca, aby dzieci rozpoczynały przeglądy dentystyczne około pierwszego roku życia. A zatem po pierwszych urodzinach należy zabrać je do dentysty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.