Kiedy wprowadzać pokarmy stałe u dzieci?

Kiedy wprowadzać pokarmy stałe u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Po osiągnięciu szóstego miesiąca następuje ważna zmiana w diecie dziecka: pora zacząć wprowadzać pokarmy stałe. Ich ciało jest już przygotowane i jest to spore wyzwanie dla rodziców.

Pokarmy stałe dla dzieci to delikatna sprawa. Nie można tego zrobić w pierwszych dniach życia dziecka, ale po pewnym czasie i stopniowo.

W okresie ciąży łożysko częściowo pełni funkcje odżywcze. Dlatego układ pokarmowy dziecka musi dostosować się po urodzeniu. To jest powód, dla którego noworodek nie toleruje wszystkich rodzajów jedzenia.

W tym artykule dowiemy się, kiedy wprowadzić pokarmy stałe dla niemowląt, skąd wiedzieć, czy dziecko jest na to gotowy, jakie pokarmy są zalecane i jakie są ogólne wytyczne, które należy wziąć pod uwagę.

Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko jest gotowe do spożywania pokarmów stałych?

Dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią w pierwszych chwilach życia. Kiedy osiągają sześć miesięcy niemowlętom wprowadza się pokarmy stałe. Jednak karmienie piersią może trwać do dwóch lat, naprzemiennie w obu formach.

Oprócz wieku należy wziąć pod uwagę drugi element związany ze wzrostem i wagą. Po około 4 miesiącach dzieci ważą dwa razy więcej niż po urodzeniu. W niektórych szczególnych przypadkach można ocenić potrzebę przyspieszenia przyjmowania pokarmów stałych, chociaż byłyby to szczególne wyjątki, które powinien wskazać pediatra.

Inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę to różne sygnały wysyłane przez dziecko. Niektóre z nich wskazują na jego gotowość do przyjmowania pokarmów stałych:

  • Może siedzieć i trzymać głowę uniesioną.
  • Wykazuje zainteresowanie jedzeniem, które krąży przed jego twarzą.
  • Jeśli coś zbliży się do jego ust otwiera je, jakby chciało połknąć.
  • Wykonuje gesty lub ruchy związane z żuciem.
Dziecko z jedzeniem

Etap wprowadzania stałych pokarmów ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka i stanowi wielką zmianę.

Może Cię również zainteresować: 4 sytuacje, w których należy unikać karmienia piersią

Jakie pokarmy stałe są zalecane na tym etapie?

Nie ma jednego rodzaju pożywienia, które można włączyć do diety dziecka, aby rozpocząć ten nowy etap. Jednak niektóre są bardziej zalecane niż inne. Wśród nich są następujące:

  • Zboża: ryż, owies, kukurydza czy jęczmień to pokarmy bogate w witaminy i minerały. Ponadto są ważnym źródłem błonnika.
  • Warzywa: dostarczają różnorodnych składników odżywczych, w tym białka. Można je podać dziecku w owsiance.
  • Owoce: same w sobie są przyjemne dla podniebienia. Najlepiej wybieraj świeże owoce, nie z puszki.
  • Żywność pochodzenia zwierzęcego: mięso i ryby dostarczają białka, witaminy A, żelaza, cynku, fosforu i wapnia. W przypadku jajek, ze względu na alergie pokarmowe, na wykonanie testu tolerancji najlepiej poczekać do pierwszego roku życia.
  • Rośliny strączkowe: są najlepszym źródłem białka pochodzenia niezwierzęcego.

Jak wprowadzić pokarmy stałe dla niemowląt?

Wprowadzając pokarmy stałe ważne jest, aby upewnić się, że dziecko nie odrzuci nowego pokarmu. I chociaż może się to zdarzyć na początku wymaga wytrwałości, ale nie jest traumatyczne.

W tym sensie należy podawać małe ilości. Pamiętaj, że małe dziecko je znacznie mniej niż dorosły. Daj jego układowi pokarmowemu czas na dostosowanie się do zmian. Więc nie denerwujmy się, jeśli dziecko zje tylko trochę pokarmu stałego.

Po drugie, łatwiej jest wprowadzić pokarmy stałe naprzemiennie z karmieniem piersią lub mlekiem modyfikowanym. To znaczy: podajesz małą butelkę lub pierś, potem łyżeczkę jedzenia i trochę więcej mleka. To przyzwyczai dziecko do jedzenia.

W trakcie tego procesu dziecko wielokrotnie będzie bawiło się jedzeniem. Czasami skończy ono na twarzy, dłoniach, śliniaku lub podłodze. Wszędzie z wyjątkiem ust.

Nie karć dziecka za to, bo następnym razem odrzucenie może być większe. Wręcz przeciwnie, musisz mówić do niego cicho zachęcając je do jedzenia. A jeśli płacze lub nie chce otwierać ust lepiej poczekać i nie nalegać przez chwilę.

Jakie zmiany odczuje dziecko podczas spożywania pokarmów stałych?

Wprowadzając pokarmy stałe Twoje dziecko zacznie zauważać różne zmiany. Stolec będzie miał bardziej zwartą konsystencję, kolor i zapach różniący się od poprzedniego wyglądu. Podobnie mocz stanie się bardziej mętny.

Niektóre stolce mogą zawierać niestrawione kawałki jedzenia, ale nie powinno to być czerwoną flagą. Okres ewakuacji również może się zmieniać i staje się rzadszy. Chociaż wcale nie jest to oznaką zaparć.

Z drugiej strony zauważysz, że dostosowując się do stałych pokarmów będzie miał większy apetyt i zwiększy porcje, które zjada. Powoli zrezygnuje z butelki.

Ogólne zalecenia dotyczące karmienia dziecka

Oto kilka prostych zaleceń, które możesz wziąć pod uwagę w tej pierwszej chwili, gdy zaczynasz wprowadzać pokarmy stałe do diety dziecka:

  • Jedzenie do spożycia rękoma: Zwykle na tym etapie musimy przyłożyć łyżeczkę do ust dziecka. Ale nie możemy przegapić okazji, gdy chce jeść samo i wyciąga rękę po jedzenie. Oczywiście musisz się upewnić, że nie jest to duży kęs.
  • Spróbowanie innych potraw: nie stawiaj przed dzieckiem talerza z różnymi rzeczami. Idealnym rozwiązaniem jest spożywanie jednego produktu na raz do każdego posiłku. A potem przejście do następnego w kolejnym posiłku zwracając uwagę na to, co lubi najbardziej. Dzisiaj spróbuje płatków, jutro owsiankę warzywną.
  • Sok lub przecier owocowy: możesz przygotować soki owocowe do podania w butelce, o ile są świeże. Nie należy dodawać cukru do soków ani przecierów dla niemowląt.
Dziecko w krzesełku

Dzieci na początku bawią się jedzeniem i to normalne, to nie powinno denerwować rodziców.

Nie wszystkie pokarmy stałe są dobre dla dziecka

Niektórzy rodzice mogą być zaniepokojeni, jeśli zobaczą, że ich dzieci na początku jedzą mało pokarmów stałych. Ale na początku wystarczy około czterech uncji, aby dziecko mogło się dostosować.

Podobnie jak w przypadku zalecanych pokarmów są też takie, których należy unikać, takich jak konserwy, wędliny, popcorn i inne, którymi mogą się zadławić. Ważne jest, aby ocenić wielkość kęsów, aby nie stwarzać zagrożenia.

Zawsze staraj się je przecierać lub rozgniatać, aby dziecko mogło je bezpiecznie zjeść. Nie dawaj mu nic całości. Na koniec nie dodawaj soli ani przypraw, ponieważ nie są one niezbędne dla jego podniebienia i smaku. Jednak zwiększają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De la Torre J. Pediatría accesible: guía para el cuidado del niño. México: Siglo XXI, 1998.
  • Eisenberg A, Murkoff H, Hathaway S. El primer año del bebé. Bogotá: Norma, 2010.
  • Organización Panamericana de la Salud. La alimentación del lactante y del niño pequeño: Capítulo Modelo para libros de texto dirigidos a estudiantes de medicina y otras ciencias de la salud. Washington: OPS, 2010.
  • UNICEF. Estado Mundial de la Infancia. Niños, alimentos y nutrición: crecer bien en un mundo en transformación. Nueva York: UNICEF, 2019.
  • UNICEF. Evaluación del crecimiento de niños y niñas. Argentina: Gobierno de la Provincia de Salta, 2012.
  • Vallet M. Educar a niños y niñas de 0 a 6 años. Madrid: Wolters Kluwer, 2007.
  • Walker W, Humphries C. Alimentación sana para niños. Barcelona: Paidós, 2011.
  • Pérez-Escamilla, Rafael. “Evidence based breast-feeding promotion: the Baby-Friendly Hospital Initiative.” The journal of nutrition 137.2 (2007): 484-487.
  • Pérez-Escamilla, Rafael, Sofia Segura-Pérez, and Megan Lott. “Feeding guidelines for infants and young toddlers: a responsive parenting approach.” Nutrition Today 52.5 (2017): 223-231.
  • Madani, Shailender, Lisa Tsang, and Deepak Kamat. “Constipation in children: a practical review.” Pediatric annals 45.5 (2016): e189-e196.
  • Bournez, Marie, et al. “Use of added sugar, salt and fat in the first year in France and associated factors in the ELFE cohort study.” 5. international conference on Nutrition and growth. 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.