Co robić, gdy dziecko odrzuca pierś?

Dlaczego dziecko odrzuca pierś? Jak rozwiązać ten problem? W tym artykule przedstawiamy przyczyny i sposoby radzenia sobie z tą sytuacją.
Co robić, gdy dziecko odrzuca pierś?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Karmienie piersią jest bardzo ważne dla noworodków. Mleko matki to wyjątkowy pokarm, zaprojektowany specjalnie do odżywiania dziecka. Co robić, gdy dziecko odrzuca pierś?

Taka sytuacja może się zdarzyć i nie należy się za to winić. Ma to swoje przyczyny i warto je znać, by umieć poradzić sobie z problemem.

Dlaczego karmienie piersią jest takie ważne? Jak twierdzą pediatrzy, ma ono wiele zalet. Należą do nich dobre samopoczucie emocjonalne, obniżenie ryzyka zapadnięcia na raka piersi i jajników oraz szybszy powrót do formy po porodzie.

Gdy dziecko odrzuca pierś, nie może skorzystać ze wspomnianych zalet, co martwi wiele matek. Warto zatem wiedzieć, dlaczego tak się dzieje.

Czy to kryzys laktacyjny?

Taką sytuację nazywa się kryzysem laktacyjnym. Termin ten znajduje jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy stan taki trwa dłużej. Oferujesz dziecku pierś, a ono, choćby było głodne, odrzuca ją. To bardzo frustrujące, co da się zrozumieć.

Chodzisz do pracy i spędzasz z dzieckiem mniej czasu? Ugryzło cię w brodawkę i zareagowałaś nagłym oddzieleniem lub krzykiem? Pojawiają mu się pierwsze zęby? Odpowiedzi na te pytania mogą być decydujące.

Dlaczego dziecko odrzuca pierś?

Istnieje wiele czynników, których być może nie jesteś świadoma, a które przeszkadzają dziecku. To one sprawiają, że maluch odrzuca pierś. Ich rozpoznanie da ci dużą ulgę.

Przynajmniej zrozumiesz, co się dzieje. W dalszej części artykułu podpowiadamy też możliwe rozwiązania tego problemu.

Wiele czynników wpływa na proces laktacji. Warto je znać, by ustalić przyczyny problemu.

Hałasy

Może się zdawać, że nie ma to znaczenia, ale karmienie piersią powinno odbywać się w spokojnym i cichym miejscu. Nadmiar dźwięków i ludzi wokół mogą sprawiać, że dziecko odrzuci pierś.

Zatkany nos

Warto sprawdzać czy nos dziecka jest drożny. Jeśli nie może oddychać, nie może też ssać, co powoduje odrzucenie piersi. Korzystaj zatem z aspiratora do nosa dla dzieci.

Zmiana rutyny

Jeśli wróciłaś do pracy i zmieniłaś dzienny rytm, dziecko może zareagować odrzuceniem piersi. W ten sposób skarży się i protestuje wobec czegoś, co mu nie odpowiada. Tak samo może zareagować na przeprowadzkę.

Zapachy

Jeśli dziecko odrzuca pierś, możliwe, że źle reaguje na twój nowy szampon, żel pod prysznic czy perfumy. Dzieci czasami protestują wobec nowych zapachów i nie chcą wówczas przyjąć piersi.

Niewiele mleka

Innym powodem, dla którego dziecko może odrzucać pierś jest produkcja mleka. Zapotrzebowanie dziecka na pokarm nie jest zaspokajane, co może powodować niechęć do karmienia, jak twierdzą pediatrzy.

Złe doświadczenia

Odrzucanie piersi przez dziecko może mieć związek z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Może chodzić o ból związany z ząbkowaniem czy twój krzyk w momencie, gdy cię ugryzło.

Jak sobie radzić z tym problemem?

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z kryzysem laktacyjnym. Nie możemy zapewnić, że przyniosą one pożądane skutki, bo każdy przypadek jest inny. Ale warto spróbować. Poznaj kilka opcji.

Nie rób ciśnienia

Warto poświęcić tej ważnej kwestii oddzielny akapit. Zmuszanie dziecka to ponownego przyjęcia piersi to błąd. Maluch musi sam się na to ponownie zdecydować.

Dobrym sposobem jest kontakt skóra do skóry. W wannie czy w łóżku przytulaj dziecko do nagiego ciała. Być może to wystarczy, by dziecko ponownie sięgnęło po pierś.

Skorzystaj z chusty

Chociaż wózki są bardzo wygodne, chusta do noszenia dziecka może doskonale rozwiązać problem. Dzięki niej dziecko znajduje się blisko piersi jest w kontakcie z twoją skórą. Gdy zgłodnieje, będzie mieć źródło pokarmu w pobliżu. Dlaczego nie spróbujesz?

Zapewnij spokojne otoczenie

Jeśli hałas i nadmiar bodźców w otoczeniu rozpraszają dziecko, możesz spróbować karmić w spokojniejszej atmosferze. Wybierz p okój czy miejsce wolne od nadmiaru ludzi, gdzie panuje spokój. Możliwe, że to rozwiązanie, którego potrzebujesz.

Spokój podczas karmienia piersią to klucz do sukcesu.

Zmień pozycję

Możliwe, że zmiana pozycji ułatwi dziecku przyjęcie piersi. Wypróbuj na przykład karmienie w leżeniu na boku. Może to twoja pozycja sprawia, że maluch odrzuca pierś.

Podaj dziecku pierś, gdy śpi

To doskonała technika zachęcająca dziecko do ssania piersi. Maluch robi to automatycznie. Gdy dziecko zasypia, jest spokojne i zrelaksowane. Połóż je obok siebie na boku, skóra przy skórze.

Nie pozwól, by dziecko było głodne

Gdy dziecko jest głodne, okazuje drażliwość, co może poskutkować odrzuceniem piersi. Nie pozwól na to. Oferuj dziecku pokarm w typowych porach.

Dziecko odrzuca pierś? Da się temu zaradzić

Nigdy nie zmuszaj dziecka do przyjęcia piersi i miej na uwadze wcześniejsze rady. Zadbaj przede wszystkim o kontakt skóra przy skórze.

Noworodki są bardzo wrażliwe na zmiany w rozkładzie dnia. Nie wahaj się iść do pediatry, jeśli masz wątpliwości. Na pewno lepiej rozpozna problem i da ci konkretne wskazówki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sabillón, F. (1998). Diferentes patrones de succión. Honduras Pediátrica19(4), 91-93.
  • Urquizo Aréstegui, R. (2014). Lactancia materna exclusiva:¿ siempre?. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia60(2), 171-176.
  • Vizcaíno Urresta, N. I. (2016). Relación entre la angustia materna y el rechazo del bebé a la lactancia. Estudio realizado desde la teoría psicoanalítica con 5 madres de bebés de hasta 8 meses de edad de la ciudad de Quito en el año 2016 (Bachelor’s thesis, PUCE).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.