Dlaczego dzieci się ślinią tak bardzo?

Dlaczego dzieci się ślinią tak bardzo?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Niektórzy rodzice zastanawiają się, dlaczego dzieci się ślinią tak mocno. Jaka jest odpowiedź? Robią to, ponieważ ich mechanizm połykania nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty. Jednak w niektórych przypadkach może to być spowodowane problemem zdrowotnym.

Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego dzieci się ślinią tak bardzo. Prawda jest taka, że nie powinni się tym martwić. Niemowlęta zaczynają ślinić się, gdy mają około dwóch miesięcy. To zupełnie normalne. Śliniaczki nie zostały wymyślone na darmo!

Być może czujesz się zaniepokojony, gdy twój maluch oślinia ręce, ramiona, prześcieradło i prawie wszystko wokół niego. Często zdarza się też, że dzieci ślina zwisa dzieciom z ust, a nawet że robią z niej bąbelki.

Nie ma powodu, by się tym martwić się. Za tym mechanizmem stoją przyczyny naturalne. Ważne jest tylko, aby dziecko było dobrze chronione śliniaczkiem, zwłaszcza w chłodne dni.

Dlaczego dzieci się ślinią?

dlaczego dzieci ślinią się
Zwykle ślinienie się u niemowląt jest całkowicie normalne. Może ono wynikać z procesów typowych dla danego etapu życia, takich jak nauka połykania czy ząbkowanie.

Zaraz po urodzeniu dzieci nie ślinią się zbytnio. Dlaczego? Ponieważ ich ciało początkowo nie wytwarza dużej ilości śliny. Ale wraz z upływem czasu jej produkcja rośnie. I tak, gdy dzieci mają około dziesięciu tygodni, ślinią się już o każdej porze dnia.

Aby zapobiec wyciekaniu śliny z ust, dzieci potrzebują dobrej kontroli nad wargami i językiem. Jednak w pierwszych miesiącach życia brakuje im tej kontroli. Wiele osób zastanawia się, dlaczego dzieci się ślinią tak bardzo, podczas gdy np. mleko nie wypływa z ich ust podczas karmienia.

Powód jest bardzo prosty. Podczas karmienia dzieci używają mięśni ust do wykonywania ruchu ssania, po którym automatycznie następuje przełykanie. Wówczas ślina jest mimowolnie wytwarzana w ustach i gromadzi się tam, aż się przeleje.

Dlaczego dzieci się ślinią tak często?

Niemowlęta wytwarzają więcej śliny niż dorośli. Wyrzucają ją ze swoich ust, ponieważ nie nauczyły się jeszcze połykać. Dorosły człowiek połyka ślinę co cztery do sześciu minut, kiedy nie śpi i co siedem do ośmiu minut, gdy śpi. Niemowlęta robią to znacznie rzadziej, dlatego bardziej się ślinią.

Są też inne powody, dla których dzieci się ślinią. Jeden z nich to ząbkowanie — wskazuje na to badanie opublikowane w „Medical Journal of the General Hospital of Mexico”. Od trzeciego miesiąca życia ruchy dziąseł pomagają wyłonić się zębom.

Powoduje to podrażnienie i dyskomfort. Tak więc w tym przypadku ślina działa jak swego rodzaju łagodzący smar. Ponadto ślina zawiera enzymy, które zapobiegają infekcjom podczas ząbkowania. Dlatego dziecko ślini się bardziej za każdym razem, gdy pojawia się nowy ząb.

Podobnie gdy niemowlęta rozpoczynają przyjmować karmienie uzupełniające, ich kubki smakowe wydzielają więcej śliny. W tym przypadku ślina pomaga rozkładać i mieszać pokarmy, ponieważ dzieci nie mogą jeszcze żuć. W ten sposób ślina pomaga uformować strukturę, która musi następnie dotrzeć do żołądka.

Jak długo dzieci nadmiernie się ślinią?

Dziecko na dywaniku
Eksperci nie wiedzą dokładnie, kiedy dzieci przestają się nadmiernie ślinić. Wiadomo jednak, że produkcja śliny ma tendencję do znacznego spadku po 18 miesiącach.

Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak długo dzieci nadmiernie się ślinią. Każdy przypadek jest inny. Jednak gdy niemowlaki mają 12 miesięcy, zwykle wypracowują większą kontrolę nad ślinieniem i mniej śliny możemy zobaczyć na ich ustach.

Kolejnym ważnym momentem, w którym ślinienie może się zmniejszyć, jest ukończenie przez dziecko 18 miesięcy. Jest to wiek, w którym zwykle kończy się ząbkowanie, co prowadzi do zmniejszenia produkcji śliny.

Musimy jednak podkreślić, że niekoniecznie dotyczy to wszystkich przypadków, ponieważ ślinienie się dziecka do drugiego roku życia jest normalne.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak bawić się z niemowlakiem? Poznaj podstawy!

Kiedy zacząć się martwić

Jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w „Pediatrics & Child Health”, powody, dla których dzieci ślinią się rzadko, mają zwykle podłoże związane z problemami zdrowotnymi. Jeśli Twoje dziecko zaczyna słabo jeść i ślini się, nawet jeśli nie wkłada rąk do buzi, coś może być nie tak.

Może to oznaczać ból gardła lub owrzodzenie jamy ustnej, z powodu których niemowlaki też odczuwają ból, połykając własną ślinę. W takich przypadkach dobrze jest zajrzeć dziecku do ust, aby sprawdzić, czy coś jest nie tak. Jeśli nadal słabo jedzą i nadmiernie się ślinią, najlepiej zabrać dziecko do pediatry.

Jeśli Twoje dziecko nadal ślini się po ukończeniu trzech lat, może to oznaczać, że ma trudności z połykaniem. Może też być objawem stanu psychicznego, który utrudnia ich rozwój. Takie przypadki należy pozostawić w rękach lekarza lub pediatry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.