Zanieczyszczenie hałasem - jakie powoduje konsekwencje zdrowotne?

Hałas ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Zanieczyszczenie hałasem powoduje stres, zapalenie mózgu, bezsenność i utratę słuchu.
Zanieczyszczenie hałasem - jakie powoduje konsekwencje zdrowotne?

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2022

Obserwatorium Zdrowia i Środowiska Andaluzji (OSMAN) stwierdza, że głównym źródłem hałasu jest ruch uliczny. Klaksony, silniki i samo toczenie się kół po drogach. Ale czy to zanieczyszczenie hałasem wpływa na nasze zdrowie?

Prawda jest taka. Od zmian metabolicznych w komórkach odpowiedzialnych za odbieranie bodźca akustycznego, po komplikacje psychologiczne spowodowane dyskomfortem, jaki głośny i uporczywy dźwięk wywołuje w naszym nastroju, hałas wywiera na nas duży wpływ.

W rzeczywistości z pewnością przydarzyło ci się to, jeśli mieszkasz w mieście: są chwile, kiedy chcesz, aby wszystko się zatrzymało, abyś na chwilę był cicho. Wpływ hałasu na zdrowie jest niezaprzeczalny. I chociaż hałas jest rodzajem zanieczyszczenia, które niewielu zgłasza i mierzy, nadal jest to zanieczyszczenie ze wszystkim, co się z nim wiąże.

Przyjrzyjmy się niektórym sposobom, na jakie może ono wpływać na nasze zdrowie.

Zanieczyszczenie hałasem, a wczesna utrata słuchu

Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia wyjaśniają, że częsta ekspozycja na określone decybele kończy się zniszczeniem kilku komórek odpowiedzialnych za słuch. Komórki te są często nadmiernie stymulowane do tego stopnia, że modyfikują swój metabolizm. Rezultatem jest niedobór ich zdolności do tłumaczenia sygnałów.

Struktury najbardziej uszkodzone przez hałas zewnętrzny to te, które wykrywają dźwięki o wysokiej częstotliwości. W rzeczywistości ludzie, którzy cierpią na ubytek słuchu, często tracą słuch wcześniej z powodu tych tonów.

Dźwięki o wysokiej częstotliwości to te, które emitujemy w rozmowie. Dlatego możemy powiedzieć, że jednym ze skutków hałasu na zdrowie jest przerwanie komunikacji z innymi ludźmi. Dzieje się tak nie tylko z powodu dużej głośności źródła dźwięku, ale także dlatego, że przedwcześnie tracimy ten rodzaj słuchu.

Najgorsze z danych jest to, że te komórki, które zmieniają swój metabolizm, mogą w rzeczywistości umrzeć. Jeśli umrą, nie mogą się zregenerować. Oznacza to, że ten rodzaj ubytku słuchu można uznać za trwały.

Kobieta z ubytkiem słuchu
Według badań wydaje się, że współczesne zanieczyszczenie hałasem przyspiesza utratę słuchu.

Hałas i stres

To, że hałas nas stresuje, nie jest dla nikogo nowością. Utrzymywanie się dokuczliwych dźwięków wprawia nas w niepokój, wprawia w zły nastrój i uniemożliwia koncentrację na czynnościach wymagających wysiłku umysłowego.

Wśród wpływu hałasu na zdrowie nie należy zapominać o neurozapaleniu. Według badań z 2016 r. istnieją przypadki uszkodzenia słuchu, które można powiązać z przewlekłym zapaleniem dróg nerwowych, które przenoszą dźwiękowe informacje z ucha do mózgu.

To zapalenie nerwów ma bezpośredni wpływ na zdolności poznawcze i nastrój. W końcu to normalne, że czujesz się rozdrażniony lub zdenerwowany po ekspozycji na źródło wysokich decybeli przez większą część dnia.

Na tym się jednak nie kończy. Hałas wpływa również na nasz sen. A jeśli nie wyśpimy się dobrze, będziemy jeszcze bardziej zestresowani.

W rzeczywistości hałas może zmienić fazę snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM). Ta faza jest niezbędna, aby ludzie mogli naprawiać wspomnienia, pobierać wiedzę z dnia i przetwarzać informacje zebrane podczas czuwania. Niedobór na tym etapie odpoczynku wywołuje problemy z amnezją, zaburzenia uczenia się, bóle głowy, a nawet predysponuje do otyłości.

Oczywiste jest, że hałas ma silny wpływ na zdrowie psychiczne. A potem przechodzi do konkretnych efektów neurologicznych. Na przykład badania wykazały, że hałas ma szkodliwy wpływ na miejsce pracy. Biura z dużym hałasem w tle powodują niższą produktywność pracowników, którzy szybciej tracą koncentrację i trudniej zapamiętują swoje zadania niż ciche miejsca pracy.

Następnie, jeśli dodamy do tego słabą wydajność pracy z niewystarczającym odpoczynkiem i drażliwością (której często nawet nie znamy przyczyny), logiczne jest, że zaczynamy odczuwać stres. Następnie stres zwiększa ryzyko zachorowania na choroby wywołane stresem, takie jak choroby układu krążenia, więc ciało fizyczne cierpi wraz z umysłem.

Wpływ hałasu na zdrowie dzieci

Dzieci nie są odporne na skutki hałasu. Cierpią również z powodu hałasu i mogą mieć konsekwencje fizyczne i psychiczne, podobnie jak dorośli.

Znaczenie regulacji natężenia dźwięków w szkołach, miejscach rekreacyjnych, w domu oraz podczas korzystania ze słuchawek z urządzeniami elektronicznymi jest dla dzieci niezwykle ważne. Żaden etap wzrostu nie jest wolny od problemu, jak odkryli badacze w Indiach.

Ubytek słuchu w młodym wieku, nawet w niewielkim stopniu, może zaburzyć rozwój edukacyjny dzieci. Małe dzieci mogą przechodzić z klasy do klasy w szkole podstawowej, nie zauważając, że mniej słyszą i pomijają niektóre wyjaśnienia. To również sprawi, że będą mniej zdolne do koncentracji i być może będą mniej zdolne do komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi.

Następnym efektem jest zaburzenie zachowania. Wielu uczniów nie jest w stanie pozostać na swoich miejscach w klasie lub wykonywać zadań, ponieważ nie mogą jasno pojąć, co się dzieje.

Zanieczyszczenie hałasem. Zatykanie sobie uszu
Hałasy drażnią nas z powodów neurologicznych i psychologicznych. Wpływa to na naszą koncentrację i relacje z innymi.

Zanieczyszczenie hałasem – jak się uchronić?

Niektóre proste środki mogą pomóc nam mniej cierpieć z powodu zdrowotnych skutków hałasu. Nie możemy całkowicie wyeliminować narażenia, ponieważ pewne czynniki są poza naszą kontrolą. Być może jednak te sugestie odciążą nieco stres i przedłużą żywotność naszego słuchu:

  • Zmniejsz głośność: To może wydawać się oczywistą rekomendacją, ale jeśli nie zmniejszymy głośności urządzeń, z których korzystamy na co dzień, nie będzie możliwości przeciwdziałania hałasowi. Dotyczy to dużych głośników, telefonów komórkowych i słuchawek.
  • Wyłącz głośne urządzenia: Istnieją pewne urządzenia gospodarstwa domowego, które wydają dużo hałasu, których używamy na co dzień. Chociaż nie możemy na przykład wyłączyć lodówki, możemy od czasu do czasu zatrzymać klimatyzację lub uniknąć jej włączenia, jeśli istnieją inne sposoby na ochłodzenie. W tym miejscu moglibyśmy również dodać znaczenie wymiany starszych produktów, które wydają zbyt dużo hałasu z powodu zużycia (jeśli jest to opcja dla twojego budżetu).
  • Nosić ochronniki słuchu: ochronniki słuchu są wskazane do niektórych zadań roboczych. Jednak można je również nosić w domu, jeśli mieszkasz w mieszkaniu z oknami wychodzącymi na ulicę.
  • Stwórz środowisko dźwiękoszczelne: wprowadzane są zmiany w mieszkaniu, które mają na celu zmniejszenie wnikania hałasu do domu. Niektóre są drogie, ale inne nie są tak drogie. W tym miejscu warto wspomnieć o podwójnych szybach, wykładzinach dźwiękochłonnych, izolacji akustycznej oraz kinkietach dźwiękochłonnych.

Sama w sobie nie tyle metoda ma znaczenie, ile chodzi o rozważenie zdrowia słuchu i zdrowia psychicznego podczas wprowadzania zmian. Niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, to zazwyczaj kwestia decyzji, które można podjąć, aby zacząć dbać o tę sprawę już od dziś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jariwala, Hiral J., et al. “Noise pollution & human health: a review.” Noise and Air Pollutions: Challenges and Opportunities, Ahmedabad: LD College of Eng (2017).
  • Clark, Charlotte, Clare Crumpler, and Hilary Notley. “Evidence for environmental noise effects on health for the United Kingdom policy context: a systematic review of the effects of environmental noise on mental health, wellbeing, quality of life, cancer, dementia, birth, reproductive outcomes, and cognition.” International journal of environmental research and public health 17.2 (2020): 393.
  • Fritze, Thomas, et al. “Hearing impairment affects dementia incidence. An analysis based on longitudinal health claims data in Germany.” PLoS One 11.7 (2016): e0156876.
  • Jahncke, Helena, et al. “Open-plan office noise: Cognitive performance and restoration.” Journal of Environmental Psychology 31.4 (2011): 373-382.
  • Gupta, Alok, et al. “Noise pollution and impact on children health.” The Indian Journal of Pediatrics 85.4 (2018): 300-306.
  • Clark, Charlotte, and Katarina Paunovic. “WHO environmental noise guidelines for the European region: a systematic review on environmental noise and quality of life, wellbeing and mental health.” International journal of environmental research and public health 15.11 (2018): 2400.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.