Higiena uszu - wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji

Uszy pomagają wyłapać wszystkie dźwięki i utrzymać równowagę. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena uszu. O czym należy pamiętać?
Higiena uszu - wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Uszy są jednym z najważniejszych narządów zmysłów w ciele. Nie tylko pomagają wychwytywać wszystkie dźwięki w naszym otoczeniu, ale także pomagają nam zachować poczucie równowagi. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena uszu.

Konieczna jest znajomość prawidłowej higieny uszu. To nie tylko kwestia usunięcia nadmiaru woskowiny, ale także pielęgnacji zewnętrznej. Dbanie o uszy jest niezbędne, bo problem w tym narządzie jest trudny do wyleczenia, chociaż istnieją metody leczenia pewnych schorzeń. Odpowiednia higiena uszu zapobiega również infekcjom i chorobom.

Czytaj dalej i odkryj właściwy sposób na utrzymanie higieny uszu. Zobaczysz, że nie jest to takie skomplikowane i naprawdę nie jest zbyt dużo pracy.

Higiena uszu – o czym pamiętać?

Utrzymanie czystości uszu nie ogranicza się tylko do wnętrza uszu. Należy również wziąć pod uwagę wygląd zewnętrzny. Dzieje się tak, ponieważ kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się na zewnątrz i wokół uszu i mogą dostać się do jamy ucha i powodować pewne problemy zdrowotne. Aby zadbać o higienę uszu, najprościej jest:

  • Weź bawełniany wacik i namocz go w niewielkiej ilości wody, nie mocząc go całkowicie.
  • Dokładnie oczyść okolice uszu i za uszami. Zrób to w taki sposób, aby nie pozostały żadne pozostałości ani brud.

Inną techniką pielęgnacyjną, którą należy stosować ze swoimi uszami, jest unikanie lub ograniczanie słuchania głośnej muzyki przez dłuższy czas. Choć może się to wydawać nieistotne, jest to jeden z powodów, dla których wielu młodych ludzi musi iść do lekarza z powodu problemów ze słuchem.

Przeczytaj również: Głuchota przedjęzykowa: leczenie za pomocą terapii genowej

Co to jest woskowina?

Kobieta usuwa wodę z ucha
Dbanie o słuch jest bardzo ważne, ponieważ problem w tym narządzie jest trudny do wyleczenia.

Wiele razy myślimy, że utrzymanie higieny uszu wiąże się tylko z usuwaniem woskowiny. Prawda jest taka, że chociaż postrzegamy ją jako lepką, niehigieniczną i nieprzyjemną substancję, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.

Woskowina odpowiada za ochronę skóry wewnątrz przewodu słuchowego przed infekcją. Dlatego powinieneś przestać postrzegać to jako brud lub coś, co należy za wszelką cenę usunąć.

Chroni również błonę bębenkową przed otaczającym ją światem. Zapobiega przedostawaniu się kurzu, ciał obcych i wszelkich zanieczyszczeń.

Chroni również ucho wewnętrzne przed wszelkimi infekcjami i małymi zwierzętami, które mogą dostać się do jamy ucha. Jego funkcja jest niezwykle ważna, dlatego odpowiednia higiena uszu to nie tylko czyszczenie woskowiny.

Jak utrzymać właściwą higienę uszu

Prawda jest taka, że kiedy kąpiesz lub myjesz uszy, twoje ucho w naturalny sposób usuwa woskowinę. Dzieje się tak również, gdy występuje nadmiar woskowiny. Jeśli zamierzasz zmoczyć ucho podczas kąpieli, spróbuj zrobić to ciepłą wodą i staraj się, aby woda nie dostała się do jamy ucha.

Należy także   delikatnie oczyść zewnętrzną część ucha i okolicę. Następnie osusz je delikatnie ręcznikiem. Jeśli chcesz używać wacików, wacików lub patyczków kosmetycznych, staraj się używać ich tylko po zewnętrznej stronie ucha i nie wkładaj ich do kanału słuchowego. Ten rodzaj aparatu powoduje jedynie gromadzenie się woskowiny wewnątrz ucha, pogarszając słuch.

Z drugiej strony unikanie zanurzania uszu w zanieczyszczonych miejscach jest tak samo ważne jak poprzednie środki. Pomimo dołożenia wszelkich starań, bakterie mogą łatwo przedostać się przez przewód słuchowy i wywołać różne choroby.

Jeśli uważasz, że oczekiwanie na naturalne wyczyszczenie uszu jest zbyt wolne, możesz skorzystać z różnych domowych środków zaradczych. Oczywiście musisz pamiętać, że wkładanie jakiegokolwiek narzędzia do uszu jest bardzo niebezpieczne i należy tego unikać za wszelką cenę.

Zamiast tego wypróbuj te metody. Jednak ważne jest, aby nie były one stosowane jako zwykła metoda czyszczenia. Możesz ich używać okazjonalnie lub gdy czujesz, że masz duże nagromadzenie woskowiny.

1. Woda morska

Woda z solą
Używanie słonej wody jest jednym z najlepszych sposobów bezpiecznego czyszczenia uszu.

Słona woda jest prawdopodobnie jedną z najłatwiejszych metod higieny uszu. Jest również niedrogi i szybki w przygotowaniu.

Składniki

  • 1 łyżka soli (10 g)
  • ½ szklanki wody (125 ml)

Przygotowanie

  • Dodaj 1 łyżkę soli do 1/2 szklanki wody.
  • Następnie lekko podgrzej roztwór, aż będzie letni.
  • Namocz wacik w tej mieszance, dobrze wykręć i użyj go do dokładnego oczyszczenia uszu.
  • Na koniec nałóż tylko kilka kropli do ucha, aby je oczyścić i wyeliminować ewentualny ból.

2. Właściwa higiena uszu: używanie nadtlenku wodoru

Inną z najczęściej stosowanych metod higieny uszu jest nadtlenek wodoru. Dzieje się tak, ponieważ jest w stanie eliminować bakterie z obszaru bez inwazyjności lub stwarzania jakiegokolwiek ryzyka.

  • Zmieszaj równe części naturalnej wody o najniższej zawartości nadtlenku wodoru. Wystarczą trzy części wody na jedną część nadtlenku wodoru.
  • Weź małą bawełnianą kulkę i zanurz ją w miksturze.
  • Następnie delikatnie przetrzyj go wokół ucha i po zewnętrznej stronie ucha.
  • Umieść kilka kropli mieszanki w uchu i pozwól jej naturalnie spłynąć.

Ucho: organ, który sam się oczyszcza

Pomimo wspomnianych wcześniej wskazówek dotyczących prawidłowej higieny uszu należy pamiętać, aby ich nie nadużywać. Uszy mają zdolność samoistnego usuwania nadmiaru woskowiny, więc inwazyjne metody czyszczenia są zwykle niepotrzebne, chyba że są one zalecane przez specjalistę.

Nie zapomnij również o unikaniu wkładania ostrych przedmiotów do ucha, aby uniknąć uszkodzenia błony bębenkowej.

Na koniec pamiętaj, że dbanie o higienę uszu jest bardzo ważne. Więc na co czekasz? Już dziś zacznij dbać o jeden z najważniejszych organów swojego ciała!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.