Nadmiar woskowiny w uchu — dlaczego do niego dochodzi?

Nadmiar woskowiny w uchu stanowi powszechny problem wśród dzieci i może negatywnie wpływać na słuch. Co robić w takiej sytuacji?
Nadmiar woskowiny w uchu — dlaczego do niego dochodzi?

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2022

Nadmiar woskowiny w uchu to często spotykana przypadłość. Stanowi ona mechanizm obronny przed infekcją, która osadza się w układzie słuchowym.  Nadmiar woskowiny w uchu powstaje, ponieważ organizm produkuje jej w zbyt dużej ilości. Jest to szczególnie spotykane wśród dzieci, zwykle po przeziębieniu.

Techniczna nazwa tego stanu to surowicze zapalenie ucha lub surowicze zapalenie ucha środkowego. Każdy lekarz ogólny lub pediatra może go zdiagnozować bez konieczności konsultacji z otolaryngologiem.

Ucho środkowe to struktura z największą liczbą objawów. Dzieje się tak, ponieważ infekcja dociera do tego centralnego obszaru układu słuchowego i osadza się przez kolonizację wewnętrznej części przez bakterie lub wirusy. Jest to niewielka struktura, dlatego śluz szybko się tam gromadzi. Dzieje się tak, gdy białe krwinki zaczynają walczyć z infekcją.

Czasami śluz nie jest wynikiem wirusów lub bakterii, ale reakcji alergicznej lub złego ułożenia trąbki Eustachiusza od urodzenia. Jak być może już wiesz, ta struktura to przewód, który łączy ucho środkowe z gardłem i wyrównuje ciśnienie między obiema jamami.

Ponad połowa przypadków zapalenia ucha środkowego ustępuje samoistnie. Jednak nadmiar woskowiny w uchu może być uciążliwy na dłuższą metę. Istnieje wiele technik, które można zastosować, aby go leczyć, a także leki wspomagające.

Nadmiar woskowiny w uchu — objawy

Dziecko z nagromadzeniem śluzu w uchu z powodu zapalenia ucha środkowego będzie odczuwać ból. Niemowlęta będą manifestować to ciągłym płaczem, który wzmaga się, gdy naciskasz zewnętrzną część ucha. Jeśli śluz blokuje błonę bębenkową, może nawet dojść do utraty słuchu. Dzieje się tak, ponieważ musi ona mieć swobodę przesyłania dźwięku. Utrata jest chwilowa. Może się też pojawiać i zanikać.

Układ słuchowy jest związany z równowagą, a jego nieprawidłowe działanie ma wpływ na postawę i może powodować zaburzenia równowagi, nudności i zawroty głowy. Omdlenia i wymioty są rzadkie, ale mogą się zdarzyć w skrajnych przypadkach.

Nadmiar woskowiny w uchu lekarz diagnozuje, badając kanał słuchowy za pomocą otoskopu, aby zobaczyć błonę bębenkową. W ten sposób opuchnięta, odbarwiona i wybrzuszona błona bębenkowa może ujawnić za sobą nadmiar śluzu.

Płaczące niemowlę.
Ciągły płacz u niemowląt może być spowodowany zapaleniem ucha środkowego.

Sprawdź również: Problemy ze słuchem? – Pomogą rośliny lecznicze

Nadmiar woskowiny w uchu — techniki usuwania

Istnieją trzy domowe metody, które możemy zastosować w celu usunięcia nadmiaru woskowiny z ucha. Oczywiście jest to tylko środek wspomagający sugerowane przez lekarza leczenie zapalenia ucha środkowego.

Alternatywne pozycje

Zmiana pozycji głowy ułatwi odpływ nagromadzonego śluzu w uchu środkowym. Celem jest zastosowanie grawitacji, aby przepchnąć śluz przez trąbkę Eustachiusza. Nadmiar śluzu powinien znaleźć się w gardle i stamtąd zostanie automatycznie usunięty.

Żadna pozycja nie jest skuteczna w 100%. Należy przechylić głowę na jedną stronę, potem powoli na drugą i powtórzyć. Do snu najlepiej ułożyć się na uchu, które nie jest zatkane, aby zwiększyć efekt grawitacji na drugie ucho.

Użyj pary

Nadmiar woskowiny w uchu w przypadku zapalenia ucha środkowego może być wynikiem przeziębienia i zatkanego nosa, zwłaszcza u dzieci. Dlatego w takich przypadkach przydatny jest waporyzator. Para musi być kierowana do górnych dróg oddechowych, a nie do ucha. Celem jest doprowadzenie ciepła do błon śluzowych, aby zgromadzony śluz zmiękł i stał się płynny. Łatwiej będzie go wtedy wydalić.

Dzieci nie mogą być pozostawione same podczas zabiegu parowego. Mogłoby dojść do poparzenia skóry lub błony śluzowej. Przy zabiegu zawsze powinna być obecna osoba dorosła.

Słona woda

Prosty roztwór soli, składający się z wody z rozcieńczoną solą, był zawsze używany do oczyszczania zatkanego nosa. Ta technika jest przydatna do oczyszczania górnych dróg oddechowych, podobnie jak para.

Dzieje się tak, ponieważ sól wyciąga śluz przez ciśnienie osmotyczne. Sód zawarty w roztworze jest powiązany ze wszystkimi cząsteczkami wody, a zatem wodna część śluzu wiąże się z solą i opuszcza organizm.

Kobieta z bólem ucha.
Objawy gromadzenia się śluzu w uchu są irytujące i mogą się utrzymywać przez długi czas.

Leczenie

Wyżej wymienione techniki usuwania śluzu ucha są jedynie środkami pomocniczymi. Odpowiednie w danym przypadku leczenie zapalenia ucha środkowego powinien ustalić lekarz. Ważne jest, aby w obliczu objawów zatykania uszu i utraty słuchu nie stosować samoleczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Del Castillo Martín, F., et al. “Documento de consenso sobre etiología, diagnóstico y tratamiento de la otitis media aguda.” Anales de Pediatría. Vol. 77. No. 5. Elsevier Doyma, 2012.
  • Schilder, Anne GM, et al. “Otitis media.” Nature Reviews Disease Primers 2.1 (2016): 1-18.
  • Rosenfeld, Richard M., et al. “Clinical practice guideline: otitis media with effusion (update).” Otolaryngology–Head and Neck Surgery 154.1_suppl (2016): S1-S41.
  • Giese, Arnaud PJ, et al. “Genomics of Otitis media (OM): molecular genetics approaches to characterize disease pathophysiology.” Frontiers in Genetics 11 (2020).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.