Uszy - Co można z nich wyczytać?

Twoje uszy to nie tylko narząd słuchu, ale i skarbnica wiedzy o Tobie i stanie Twojego zdrowia.
Uszy - Co można z nich wyczytać?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Uszy – choć może Cię to zaskoczyć – to kopalnia wiedzy o ich właścicielu. Z pewnością nie raz słyszałaś już, że z ludzkich dłoni czy stóp można wyczytać prawdę o człowieku, ale czy zdajesz sobie sprawę, że dokładnie to samo dotyczy Twoich uszu? Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, co Twoje uszy mówią o Tobie i Twoim zdrowiu.

Uszy jako znak charakterystyczny

Do zidentyfikowania osoby można wykorzystać nie tylko jej odciski palców, ale nawet uszy! Jest to taka część ludzkiego ciała, która niemal nie zmienia się w ciągu naszego życia – co najwyżej nieco rośnie.

Piercing

Właśnie dlatego Twoje ucho to Twoja cecha charakterystyczna.

Geny zapisane w… uszach?

Na podstawie wyglądu uszu człowieka można stwierdzić, czy jego geny są typu recesywnego czy raczej dominującego. Gdy płatki uszu są przyłączone do czaszki – oznacza to, że Twoje geny są recesywne. W przeciwnym wypadku – Twoje geny są genami dominującymi. Koniecznie zerknij w lustro i przekonaj się sama.

Czy grozi Ci choroba wieńcowa?

Wyniki niektórych badań wskazują, że osoby, których płatek ucha przecina zmarszczka są bardziej narażone na rozwój choroby wieńcowej.

Ucho

Popatrz na swoje ucho i jeśli zauważysz ten charakterystyczny znak, pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych i zdrowych nawykach, które pomogą Ci zniwelować to zagrożenie.

Blade uszy a niedobory witamin

Jeśli Twoje uszy są blade, może to świadczyć o niedoborze pewnych substancji odżywczych i witamin. Najczęściej dotyczy to na przykład niedoboru witamin oraz wapnia.

Zwróć uwagę na odcień swoich uszu i w razie potrzeby zainwestuj w odpowiednie suplementy lub wzbogać dietę w produkty, które pomogą Ci uniknąć konsekwencji zdrowotnych braku tych substancji w organizmie.

Czerwone uszy, a schorzenia nerek

Zaczerwienione ucho to jeden z nietypowych objawów problemów z nerkami.

Czerwone ucho

Jeśli bez wyraźnego powodu zaobserwujesz u siebie taką właśnie zmianę, koniecznie udaj się na badania profilaktyczne i zapytaj lekarza, w jaki sposób wykluczyć schorzenia tego rodzaju.

Ucho w jasnoczerwonym kolorze

Taki odcień zaczerwienienia może świadczyć o problemach układu nerwowego i mózgu – na przykład nagłej utracie pamięci, przewlekłych i nawracających bólach głowy czy innych tego rodzaju dolegliwościach. Gdy dodatkowo towarzyszy temu pieczenie uszu, dane schorzenie może być przewlekłe – nie wahaj się i udaj się do lekarza.

Refleksologia

Refleksologia to terapia polegająca na pracy z połączeniami nerwowymi (np. na dłoniach, stopach czy właśnie uszach), które prowadzą bezpośrednio do różnych obszarów ciała. Jeśli chodzi o ucho, refleksologia skupia się na punktach umieszczonych na tym obszarze przypominającym kształt dziecka ułożonego w pozycji płodowej.

Punkty nacisku będą więc odpowiadać punktom na ,,ciele” tego wyobrażonego dziecka. Terapia tego typu wykorzystuje liczne punkty nacisku i stymulacji – gdy nauczysz się, gdzie się znajdują i w jaki sposób je masować, pomoże Ci to pozbyć się takich dolegliwości jak nawracające bóle głowy.

Ucho, a konkretniej wspomniane punkty, najlepiej reagują na stymulację sensoryczną ciepłem, światłem, dźwiękiem i falami elektromagnetycznymi. Każda taka stymulacja wywołuje reakcję wewnątrz organizmu, wpływając na konkretne organy i układy.

Przeczytaj również: Akupresura – rozluźnij się w 30 sekund

Masaż ucha

Stymulacja czy też mikromasaż ucha może być przeprowadzany na trzy różne sposoby. Poprzez nacisk całym palcem, opuszkiem lub też koniuszkiem paznokcia. Możesz także wykorzystać takie ,,narzędzia” jak gumka do ścierania, mała piłeczka czy końcówka ołówka. Pamiętaj, że nacisk powinien wzrastać stopniowo. Dzięki temu terapia i masaż będą skuteczne.

Masaż uszu
  • Naciskając na obszar ucha odpowiadający śledzionie poprawisz trawienie.
  • Nacisk na obszar odpowiedzialny za płuca pobudzisz krążenie i zyskasz więcej energii. Co więcej – masaż tego miejsca uwolni Cię od problemów z oddychaniem i schorzeń takich jak odma czy astma.
  • Stymulując obszar odpowiadający jelitu cienkiemu, uporasz się z biegunkami, słabym wchłanianiem substancji odżywczych, napięciem, bólem czy dyskomfortem.

Jak widzisz Twoje uszy to nie tylko źródło wiedzy o Twoim zdrowiu, ale też centrum sterowania. Umiejętnie zarządzane pomoże Ci uporać się z licznymi dolegliwościami. Koniecznie poczytaj więcej o sztuce masażu uszu, a na pewno nie raz skorzystasz z tej wiedzy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moszyński, B. (1968). O wskazaniach do operacyjnego leczenia przewlekłych ropnych zapaleń uszu. Polski Tygodnik Lekarski.
  • Penkala-Gawęcka, D. (1995). Medycyna ludowa i komplementarna w polskich badaniach etnologicznych. LUD.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.