Depresja poporodowa i stres - jak sobie z nimi radzić

Depresja poporodowa dotyka ponad 15% kobiet. Z tego powodu warto wiedzieć, jak można zadbać o siebie podczas ciąży i po porodzie, aby temu zapobiec.
Depresja poporodowa i stres - jak sobie z nimi radzić
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Victoria Blázquez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Depresja poporodowa jest najbardziej powszechnym, niepożądanym stanem psychicznym wśród nowych matek.

Jednak nie zawsze jest poprawnie diagnozowana i niewiele osób wie, jak jej zapobiegać. Wiedza o tym, co ją powoduje i jakie są jej objawy, jest zatem niezwykle ważna. W ten sposób będziesz mogła samodzielnie rozpoznać swój stan i podjąć odpowiednie działanie, jeśli dopadła Cię depresja poporodowa.

Czym jest depresja poporodowa?

Przyczyny

Dokładne przyczyny wywołujące objawy depresji poporodowej nadal nie są znane. Jednak jest wiele okoliczności podczas ciąży, które mogą wpłynąć na stan emocjonalny matki podczas pierwszych miesięcy życia dziecka.

  • Zmiany hormonalne podczas ciąży lub po porodzie (spadek poziomu estrogenu i progesteronu).
  • Urlop w trakcie ciąży i macierzyński i związane z tym zmiany w relacjach osobistych.
  • Zmiany w ciele po porodzie. Samoocena niektórych kobiet ulega znacznemu pogorszeniu po porodzie. Jest to spowodowane naturalnymi zmianami zachodzącymi w ciele podczas i po ciąży.
  • Brak wolnego czasu.
  • Zakłócenia snu.
  • Zwątpienie w siebie, kiedy nowa matka myśli, że nie ma odpowiednich zdolności i nie jest w stanie idealnie opiekować się i wychować swoje dziecko.

Czynniki ryzyka

Niektóre kobiety wykazują większe tendencje do depresji poporodowej, jeśli narażone są na jeden lub więcej z poniższych czynników ryzyka:

Badanie kobiety w ciąży
Komplikacje podczas ciąży lub po porodzie mogą wpływać na psychikę matki.
  • Historia poprzednich depresji lub stresu poporodowego.
  • Zaburzenie dwubiegunowe, depresja lub lęk tuż przed ciążą.
  • Choroby psychicznie w rodzinie.
  • Przeżycie traumatycznego wydarzenia podczas ciąży.
  • Powikłania medyczne podczas ciąży lub po porodzie. Na przykład wrodzona choroba dziecka lub skomplikowany lub przedterminowy poród, lub inna sytuacja, która doprowadziła do nagłego cesarskiego cięcia.
  • Nieplanowana lub niechciana ciąża.
  • Problemy finansowe.
  • Brak wsparcia bliskich osób.
  • Spożywanie narkotyków, alkoholu lub tytoniu podczas ciąży.

Depresja poporodowa – objawy

Objawy depresji poporodowej mogą wpływać na zdolności nowej matki do opieki nad dzieckiem i sobą. Wstępne oznaki zwykle pojawiają się podczas pierwszych tygodni po porodzie. Mogą jednak pojawić się nawet po roku.

Najczęstsze objawy to:

  • Poczucie bezradności, winy i smutku.
  • Nagłe zmiany nastroju.
  • Uczucie skrajnego niepokoju i zmartwienia.
  • Brak więzi emocjonalnej z dzieckiem, a nawet jego odrzucenie.
  • Utrata zainteresowania rzeczami, które matka do tej pory lubiła.
  • Ból głowy i ogólne zmęczenie.
  • Brak apetytu.
  • Myśli o wyrządzeniu krzywdy dziecku lub samej sobie.

Depresja poporodowa – zapobieganie i leczenie

Postępując według wskazówek dotyczących opieki nad sobą możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej.

Jeśli uważasz, że stan ten dotyczy Ciebie lub kogoś Ci bliskiego, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Powinien on skierować Cię do specjalisty, który ustali odpowiednie leczenie.

Brak snu

Podczas ciąży lub po porodzie ważne jest, aby odpoczywać, kiedy tylko się da. Powinnaś wykorzystać czas, podczas którego Twoje dziecko śpi lub gdy ktoś się nim opiekuje. Naucz się przeznaczyć te chwile na robienie innych rzeczy lub odpoczynek.

Śpiące dziecko w ramionach matki a depresja poporodowa
Wykorzystaj czas, podczas którego Twoje dziecko śpi i odpocznij. Ułatwi to ten nowy etap w Twoim życiu.

Zmęczenie nie jest najlepszym przyjacielem ani matki, ani dziecka.

Będąc stabilną emocjonalnie i zrelaksowaną, zapewnisz dziecku spokój i będzie ono dłużej spało. Wtedy mama może również odpocząć.

Ważne jest, abyś w wolnym czasie odpoczywała, a nie zajmowała się mniej ważnymi rzeczami.

Obowiązki domowe i wolny czas

Zważając na powyższe, podział obowiązków domowych w rodzinie jest ważny. Jest to istotne nie tylko dla zdrowia fizycznego matki, ale też dla jej dobrego samopoczucia.

Ważne jest również podzielenie obowiązków i ustalenie harmonogramu spraw związanych z opieką nad dzieckiem. Jest to czas, w którym Twój partner lub rodzina mogą dużo pomóc i się wykazać. W związku dwóch kochających się osób, wzajemnie sobie pomagając, możecie cieszyć się wolnym czasem i dbać o swoje potrzeby.

Ćwiczenia

Ćwiczenie w ciąży i po porodzie pomaga nowym matkom w utrzymaniu stabilnego nastroju.

Ćwiczenia w ciąży a depresja poporodowa
Ćwiczenie w ciąży i po porodzie pomoże Ci zapobiec depresji poporodowej.

Redukuje to również prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej, ponieważ podczas ćwiczeń uwalniają się endorfiny, pomagając w ten sposób złagodzić stres i niepokój.

  • Zacznij od łatwych i kontrolowanych ćwiczeń, a następnie zwiększ ich intensywność.

Zmniejsz wymagania wobec siebie

Wysoki odsetek kobiet zmagających się z depresją poporodową jest perfekcjonistkami, które nie pozwalają sobie na niepowodzenia. Musisz pamiętać, że nikt nie urodził się idealnym rodzicem. Praktyka jest podstawą do doskonalenia się nie tylko w byciu matką, ale we wszystkich aspektach życia.

Nie porównuj się do stereotypu perfekcyjnej matki. W większości przypadków będzie to prowadziło do poczucia winy. Ten stereotyp jest mało realistyczny i stawia kobietom niemożliwe do spełnienia wymagania.

Weź pod uwagę, że po porodzie musisz być zorganizowana, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas z dzieckiem.

Upewnij się, że w sytuacji, w której zauważysz u siebie jakiekolwiek fizyczne lub psychiczne zmiany, poinformujesz o tym swojego lekarza. Pamiętaj, że nie jesteś z tym sama, a Twój lekarz jest po to, by Cię wspierać, odpowiednio zdiagnozować i leczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.