Czynniki wpływające na depresję - poznaj 5 najważniejszych

Depresja może się pojawić nie tylko na skutek traumatycznych wydarzeń. Nie zdając sobie z tego sprawy, sami możemy praktykować pewne codzienne nawyki wpływające na rozwój tej choroby. Chcesz wiedzieć jakie? W tym artykule omawiamy te, które występują najczęściej.
Czynniki wpływające na depresję - poznaj 5 najważniejszych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Depresja została sklasyfikowana, jako zaburzenie nastroju. Ci, którzy są w depresji, odczuwają głęboki smutek, a także drażliwość, utratę zainteresowania życiem i zmiany w zachowaniu. Ale czy znasz czynniki wpływające na depresję?

Pochodzenie tej choroby może mieć przyczyny biologiczne lub środowiskowe. Mówi się, że depresja powstaje na skutek zmian w chemii mózgu albo z powodu nierównowagi hormonalnej. Inne czynniki wpływające na depresję to otoczenie, w którym żyjemy lub bodźce związane z daną sytuacją. Jednak depresja może również wynikać z pewnych nawyków.

Czynniki wpływające na depresję

Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie okresy głębokiego smutku oznaczają, że chorujemy na depresję. Dana osoba może przejść przez smutne i traumatyczne wydarzenia, nie doświadczając objawów tak poważnych, że można by zdiagnozować depresję.

Zaburzenie to zostało sklasyfikowane, jako poważny stan medyczny, ponieważ może mieć fatalne skutki, gdy nie zastosuje się odpowiedniego leczenia. Jakość życia pacjentów drastycznie się zmniejsza, do tego stopnia, że ​​nie są w stanie wykonywać swoich codziennych czynności. Depresja wpływa nawet czasami na rozwój innych problemów zdrowotnych.

Ponieważ jest to tak skomplikowane zaburzenie, nie ma jednej przyczyny wyjaśniającej jego pochodzenie. W rzeczywistości zidentyfikowano dziesiątki czynników wpływających na depresję.

Najbardziej niepokojące jest to, że wiele z nich jest pomijanych, ponieważ stanowią normalną część stylu życia wielu ludzi. Poznaj je, aby zwrócić większą uwagę, jak się bronić przed depresją!

1. Złe odżywianie

Złe odżywianie ma wiele wspólnego z problemami zdrowia psychicznego, w tym z depresją. Chociaż łatwo jest zignorować ten czynnik, zła dieta może powodować zmiany w układzie nerwowym a także w chemii mózgu. Na przykład regularne spożywanie tłuszczów i niezdrowej żywności wiąże się ze zwiększoną podatnością na stres i depresję.

Złe odżywianie
Spożycie fast foodów wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym również ze zwiększoną podatnością na stres i depresję.

Chociaż chwilowo te produkty wywołują pewne uczucie przyjemności, na dłuższą metę mogą wpływać na zmiany w aktywności hormonalnej, powodując zaburzenia zdrowotne lub psychiczne. Dlatego zaleca się zdrowe odżywianie, bogate w źródła kwasów tłuszczowych omega 3, białka, przeciwutleniacze, witaminy i minerały.

2. Czynniki wpływające na depresję: zły sen

Aby zapewnić sobie dobrą jakość życia, idealnym rozwiązaniem jest spać od 7 do 8 godzin dziennie bez przerw. W tym czasie organizm przeprowadza szereg procesów, których nie może wykonywać w innych porach dnia. Dlatego, gdy występują przerwy w czasie snu lub problemy ze snem, organizm doświadcza różnego rodzaju negatywnych reakcji.

W tym konkretnym przypadku należy zauważyć, że bezsenność i zaburzenia snu są ściśle związane z depresją. W rzeczywistości istnieją badania, które sugerują, że osoby, które nie śpią dobrze, ponoszą do 10 razy większe ryzyko wystąpienia epizodów depresyjnych w porównaniu z osobami, które śpią prawidłowo.

3. Nadmierne korzystanie z sieci społecznościowych

W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań dotyczących korzystania z sieci społecznościowych i zaburzeń zdrowia psychicznego. Badanie opublikowane w Journal of Social and Clinical Psychology wykazało, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między korzystaniem z sieci społecznościowych a problemami takimi jak depresja i samotność.

Czynniki wpływające na depresję - sieci społecznościowe
Ostatnie badania wykazały korelację między nadużywaniem sieci społecznościowych a zachowaniami depresyjnymi.

Czynniki, takie jak stałe porównywanie się w sieciach społecznych lub zastraszanie wyjaśniają te psychologiczne skutki. Chociaż umiarkowane korzystanie z sieci zazwyczaj nie ma większego wpływu na zdrowie, pozostawanie na tych platformach przez długi czas może przynieść negatywne konsekwencje.

Dlatego też powszechnie rekomenduje się ustanowienie rozsądnych limitów czasowych lub zdecydowanie ograniczenie czasu spędzanego na korzystaniu z sieci.

4. Czynniki wpływające na depresję: nadużywanie napojów alkoholowych

Nadużywanie napojów alkoholowych również może powodować zmiany w aktywności mózgu, wywołując lub pogarszając epizody depresji. Alkoholicy nie mogą normalnie wypełniać swoich obowiązków zawodowych i rodzinnych, co może dodatkowo wpływać na to zaburzenie.

Najbardziej niepokojące jest to, że kiedy alkoholizm i depresja się spotykają, dużo trudniej jest uwolnić się od uzależnienia. Dlatego ci, którzy cierpią na oba te problemy, muszą korzystać ze stałego profesjonalnego i rodzinnego wsparcia. Wiele osób wyszło z choroby i uzależnienia, chodząc na terapie.

5. Toksyczne środowisko pracy

Wielu pacjentów dotkniętych stresem, lękiem i depresją jest stale narażonych na napiętą atmosferę lub toksyczne środowisko pracy. Co to znaczy? Cóż, są to środowiska pracy, w których występuje mobbing lub inne formy zastraszania, przepracowanie, niskie wynagrodzenie i trudności w utrzymywaniu zdrowych relacji z kolegami lub kadrą kierowniczą.

Toksyczna praca
Środowisko pracy ma znaczący wpływ na stan naszego umysłu, i może negatywnie wpłynąć na równowagę emocjonalną.

Wszystko to powoduje brak możliwości kontroli na poziomie psychologicznym. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń, ponieważ nadmierny stres zwiększa wydzielanie kortyzolu i innych substancji chemicznych.

Aby tego uniknąć, można zastosować proste strategie: robić regularne przerwy na odpoczynek i unikać za wszelką cenę nadmiaru pracy. Dobrą strategią jest również poprawa atmosfery otoczenia w miejscu pracy poprzez odprężającą muzykę i relaksacyjne aromaty.

Czy rozpoznajesz u siebie te czynniki, które wpływają na depresję? Jeśli tak jest, zacznij podejmować środki, aby ich unikać. Nie zapominaj, że depresja jest poważnym problemem wymagającym profesjonalnego leczenia. Jeśli masz jakieś objawy, poszukaj profesjonalnej pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tsuno, N., Besset, A., & Ritchie, K. (2005). Sleep and depression. Journal of Clinical Psychiatry. https://doi.org/10.4088/JCP.v66n1008
  • Benca, R. M., & Peterson, M. J. (2008). Insomnia and depression. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/S1389-9457(08)70010-8
  • Woods, H. C., & Scott, H. (2016). #Sleepyteens: Social media use in adolescence is associated with poor sleep quality, anxiety, depression and low self-esteem. Journal of Adolescence. https://doi.org/10.1016/j.adolescence.2016.05.008
  • Hunt, M. G., Marx, R., Lipson, C., & Young, J. (2018). No More FOMO: Limiting Social Media Decreases Loneliness and Depression. Journal of Social and Clinical Psychology. https://doi.org/10.1521/jscp.2018.37.10.751
  • Taylor, D. J., Lichstein, K. L., Durrence, H. H., Reidel, B. W., & Bush, A. J. (2005). Epidemiology of insomnia, depression, and anxiety. Sleep. https://doi.org/10.1093/sleep/28.11.1457
  • Boden, J. M., & Fergusson, D. M. (2011). Alcohol and depression. Addiction. https://doi.org/10.1111/j.1360-0443.2010.03351.x
  • Bonde, J. P. E. (2008). Psychosocial factors at work and risk of depression: A systematic review of the epidemiological evidence. Occupational and Environmental Medicine. https://doi.org/10.1136/oem.2007.038430
  • Health and Safety Executive. (2018). Work related stress, anxiety and depression statistics in Great Britain, 2018. In Health and Safety Executive. https://doi.org/10.1083/jcb.201205106
  • Li, Y., Lv, M. R., Wei, Y. J., Sun, L., Zhang, J. X., Zhang, H. G., & Li, B. (2017). Dietary patterns and depression risk: a meta-analysis. Psychiatry research, 253, 373-382.
  • Riemann, D., & Voderholzer, U. (2003). Primary insomnia: a risk factor to develop depression?. Journal of affective disorders, 76(1-3), 255-259.
  • Thase, M. E., Salloum, I. M., & Cornelius, J. D. (2001). Comorbid alcoholism and depression: treatment issues. The Journal of Clinical Psychiatry.
  • Evolahti, A., Hultcrantz, M., & Collins, A. (2006). Women’s work stress and cortisol levels: a longitudinal study of the association between the psychosocial work environment and serum cortisol. Journal of psychosomatic research, 61(5), 645-652.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.