Bycie samotną matką: co cię czeka

Rodziny niepełne istniały od zawsze. Wychowywanie dzieci jest trudne, a bycie samotną matką wcale w tym nie pomagaj. To trudne zadanie, ale mimo wszystko możesz wychowywać szczęśliwe dzieci.
Bycie samotną matką: co cię czeka

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2023

Nie jest łatwo być samotną matką. Jednak od niepamiętnych czasów zdarzały się takie przypadki. Te niesamowite kobiety wychowują swoje dzieci samodzielnie lub z niewielką pomocą. Miliony takich matek wychowało szczęśliwe, kochające dzieci, które później stały się szczęśliwymi i kochającymi dorosłymi. Jakie wyzwania niesie za sobą bycie samotną matką?

Bycie samotną matką

Macierzyństwo to cudowna część bycia kobietą. Jednak w tym samym czasie może to być skomplikowane. Jeśli polegasz na pomocy swojego partnera, sytuacja jest o wiele łatwiejsza, ale nie zawsze tak jest.

Toksyczny związek nie jest najlepszym przykładem dla dzieci. Wiele kobiet, zdecydowało się jednak na kontynuowanie ciąży pomimo rozstania z ojcem dziecka.

Samotna matka leżąca obok dziecka
Bycie samotną matką ma zarówno swoje wyzwania, jak i korzyści.

Są też kobiety, które zostały porzucone przez nieodpowiedzialnych mężczyzn. Chociaż bycie samotną matką może nie było w ich pierwotnych planach i mogło je przestraszyć, wiele kobiet podejmuje się tego wyzwania z miłością i odwagą.

Innym trendem, który staje się coraz bardziej popularny, jest uciekanie się kobiet do sztucznego zapłodnienia w celu samodzielnego zostania matkami. Rozczarowały się swoimi związkami lub nie znalazły odpowiedniego partnera, a ich zegar biologiczny tyka.

Bez względu na okoliczności decyzja o zostaniu samotną matką wiąże się z wyzwaniami i nagrodami.

Bycie samotną matką – wyzwania

Jeśli zdecydowałaś się sama wychowywać dzieci, jesteś teraz samotną matką. Nieobecność ojca zdecydowanie nie powinna stanowić piętna dla Twoich dzieci. Pojawią się problemy, ale wszystkie da się rozwiązać. Jesteś w pełni zdolna do wychowywania zdrowych, kochających i szczęśliwych dzieci.

Jasne, jest to trudniejsze niż gdybyś miała partnera, ale nie jest niemożliwe. Warto mieć na względzie podstawowe zalecenia dotyczące bycia samotną matką. Oto one:

Zorganizuj swoją sieć wsparcia

To bardziej niż prawdopodobne, że nie jesteś całkowicie sama. Pomyśl i zastanów się, kto mógłby Cię wspierać podczas ciąży, porodu i opieki nad dzieckiem. Twoi rodzice, rodzeństwo, kuzyni lub przyjaciele to Twoja sieć wsparcia.

Jeśli Twój partner zignorował swoje obowiązki, staraj się unikać poczucia przygnębienia. Jasne, możesz mieć wokół siebie mnóstwo ludzi, którzy są zachwyceni, że będziesz matką i są gotowi wspierać Cię, jak tylko mogą.

Niektórzy będą w stanie pomagać Ci w skomplikowanych zadaniach, inni w prostszych rzeczach, ale każda pomoc sprawi, że Twoja rola będzie o wiele łatwiejsza.

Zorganizuj swoją pracę, czas i budżet

Wszystkie wydatki związane z wychowaniem dziecka bezpośrednio wpłyną na Twój stan konta, więc nie ma miejsca na improwizację. Całkiem możliwe, że bycie samotną matką i opiekę nad dziećmi będziesz godzić z pracą.

Musisz upewnić się, że Twoja praca pozwoli Ci wziąć odpowiedzialność za dzieci. Musisz być w stanie dostarczać je i odbierać z przedszkola lub szkoły, pomagać w odrabianiu lekcji, zabierać do lekarza itp.

Mama rysuje z córeczką
Ważne jest, aby dokładnie planować, kiedy decydujesz się zostać rodzicem. Zwłaszcza, jeśli planujesz zostać samotną matką.

Tak więc Twój budżet będzie musiał uwzględniać wydatki, takie jak opieka medyczna, jedzenie, ubrania, edukacja i oczywiście rekreacja i zabawa.

Zorganizuj swój harmonogram bez przytłaczania siebie. Musisz upewnić się, że masz wystarczająco dużo czasu na swoje obowiązki, a także na zabawę. Co więcej, będziesz potrzebować dużo cierpliwości, gdy sprawy nie ułożą się tak, jak tego oczekiwałaś.

Czego nie zrobiłaś dzisiaj, możesz zrobić jutro.

Przygotuj się na kłopotliwe pytania

Unikaj poczucia dyskomfortu, gdy pytają Cię o ojca dziecka. Nie ma sensu, aby tego rodzaju pytania miały negatywny wpływ na Ciebie, a co gorsza, na dziecko.

Jeśli zdecydowałaś się na sztuczną inseminację, musisz być w stanie rozmawiać o tym w sposób naturalny, w taki sam sposób, jak będziesz musiała powiedzieć dzieciom, skąd pochodzą.

Jeśli partner Cię porzucił lub zmarł, musisz móc o tym porozmawiać bez poczucia przytłoczenia. To zajmie trochę czasu, ale dojdziesz do punktu, w którym będziesz mogła o tym mówić bez bólu i złości.

Pamiętaj, że wielokrotnie będziesz musiała rozmawiać o ojcu swoich dzieci, nawet z nimi samymi.

Unikaj obwiniania innych

Jeśli miałaś niefortunne relacje z ojcem dziecka, unikaj frustracji, złości lub chowania urazy.

W szczególności unikaj obwiniania dzieci za zaistniałą sytuację. Nie ponoszą za Ciebie odpowiedzialności i nie są powodem, dla którego Twój związek się nie udał.

Twoje dzieci mają prawo wiedzieć, skąd pochodzą, a Ty masz obowiązek przekazać im jak najdokładniejsze i neutralne informacje. Unikaj wywierania na dziecku negatywnego wrażenia na temat ojca. Chociaż może to być trudne do zapamiętania, ojciec jest odpowiedzialny za 50% życia Twojego dziecka.

Niech dziecko wie skąd pochodzi i niech posiada możliwość podejmowania własnych decyzji. Jest to szczególnie ważne, jeśli dziecko zostało poczęte w wyniku sztucznego zapłodnienia. Prędzej czy później zapyta przecież, gdzie jest jego ojciec.

Naucz się wybaczać

Łatwo powiedzieć, ale na pewno nie tak łatwo wybaczyć nieobecnemu ojcu. To proces, który wymaga czasu. Już na samym początku możesz powiedzieć, że mu wybaczasz, ale minie dużo czasu, zanim naprawdę to zrobisz.

Matka całuje dziecko. Bycie samotną matką
Bycie samotną matką może być pięknym doświadczeniem.

Jeśli Twój partner zmarł lub cię porzucił, musisz wybaczyć nie tylko jemu, ale także sobie. W każdej chwili możesz zacząć czuć się odpowiedzialna za to, co się stało.

Zdecydowałaś się na dziecko z tą osobą i to ona dała Ci tę cudowną możliwość bycia matką. Wybacz sobie.

W ten sam sposób, w jaki musisz nauczyć się wybaczać, musisz pomóc swojemu dziecku nauczyć się wybaczać zarówno Tobie, jak i jego ojcu. Przebaczenie jest wspaniałym wyrazem miłości, który zbliży Cię do dziecka, a to jest najważniejsze.

Szukaj wsparcia

Supermama to nie taka, która może wszystko. Supermama to mama, która wie, kiedy poprosić o dodatkową pomoc. Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej dla siebie lub swoich dzieci, nie wahaj się jej szukać.

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą próbować ukryć swoje mroczne uczucia, nie jest to dobre ani dla Ciebie, ani dla Twoich dzieci. Terapia rodzinna może pomóc wam wszystkim zrozumieć i rozwiązać wasze emocjonalne wyzwania.

Jeśli nie masz budżetu na opłacenie takiej usługi, rozejrzyj się za lokalnymi grupami wsparcia, grupami w mediach społecznościowych lub doradcami rodzinnymi, którzy mogą zasugerować odpowiednie ośrodki społeczne.

Ostatnia uwaga

Chociaż nigdy nie będziesz w stanie zastąpić ojca, daj z siebie wszystko jako matka. Aby wychować dziecko jako samotna matka, musisz dać mu podwójną miłość, cierpliwość, zrozumienie i zaangażowanie.

To trudne, ale dasz radę, a Twoje dzieci będą Ci za to wdzięczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.