Suchy post: co to jest, jak działa i jakie jest jego ryzyko?

Powiemy Ci, czym jest suchy post, praktyka, która stała się modna w sieciach społecznościowych i która może szkodzić zdrowiu w alarmujący sposób.
Suchy post: co to jest, jak działa i jakie jest jego ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2023

Suchy post to praktyka polegająca na odstawieniu przyjmowanych płynów. Stał się modny w ostatnich latach ze względu na wpływ sieci społecznościowych, mimo że jest bardzo niebezpieczny.

Eksperci od żywienia odradzają tego typu protokoły, które opierają się na ograniczeniu wody, ponieważ mogą spowodować ogromne szkody w krótkim i średnim okresie. W końcu większość ludzkiego ciała składa się z wody.

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby pamiętać, że musimy uważać na trendy popularyzowane w mediach. Wiele z nich nie ma podstaw naukowych, więc ich stosowanie mogłoby zaszkodzić organizmowi.

Zawsze zaleca się konsultację z profesjonalistą przed rozpoczęciem jakiegokolwiek restrykcyjnego podejścia.

Jak przebiega suchy post?

Według influencerów post na sucho polega na unikaniu picia wody jako takiej i włączaniu do diety jedynie płynów pochodzących z pokarmów, takich jak owoce, warzywa i orzechy kokosowe. Twierdzą, że takie podejście eliminuje zatrzymywanie płynów, dość powszechny problem u kobiet.

Jednak nauka nie potwierdza tego założenia. W rzeczywistości zawsze zaleca się spożywanie naturalnej wody w ilości około 2 litrów na dzień.

Zwolennicy tej praktyki twierdzą również, że suchy post może poprawić wyniki sportowe, ponieważ organizm przyzwyczaja się do zatrzymywania większej ilości płynów w środku i nie traci ich. Wykazano, że 2% utrata wody w organizmie negatywnie wpływa na wydajność.

Mówi się jednak, że suchy post zmniejsza prawdopodobieństwo tej utraty. Jednak w rzeczywistości, po minimalnych poszukiwaniach w literaturze naukowej, hipotezę tę można odrzucić.

Oczywiste jest, że w przypadku braku wody organizm uruchamia mechanizmy oszczędzania płynów, ale w żadnym wypadku nie wiążą się one z niższą wydajnością. Przeciwnie! W warunkach aktywności fizycznej pocenie się jest niezbędne jako element termoregulacyjny. Jeśli ulega zawieszeniu, równowaga wodno-elektrolitowa jest zaburzona, temperatura ciała wzrasta, jak również ryzyko udaru cieplnego.

Sudor durante el ejercicio.
Pocenie się podczas ćwiczeń jest kluczem do zapobiegania osłabieniu ciała w wyniku wzrostu temperatury.

Czy suchy post to dobry pomysł?

Jak być może wywnioskowałeś, praktykowanie suchego postu jest całkowicie niewskazane dla twojego zdrowia. Jest to protokół, który może zagrażać życiu, szczególnie w okresach letnich i u osób starszych.

Z biegiem lat picie wystarczającej ilości płynów staje się coraz ważniejsze. Wynika to z faktu, że starzenie wpływa na bilans wodny.

Poza tym samo picie wody mineralnej to za mało. Jeśli występuje pocenie się, należy uzupełniać sole mineralne, aby uniknąć hiponatremii.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Frontiers of Hormone Research, hiponatremia powstaje na skutek zmniejszenia stężenia sodu i może prowadzić do śmierci. Leczenie zwykle odbywa się na poziomie szpitalnym, a objawy mogą czasami przypominać udar cieplny.

Dlatego sportowcy często łączą wodę z napojami sportowymi zawierającymi elektrolity i węglowodany. W ten sposób początek zmęczenia można skutecznie opóźnić. Tego typu napoje częściowo rekompensują straty płynów i zapewniają składniki odżywcze w celu uzyskania optymalnej wydajności.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Dieta ProLon: co to jest i jakie są jej zalety i wady?

Najlepszym środkiem nawadniającym jest woda

Nie tylko ważne jest unikanie suchej głodówki, ale głównym środkiem do utrzymania dobrego stanu nawodnienia jest woda mineralna. Tymczasem spożycie napojów bezalkoholowych i soków wzrosło w ostatnich latach, co jest bardzo złą tendencją. Produkty te zawierają duże ilości cukrów prostych i sztucznych dodatków.

Według badań opublikowanych w BMJ regularne spożywanie słodkich napojów jest bezpośrednio związane z ryzykiem wystąpienia chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2. Węglowodany proste obecne w płynach szybko dostają się do krwioobiegu, powodując wzrost poziomu glukozy we krwi. Nadmierna praca kompensacyjna trzustki powoduje niewydolność w jej funkcjonowaniu.

Tomar agua para hidratarse y no hacer ayuno seco.
Woda jest niezbędna każdego dnia i w odpowiednich ilościach, aby zrekompensować straty płynów.

Suchy post szkodzi zdrowiu

Suchy post nie ma dowodów naukowych ani poparcia ekspertów żywieniowych. Jest uważany za szkodliwy protokół, którego należy unikać.

Nie ma tez nic wspólnego z przerywanym postem. W tym przypadku wykazano pozytywny wpływ na organizm ludzki. Jednak w przypadku każdej zdrowej diety jedną z głównych przesłanek jest stałe dbanie o dobry stan nawodnienia.

Pamiętaj, że aby przez lata cieszyć się dobrym zdrowiem, musisz uciekać od cudownych produktów i modnych diet. Skoncentruj się na stylu życia opartym na zdrowych nawykach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maughan, R. J., & Shirreffs, S. M. (2010). Dehydration and rehydration in competative sport. Scandinavian journal of medicine & science in sports20 Suppl 3, 40–47. https://doi.org/10.1111/j.1600-0838.2010.01207.x
  • Peri A. (2019). Morbidity and Mortality of Hyponatremia. Frontiers of hormone research52, 36–48. https://doi.org/10.1159/000493235
  • Imamura, F., O’Connor, L., Ye, Z., Mursu, J., Hayashino, Y., Bhupathiraju, S. N., & Forouhi, N. G. (2015). Consumption of sugar sweetened beverages, artificially sweetened beverages, and fruit juice and incidence of type 2 diabetes: systematic review, meta-analysis, and estimation of population attributable fraction. BMJ (Clinical research ed.)351, h3576. https://doi.org/10.1136/bmj.h3576

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.