Przerywany post – schudnij i popraw stan zdrowia!
Słowo post czy głodówka zwykle przyprawia nas o gęsią skórkę. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przerywany post to specjalny plan żywieniowy, który zakłada organizację posiłków w ten sposób, aby systematycznie odciążać układ trawienny.
Zdaniem specjalistów narządy trawienne, które cyklicznie przez kilkanaście godzin nie muszą pracować, funkcjonują sprawniej i wydajniej. Już przyspieszenie kolacji o jedną bądź dwie godziny daje naszemu organizmowi odpoczynek na około dwanaście godzin.
Dowiedz się na czym polega przerywany post oraz w jaki sposób wprowadzić go w życie, aby zrzucić zbędne kilogramy, a także poprawić ogólny stan zdrowia. W rzeczywistości przerywany post nie jest kolejną dietą-cud, lecz planem żywieniowym, który można stosować przez lata.
Przerywany post nie jest kolejną dietą-cud
Przerywany post daleko odbiega od tradycyjnej głodówki, która kojarzy się nam z emocjonalnym cierpieniem i nieustannie odczuwanym głodem oraz ciągłym liczeniem kalorii.
Cykliczny, krótkotrwały post to świadoma zmiana w codziennej diecie, której celem jest poprawa zdrowia i uzyskanie wymarzonej sylwetki bez stosowania drastycznych rozwiązań ani obsesyjnego liczenia kalorii.
Przerywany post polega na wydłużeniu okresu niejedzenia w godzinach nocnego odpoczynku. Krótko mówiąc, należy przyspieszyć porę spożywania kolacji i jednocześnie opóźnić śniadanie. W ten sposób tworzymy „okienko żywieniowe”, podczas którego nasz organizm intensywnie się regeneruje, a także intensywnie spala nagromadzoną tkankę tłuszczową.
Niekoniecznie trzeba pościć w nocy, można samodzielnie wybrać odpowiednie do tego godziny, w zależności od stylu życia, pracy, zobowiązań itp.
Założeniem takiej kontrolowanej głodówki jest zaprzestanie spożywania pokarmów przez okres przynajmniej 12 godzin, chociaż idealny scenariusz zakłada 18-godzinną głodówkę. Oczywiście nie trzeba przeprowadzać jej codziennie – kilka razy w tygodniu w zupełności wystarczy.
Przeczytaj również: Utrata wagi bez uczucia głodu? To możliwe!
Przerywany post – jak zorganizować plan żywieniowy?
Rady dla początkujących
Niektórzy dietetycy sugerują omijanie śniadania lub kolacji. Zalecenie to jednak powinno być wcielane w życie tylko od czasu do czasu i tylko w okresach, w których nie cieszymy się bardzo dobrym samopoczuciem ani nie odczuwamy dużego głodu.
Jeśli po raz pierwszy chcesz spróbować przerywanego postu, sugerujemy zastosowanie się do poniższych przedziałów czasowych:
- Śniadanie: 9 godzina
- Obiad: 14 godzina
- Kolacja: przed godziną 21
Wielu z nas po przeanalizowaniu powyższej propozycji z pewnością zda sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości na co dzień instynktownie stosuje małą głodówkę, wcale o tym nie wiedzą. Ogromną rolę w zdrowej diecie odgrywa zwłaszcza pora kolacji.
Im wcześniej ją spożywamy, tym więcej dajemy czasu naszemu organizmowi na strawienie pokarmu jeszcze przed pójściem spać.
Unikaj więc późnych i obfitych kolacji w restauracjach ani nie objadaj się przed snem. Na początek 12-godzinny post przerywany będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Pozytywne efekty zaczniesz odczuwać już po kilku dniach stosowania nowej diety.
Zalecenia dla doświadczonych „głodówkowiczów”
Tym, którzy już przeszli przez fazę 12-godzinnych głodówek, zaleca się stopniowe wydłużanie czasu postu. Sugerowane godziny posiłków to:
- Śniadanie: 11 godzina
- Obiad: 15 godzina
- Kolacja: przed 19 godziną
Stosując się do powyższego rozkładu posiłków, możemy wystawić nasz organizm na próbę oraz zaobserwować jego odpowiedź na 16-godzinny post. W wielu przypadkach głód zanika całkowicie oraz zapominamy o konieczności jedzenia. Jeśli chcesz możesz wydłużyć głodówkę do 18 godzin i zamiast śniadania od razu spożywać obiad.
Przeczytaj również: Dieta ketogeniczna – schudnij dzięki tym 7 produktom
Przerywany post a kompletny plan żywieniowy
Kluczem do powodzenia przerywanej głodówki jest stosownie odpowiedniej diety, a konkretniej komponowanie swojego codziennego menu na bazie odżywczych i sycących produktów.
Dzięki takiej praktyce unikniemy niedoboru witamin i minerałów, zapobiegniemy wystąpieniu uszczerbku na zdrowiu, a także będziemy odczuwali sytość przez długi czas.
Zalecane produkty:
- Oleje roślinne tłoczone na zimno, na przykład olej kokosowy, z ziaren sezamu, oliwa z oliwek itp.
- Rośliny strączkowe
- Jajka
- Suszone owoce
- Nasiona i orzechy
- Awokado
- Owies
- Gryka
- Komosa ryżowa
Produkty, których należy unikać:
- Produkty na bazie rafinowanej mąki, takie jak biały chleb, ciasteczka, ciasta, biszkopty, makarony itp.
- Rafinowany cukier
- Lody i desery na bazie przetworów mlecznych
- Smażone potrawy
- Kiełbasy i wędliny
- Gotowe i wysoce przetworzone produkty
- Słodkie napoje gazowane i soki z kartonu
- Przekąski, zarówno słone, jak i słodkie
Kilka praktycznych rad
Poniższe wskazówki ułatwią ci wdrożenie w życie przerywanego postu, a także pomogą ci przetrwać pierwsze tygodnie nowych nawyków żywieniowych.
- Pij dużo wody w ciągu dnia, nie tylko pomiędzy posiłkami, ale także w trakcie postu. Bardzo często wydaje się nam, że jesteśmy głodni, jednak w rzeczywistości nasz organizm domaga się płynów, a nie jedzenia. Odwodnienie komórek objawia się między innymi głodem.
- Nie dopuść do tego, abyś odczuwał straszny głód. Do przygotowywania posiłków używaj produktów sycących i bogatych w substancje odżywcze. Zrezygnuj z fast foodów i niezdrowej żywności.
- W trakcie głodówki często sięgaj po napary roślinne.
- Dokładnie przeżuwaj pokarmy i staraj się czerpać jak największą rozkosz ze spożywanych posiłków. Próbuj nowych przepisów i poszerzaj wiedzę na temat zdrowego stylu życia.
- Dobrym momentem na rozpoczęcie przerywanego postu jest dzień wolny od pracy. Będziesz mógł dobrze się wyspać, a tym samym wydłużyć godziny pierwszej głodówki.
- Unikaj zbyt długiego postu w dniach poprzedzających znaczny wysiłek fizyczny lub czynności wymagające skupienia uwagi i koncentracji (na przykład długa podróż samochodem, ważne wystąpienie w pracy itp.)
Już od pierwszego dnia stosowania przerywanego postu poczujesz ogromny przypływ energii i witalności. Jednocześnie tkanki twojego ciała oczyszczą się z nadmiaru wody i toksyn, co sprawi, że będziesz czuć się niezwykle lekko.
Korzyści, jakich dostarcza nam przerywany post, są olbrzymie. Przekonaj się sam, że bez wysiłku i wyrzeczeń można poprawić ogólny stan zdrowia oraz uzyskać wymarzoną sylwetkę!
To może Cię zainteresować ...