Styl pin-up w dekoracji wnętrz: najlepsze pomysły

Modę lat 50. można zastosować w sypialniach, łazienkach i kuchniach. Odkryj podstawy stylu „pin-up” do dekoracji domu.
Styl pin-up w dekoracji wnętrz: najlepsze pomysły

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Styl pin-up definiuje design charakterystyczny dla lat 50. i 60. W tamtych czasach obowiązywał bezprecedensowy, prowokacyjny i sugestywny sposób pozowania modelek do zdjęć. Choć najczęściej utożsamiany jest z ubraniami, makijażem i kobiecymi pozami, obecnie styl pin-up wdarł się również do dekoracji wnętrz.

W rzeczywistości możliwe jest wykonanie pewnych szczegółów dekoracyjnych, które są zorientowane na estetykę bardzo popularną w pierwszej połowie XX wieku. Wraz z montażem określonych mebli, modyfikacją detali w sprzętach AGD oraz umieszczeniem określonych elementów dekoracyjnych, możliwe jest wprowadzenie tej mody do Twojego domu!

Jak wygląda styl „pin-up”?

Początkowo koncepcja pin-up służyła do zdefiniowania postawy modelek, które pozowały do sesji fotograficznych o określonych cechach. Przyciągające uwagę uśmiechy, sugestywne spojrzenia w obiektyw i zmysłowość to tylko niektóre z jej filarów. Jeśli chodzi o odzież, niezbędne są obcisłe sukienki, dekolty, kokardki i szpilki.

Chociaż istnieją nagrania z lat 20. i 30. XX wieku, styl pin-up osiągnął swój szczyt w latach 50. W dużej mierze było to zasługą pracy amerykańskiej modelki Bettie Page, znanej jako „królowa pin-up”. W następnych latach stracił nieco na popularności, więc kojarzy się głównie ze środkowymi dekadami XX wieku.

Ostatnie lata przyniosły prawdziwy boom estetyki pin-up, jak to miało miejsce w przypadku wielu innych stylów mody retro. Często łączy się z plakatami, takimi jak reklamy napojów bezalkoholowych, zdjęcia starych samochodów lub dystrybutorów paliwa. Charakterystyczne kolory to czerwień, róż, zieleń wodna i niektóre odcienie pasteli.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Dekorowanie roślinami – pomysły jak ożywić dom

Kilka sposobów, jak zastosować styl pin-up w dekoracji domu

Taką modę można wprowadzić nie tylko w ubraniach, kosmetykach czy plakatach. Możliwe jest również przeprowadzenie serii remontów domu w stylu pin-up aby zmienić dekorację domu. Jest to niedrogi i prosty trend, który można zastosować do tapet, wykładzin, prześcieradeł, zasłon i niektórych rodzajów mebli.

Styl pin-up
Styl pin-up pojawił się jako określenie sposobu pozowania modelek, które go używały. Potem przekształcił się w cały ruch kulturowy i historyczny.

1. Umieść naklejki na szafach lub stojakach na buty

Jednym z pomieszczeń w domu, w którym bez problemu można zastosować styl pin-up, jest sypialnia. W tym celu samoprzylepne naklejki winylowe z obrazami retro są świetną opcją na szafach na ubrania lub stojakach na buty z dowolnego materiału. Należy jednak pamiętać, że po ich usunięciu mogą pozostać ślady.

2. Styl pin-up w wystroju kuchni

Reklamy starych napojów bezalkoholowych, papierosów czy typowych produktów z lat 50. mogą znaleźć w kuchni idealne miejsce. Według estetyki pin-up to pomieszczenie w domu to nie tylko miejsce do gotowania.

Na ścianach można umieścić aluzyjne plakaty lub emblematy. Inną opcją jest udekorowanie lodówki płytkami magnetycznymi. Styl pin-up oferuje wiele opcji dekorowania kuchni.

3. Sypialnie i łóżka

Folie samoprzylepne lub winyle dopasowują się również do ścian i wezgłowia łóżka. Ta przestrzeń jest szeroko wykorzystywana w dekoracji domu w stylu pin-up, ponieważ można wybrać motywy i kolory typowe dla tej mody.

Na przykład możesz użyć czerwonych i białych lub czarno-białych kropek. Dodatkowo można do tego dołożyć pościel w miękkich, gładkich tonach.

4. Atrakcyjne ściany

Plakaty, emblematy lub ilustracje ze zdjęciami pin-up bardzo dobrze pasują do ścian w korytarzu lub sypialni. W rzeczywistości pochodzenie tego terminu ma związek z czynnością wieszania obrazów. Generalnie są to duże konstrukcje, więc musi być dostępna znaczna ilość miejsca. Ta moda charakteryzuje się dużymi elementami zdobienia.

Inną opcją jest pokrycie ściany tapetą w kwiaty, co jest bardzo typowym trendem tamtych lat. W takim przypadku możesz użyć pastelowych odcieni.

5. Meble w stylu pin-up do dekoracji wnętrz

Jeśli jesteś w stanie zainwestować trochę więcej pieniędzy w dekorację pin-up, możliwe jest dodanie stylizowanych mebli. Na przykład kufer w stylu antycznym do przechowywania przedmiotów, żyrandol lub fotel vintage. W tym ostatnim przypadku bardzo dobrze komponuje się z lampą podłogową, która może zająć róg pomieszczenia.

bar retro
Pewne elementy są charakterystyczne dla tego stylu, np. gramofony. Jeśli je zdobędziesz, możesz ich użyć do dekoracji swojego domu.

6. Styl pin-up w łazience

Istnieją dwa główne sposoby na wprowadzenie do łazienki estetyki lat pięćdziesiątych. Jednym z nich jest umieszczenie zasłon prysznicowych z obrazkami pin-up i plakatami, które łatwo znaleźć w sklepach.

Druga to instalacja łazienkowej apteczki – akcesorium nawiązujące do minionych dziesięcioleci. Powinna być mała, kwadratowa i biała.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Rewelacyjne pomysły ozdób na stół

Akcesoria od dziadków doskonale wzbogacą styl pin-up

Wiele osób, które są teraz dziadkami lub babciami, przeżyło swoją młodość w złotym wieku pin-up. Dlatego istnieje duża szansa, że niektóre z akcesoriów, których szukasz, aby wprowadzić tę modę do domu, można znaleźć wśród ich rzeczy.

Na przykład mogą mieć duże lustra, telefony, wieszaki ścienne, chusteczki do nosa, płyty winylowe lub ozdoby z blachy. Twoi dziadkowie mogą również chcieć pozbyć się niektórych z tych przedmiotów. W przeciwnym razie można je zdobyć w różnych sklepach specjalistycznych lub sklepach internetowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Adhitia, Tiara Sekar, M. Kholid Arif Rozaq, and M. Fajar Apriyanto. “Pin Up Style Dalam Fotografi Fashion Kontemporer.” spectā: Journal of Photography, Arts, and Media 3.1 (2019): 61–72. Disponible en: https://doi.org/10.24821/specta.v3i1.3123
  • Parejo , Nekane,  Transcripción cinematográfica de la mirada erótica  del fotógrafo Bellocq en  Pretty Baby  de Louis Malle. Çedille. Revista de Estudios Franceses [Internet]. 2016; (12):337-347. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=80844831017
  • Freibert, Finley. “From AIDS-Era Queer Icon to Sanitized Nostalgic Property: The Cultural Histories of Bettie Page Merchandise Circulation.” Film Criticism 42.2 (2018). Disponible en: https://doi.org/10.3998/FC.13761232.0042.203
  • Lara, GMP, & Gomes, TM de O. (2019). Como pin-ups contemporáneas. Cadernos de Estudos Lingüísticos , 61 , 1–15. Disponible en: https://doi.org/10.20396/cel.v61i0.8654900

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.