Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną i nie wiesz, jak się na nią ubrać, te wskazówki pomogą Ci wyglądać profesjonalnie i elegancko.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2022

Co założyć na rozmowę kwalifikacyjną? T o jedno z najczęściej zadawanych przez potencjalnych kandydatów pytań. Trzeba przyznać, że strój, jaki dobieramy na rozmowę o pracę może mieć wielki wpływ na cały jej przebieg. Pierwsze wrażenie zwykle znacząco wpływa na osobę prowadzącą rozmowę, a tym samym na jej ostateczną decyzję.

Dziś podamy Ci kilka wskazówek, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zapominaj, że w sieci lub w ulubionym domu towarowym możesz znaleźć doskonałe propozycje na większość okazji związanych z życiem zawodowym. W internecie nie brakuje też wskazówek co do tego, w jaki sposób dobierać poszczególne elementy odzieży i jak łączyć ze sobą kolory. Możemy znaleźć przydatne porady, takie jak na przykład kilka sposobów wiązania węzła w krawacie.

Poniżej przedstawiamy najprostszy sposób, w jaki można osiągnąć stylową i nowoczesną estetykę ubioru na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Pierwsze wrażenie to jedno z częstych wspomnień, do których rekruterzy wracają, wybierając nowego kandydata do swojej firmy. Wiedza o tym, jak w pełni wykorzystać swój wizerunek , jest niezbędna do stworzenia dobrego wrażenia, które przemówi za Ciebie, zanim wypowiesz choćby jedno słowo.

Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne w znalezieniu idealnego stroju na rozmowę kwalifikacyjną:

1. Dbaj o higienę osobistą w najwyższym stopniu.

Chociaż ta wskazówka nie ma nic wspólnego z tym, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jest to jeden z podstawowych kroków przed założeniem ubrania. Higiena osobista jest niezbędna do utrzymania zdrowego stylu życia i jest sposobem okazywania szacunku sobie oraz swoim kolegom.

Rano, przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, należy się dokładnie wykąpać i umyć włosy oraz dokładnie wyczyścić paznokcie. Zwróć też uwagę na zęby – jedzenie kanapki w pośpiechu w drodze na rozmowę kwalifikacyjną to z całą pewnością nie jest najlepszy pomysł.

Niezależnie od naszych nawyków w dziedzinie higieny, jeden z elementów, na które mamy niewielki wpływ to pocenie się. Intensywność, z jaką się pocimy, w dużej mierze zależy od czynników genetycznych. Niestety stres czy pośpiech towarzyszący rozmowie kwalifikacyjnej może tylko pogorszyć sytuację.

Choć nie masz wpływu na to, z jaką intensywnością się pocisz, możesz zadbać o świeżość i odpowiedni zapach. W jaki sposób? Używaj dobrej jakości antyperspirantów. Noś bawełniany podkoszulek, który wchłonie nadmiar potu. Miej przy sobie odzież na zmianę – w miarę możliwości dyskretnie przebierz się w toalecie przed rozmową kwalifikacyjną. Nie bez znaczenia są też dobrej jakości, odpowiednio dobrane perfumy. Wszystko to działa na Twoją korzyść!

Przeczytaj również: Jak wypracować własny styl? Oto kilka porad!

Mężczyzna przycina brodę

Jeśli masz brodę, starannie ją przytnij i zdyscyplinuj zarost, w przeciwnym razie ogol całą twarz. Jeśli jesteś kobietą, możesz zdecydować się na neutralny makijaż i delikatne perfumy, które nie przyciągają zbytnio uwagi.

2. Załóż garnitur w swoim rozmiarze

Garnitur to jedna z najlepszych opcji , aby wyglądać elegancko i profesjonalnie w pracy. Jeśli jesteś mężczyzną, możesz wybrać marynarkę i spodnie. Jeśli jesteś kobietą, marynarkę możesz połączyć ze spódnicą.

“Na rynku dostępna jest duża różnorodność odcieni, ale najbardziej polecane w takich przypadkach są szary oxford i granatowy, ponieważ są to stonowane odcienie, które można łatwo łączyć. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak dobrać rozmiar garnituru lub zainwestować w uszycie go na miarę, aby nie wyglądał na za duży lub nie był zbyt ciasny”.

Zobacz też:  Oświetlenie garderoby – 8 kluczowych zasad

Jeśli garnitur ma dwa guziki, zapnij pierwszy, a drugiego nie zapinaj. Jeśli jest to garnitur zapinany na trzy guziki, zapnij tylko środkowy. Jest to zasada etykiety, dzięki której garnitur prezentuje się najlepiej.

3. Zdecyduj się na klasyczny węzeł krawata

Krawat to dodatek, który odpowiednio noszony nadaje garniturowi aurę profesjonalizmu. Można więc kupić krawat w kontrastującym odcieniu i zdecydować się na węzeł four-in-hand . Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów wiązania węzła.

Znany jest również jako węzeł prosty lub szkolny, ponieważ nawet dzieci potrafią go zawiązać. Uważa się, że nazwa tego węzła pochodzi od członków słynnego klubu Four-In-Hand w Londynie, którzy zaczęli nosić krawaty wiązane w ten sposób, czyniąc go znanym i modnym.

1 . Pierwszym krokiem jest przewieszenie krawata przez szyję, przednią stroną skierowaną na zewnątrz. Upewnij się, że szersza część jest dłuższa niż węższa . Po zawiązaniu węzła będziesz wiedział, jaką odległość należy zachować.

2. Teraz przełóż szeroki koniec krawata nad węższą częścią, krzyżując go z jednej strony na drugą w kształt litery X.

3. Następnie przełóż szeroki koniec pod węższą częścią krawata, oplatając go.

4. I powtórz poprzedni ruch, przekładając szeroką część pod węższą częścią, aż do ponownego jej obejścia.

5. Weź koniec grubej części i unieś go ku górze , tak aby przechodził nad szyją.

6. Teraz wsuń koniec w pętlę, która powstała podczas przełożenia.

7. Na koniec chwyć mocno koniec i pociągnij go w dół, aby dokończyć tworzenie węzła.

4. Nie dobieraj krzykliwych dodatków

W środowisku pracy obowiązują zasady współżycia, dzięki którym pracownicy przekazują wizerunek marki. Podobnie jak w przypadku przesadnego makijażu, na rozmowach kwalifikacyjnych należy w miarę możliwości unikać krzykliwych dodatków, takich jak kapelusze, bransoletki, łańcuszki, torebki i inne akcesoria, ponieważ mogą one wywołać nieprofesjonalne pierwsze wrażenie.

Możesz zdecydować się na dyskretny pierścionek z pasującym łańcuszkiem lub małe kolczyki, które dopełnią Twoją twarz. Piercing na twarzy nie jest zalecany, ale wszystko zależy od stanowiska, o które chcesz się ubiegać . Rozmowa kwalifikacyjna w sądzie, to nie to samo, co rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko psychologa młodzieżowego.

Młoda kobieta zakłada kolczyki

5. Zdecyduj się na wygodne buty

Bez względu na to, jak zamierzasz dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną, upewnij się, że masz na sobie buty , w których będzie Ci wygodnie przez kilka godzin. Być może obuwie lub szpilki, które masz w planach założyć, mogą pięknie wyglądać na zdjęciach, ale jeśli twoje stopy łatwo się w nich męczą, najlepiej dokonaj innego wyboru.

Obuwie mówi wiele o naszej osobowości i upodobaniach, więc wybieraj je starannie. Może być doskonałym uzupełnieniem, które zrównoważy wszystkie elementy stroju, lub wręcz przeciwnie – może przyciągać uwagę w zupełnie niekorzystny sposób . Jeśli zdecydujesz się na szary strój, doskonałym wyborem będą czarne buty lub szpilki. Jeśli zdecydowałeś się na niebieski garnitur lub niebieskie dżinsy, brązowe buty mogą stanowić elegancki dodatek.

Zabawa kontrastami to świetny pomysł, warto jednak zachować równowagę. Pamiętaj, że w grę wchodzi Twoje potencjalne zatrudnienie i wizerunek w oczach przyszłego pracodawcy. Jeżeli dobierzesz obuwie w sposób za bardzo rzucający się w oczy, ekstrawagancki, bądź wręcz dziwaczny, możesz wywołać na swój temat niekorzystne wrażenie. W kwestii obuwia złota zasada jest następująca – najlepiej jest czuć się komfortowo, aby dać z siebie to, co najlepsze.

Poruszając temat butów, nie sposób nie wspomnieć o ich stanie. Zanim udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, przyjrzyj się dokładnie obuwiu, jakie zamierzasz założyć. Czy buty są w dobrym stanie, czyste i należycie zadbane? Czy nie ma na nich widocznych zabrudzeń bądź uszkodzeń? Już zwykłe przetarcie ich wilgotną szmatką i szybkie wypastowanie może zdziałać cuda w zadbaniu o Twój wizerunek.

Zastosuj się do poniższych wskazówek dotyczących ubioru na rozmowę o pracę

Chociaż w przypadku każdej pracy najważniejsze powinny być umiejętności i usposobienie danej osoby, zadbanie o dobrą prezencję jest dobrym uzupełnieniem, które przekazuje coś więcej niż tylko słowa.

Pamiętaj, że najważniejsze to czuć się dobrze ze swoim wyglądem i starać się być jak najbardziej naturalnym, ponieważ Twoje przygotowanie i osobowość zrobią swoje. Jeśli jednak ubrania nie są Twoją mocną stroną, te podstawowe, ale bardzo przydatne wskazówki mogą pomóc Ci stworzyć profesjonalny wizerunek, który pomoże Ci znaleźć wymarzoną pracę .

Bibliografía:

  • Bourdage, J. Roulin, N. Tarraf R. (2018). “I (Might Be) Just That Good”: Honest and Deceptive Impression Management in Employment Interviews. Personnel Psychology. 71. 597-632. 10.1111/peps.12285.
  • Charbonneau, B. Reed, M. Powell, D. (2021). Self‐verification behavior as an employment interview tactic. International Journal of Selection and Assessment. 29. 10.1111/ijsa.12349.
  • García, M. J. G. (2012). Gestión de conflictos laborales. Innovación y Cualificación.
  • Gil Flores, J. (2007). La evaluación de competencias laborales.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.