Jak zaoszczędzić pieniądze przed narodzinami pierwszego dziecka

Wielu świeżo upieczonym rodzicom trudno jest zaoszczędzić przed narodzinami pierwszego dziecka. Jednak te 5 wskazówek może naprawdę pomóc!
Jak zaoszczędzić pieniądze przed narodzinami pierwszego dziecka
Marcela Caffulli

Przejrzane i zatwierdzone przez: pediatra Marcela Caffulli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Dla wielu par szczęście, jakie odczuwają, gdy otrzymują wiadomość, że będą rodzicami, jest nie do opisania. Ale jednocześnie pojawia się też wiele zmartwień i pytań o to, czego potrzebują przed, w trakcie i po narodzinach pierwszego potomka. Przychodzi też moment, żeby zaoszczędzić pieniądze na narodziny dziecka.

To prawda, że świeżo upieczeni rodzice chcą mieć wszystko, czego potrzebują, aby dać swoim dzieciom to, co najlepsze. Dlatego odwiedzając sklepy, mogą chcieć kupić wiele produktów, które uważają za niezbędne. Może to jednak skutkować zakupem pewnych akcesoriów, które będą używane rzadko lub wcale. Dowiedz się, jak tego uniknąć i rozsądnie zaoszczędzić pieniądze w tym okresie!

Wskazówki, jak zaoszczędzić pieniądze przed narodzinami pierwszego dziecka

Narodziny Twojego pierwszego dziecka
Istnieje kilka bardzo pomocnych wskazówek, które pomogą ci dobrze się przygotować i zaoszczędzić pieniądze w czasie oczekiwania na pierwsze dziecko.

Pojawienie się pierworodnego potomka powoduje zmiany na resztę twojego życia we wszystkich aspektach. Jedna z największych obaw młodych rodziców dotyczy aspektów finansowych. Z tego i innych powodów przedstawiamy kilka sugestii, jak zaoszczędzić przygotowując się na narodziny pierwszego dziecka.

1. Kupuj z wyprzedzeniem

Kiedy upewnisz się, że Twoje dziecko jest w drodze, nawet jeśli nie znasz jeszcze płci dziecka, możesz zacząć kupować niektóre artykuły, takie jak pieluchy, koszulki i skarpetki. W przypadku pieluch możesz szukać promocji lub gromadzić je partiami miesiąc po miesiącu w czasie ciąży.

Dzięki dobremu rozplanowaniu zakupów zaoszczędzisz i zyskasz spokój. Pamiętaj, że w momencie porodu będziesz musiała się martwić o inne wydatki. Z drugiej strony, jeśli chodzi o ubrania, dobrym rozwiązaniem jest kupowanie T-shirtów i skarpetek w kolorze białym lub neutralnym, ponieważ idealnie pasują dla obu płci.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Przyjmowanie spiruliny podczas ciąży i karmienia piersią

2. Porównuj ceny

Pewne produkty higieniczne, takie jak wilgotne chusteczki, mydło i niektóre kremy są niezbędne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Produkty te możesz kupić w aptekach i w supermarketach w różnych cenach, w zależności od miejsca.

Aby uniknąć wyższych kosztów, porównaj ceny w różnych miejscach i nie kupuj ich w pierwszym odwiedzanym lokalu, chyba że wiesz, że oferuje najlepsze ceny. W takim przypadku najlepiej poszukać codziennych ofert specjalnych lub promocji, ponieważ można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy. Sprawdzaj też regularnie oferty w internecie.

3. Skorzystaj z upominków i akcesoriów podarowanych przez rodzinę lub przyjaciół

Możliwe, że w Twojej rodzinie lub grupie znajomych są osoby, które mają już dzieci. Mogły wyrosnąć z niektórych przedmiotów, które są nadal w dobrym stanie, takich jak łóżeczko, wanna, nosidełko lub mebel do przechowywania ubrań. Ponowne użycie tych akcesoriów będzie bardzo pomocne, aby zaoszczędzić pieniądze przed narodzinami pierwszego dziecka.

Ponadto wiele osób często się cieszy a nawet odczuwa dumę, że nowi członkowie rodziny mogą korzystać z akcesoriów, które kiedyś kupili dla swoich pociech. Więc nie zastanawiaj się dwa razy i zaakceptuj tę pomoc, abyś mogła wydać te pieniądze na inne rzeczy!

4. Kupuj tylko niezbędne ubrania

To ważna kwestia, ponieważ rodzice zazwyczaj chcą kupić wszystko, co widzą w sklepach, dla dziecka, które oczekują. Należy jednak pamiętać, że maluch w pierwszych latach życia będzie rósł bardzo szybko.

Jeśli kupisz duże ilości ubrań, możliwe, że założyć je dziecku tylko kilka razy. W rzeczywistości niektóre prawdopodobnie pozostaną niewykorzystane. Warto też wziąć pod uwagę, że istnieją sklepy internetowe i stacjonarne, w których sprzedaje się odzież używaną bardzo dobrej jakości i w fantastycznych cenach.

5. Zorganizuj baby shower przed narodzinami pierwszego dziecka

Każdy może urządzić idealny baby shower.
Baby shower to świetny sposób na zdobycie prezentów, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze przed narodzinami pierwszego dziecka.

Tego typu impreza wydaje się być świetną pomocą dla świeżo upieczonych rodziców. Dzięki temu wydarzeniu możesz zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy, ponieważ rodzice, ciotki, wujkowie, krewni i współpracownicy zwykle przynoszą prezenty dla dziecka.

Zrób listę potrzebnych produktów i akcesoriów i podziel się nią z zaproszonymi gośćmi. To pomoże ci uniknąć otrzymywania rzeczy, które już masz. Można również skorzystać z tej okazji, aby wymienić się pomysłami i posłuchać doświadczeń rodziców uczestniczących w spotkaniu.

Wydatki, które młode matki powinny wziąć pod uwagę

Chociaż w centrum uwagi znajduje się tak oczekiwane dziecko, nie możesz zapominać, że dobro matki jest równie ważne w całym tym procesie. Z tego powodu należy również wziąć pod uwagę zakup rzeczy, które będą potrzebne na dzień porodu, a mianowicie:

  • Odzież dla młodej mamy, na przykład specjalne biustonosze i piżama do szpitala
  • Odpowiednie jedzenie po porodzie
  • Suplementy i leki przepisane przez specjalistę

Nie zapominaj ponadto, że aby zaoszczędzić pieniądze przed narodzinami pierwszego dziecka, nie możesz myśleć tylko o estetyce i wygodzie. Warto zadać sobie pytanie, czy to, co zamierzasz nabyć, jest przydatne dla Ciebie i nowego członka Twojej rodziny. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, ważne jest, aby dokonywać zakupów z wyprzedzeniem.

Wreszcie, zanim poniesiesz dodatkowe wydatki związane z tym wspaniałym etapem, unikaj kompulsywnych zakupów i porównuj ceny przed podjęciem decyzji. I chociaż możesz pomyśleć, że wszystko, co widzisz, jest konieczne, bardzo często wcale tak nie jest.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.