Naturalne środki ochraniające żołądek - poznaj najlepsze

Istnieją naturalne alternatywy, które mogą skutecznie łagodzić bóle brzucha i inne możliwe dolegliwości występujące po jedzeniu.
Naturalne środki ochraniające żołądek - poznaj najlepsze
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia, 2023

Jak zwracają uwagę eksperci, czynnościowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe są jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych na wizyty lekarskie. Niektóre z nich, takie jak zgaga i refluks, mogą być niezwykle irytujące i trudne do kontrolowania. Aby pomóc Ci znaleźć ulgę, dzisiaj pokażemy Ci najlepsze środki ochraniające żołądek.

Wielu zwraca się do klasycznych środków chroniących żołądek i prawie zawsze robi to bez recepty. Należy zauważyć, że ich regularne spożywanie może prowadzić do innych komplikacji. Negatywne skutki przypisywane im po powtarzającym się i nadmiernym stosowaniu to osteoporoza, uszkodzenie nerek, demencja, niedobór mikroelementów, infekcje i rak żołądka.

Czy istnieje naturalna alternatywa? Oczywiste jest, że przede wszystkim musimy poznać przyczynę problemu żołądkowego. W tym celu zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem. Znajdzie dokładną przyczynę, zaproponuje zmianę nawyków żywieniowych i w razie potrzeby zaleci stosowanie naturalnych środków służących ochronie.

Środki ochraniające żołądek

Według Hiszpańskiego Towarzystwa Patologii Układu Pokarmowego (SEPD) tak zwane inhibitory pompy protonowej (PPI), których najbardziej znane nazwy handlowe to omeprazol, lanzoprazol, pantoprazol, rabeprazol i esomeprazol, stanowią jedną z najczęściej spożywanych rodzin leków na całym świecie.

Dlaczego tak jest? Ponieważ leki PPI są również przepisywane w celu ochrony żołądka dla pacjentów przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (najbardziej znane ibuprofen i kwas acetylosalicylowy). Zazwyczaj w przypadku zaawansowanego wieku, przewlekłej choroby i długotrwałego leczenia tymi lekami przeciwzapalnymi.

„Aspiryna czy niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować drobne owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Aby szybciej się goiły, przepisujemy te leki, które spowalniają produkcję kwasu solnego” – tłumaczy ekspert z SEPD.

Według dr Martín de Argila, PPI są bardzo przydatne dla specjalistów zajmujących się układem pokarmowym, ponieważ ich skuteczność została udowodniona w powszechnych chorobach, takich jak wrzody, refluks żołądkowo-przełykowy i inne.

Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie w celu ochrony żołądka powinno być ograniczone do grup ryzyka łączących wszystkie powyższe punkty i stosowane po otrzymaniu recepty od lekarza.

Kiedy osoby, dla których nie są wskazane, sięgają po nie z wyboru, narażają się na niepotrzebne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. W tym artykule skupiamy się więc na alternatywie, jaką są naturalne środki ochraniające żołądek

Opieka prewencyjna

Stosowanie naturalnych ochraniaczy na żołądek nie zastępuje wdrażania nawyków profilaktycznych i pielęgnacyjnych. Dlatego ważne jest, aby rozważyć następujące kwestie:

 • Często nie stosujemy zdrowej diety. Czynnik ten w połączeniu ze stresem przedstawia bardzo powszechną sytuację. Szukamy pomocy w lekach, zamiast leczyć problem u jego źródła.
 • Aby cieszyć się dobrym zdrowiem układu pokarmowego, musimy codziennie zwracać uwagę na to, jakie potrawy serwujemy na naszych talerzach.
 • Refluks żołądkowy jest zwykle problemem, który pojawia się najczęściej. Istotne jest, abyśmy zaczęli zwiększać spożycie świeżych, a nawet surowych owoców i warzyw. Powód? Zawierają enzymy, które zapewniają korzyści dla tkanki żołądka.
 • Należy również pamiętać o ograniczeniu diet bogatych w cukry i przetworzonych wypieków. Sprzyjają one podrażnieniom i stanom zapalnym, nie są dobrze trawione i nie są przydatne do zaspokojenia głodu.
 • Aktywny tryb życia, w którym wykonujemy ćwiczenia o niskiej lub umiarkowanej intensywności, jest również niezbędny do zwalczania refluksu żołądkowego. Na przykład chodzenie wzmacnia nasz układ odpornościowy i poprawia ogólny stan zdrowia.
 • Nie zaniedbuj też zdrowego zarządzania emocjami. Być może wiesz, że często mówi się, że żołądek jest naszym drugim mózgiem, a brak równowagi emocjonalnej może go zmienić.

Naturalne środki ochraniające żołądek

1. Jabłka

Jabłka
Oprócz właściwości przeciwzapalnych i moczopędnych jabłka są bogate w pektynę i glicynę, naturalne środki zobojętniające kwas, co czyni je skutecznym środkiem w przypadku zgagi.

Jabłko to lekki i bardzo strawny owoc. Jak każdy pokarm bogaty w błonnik, pomaga poprawić pasaż jelitowy. Choć może się to wydawać sprzeczne, działa jako łagodny środek przeczyszczający w przypadku zaparć (surowy i obrany), a z kolei przyczynia się do tworzenia bolusa jelitowego w przypadku biegunki (obrany, utarty i utleniony).

Sugerowano, że jego spożycie może modulować mikroflorę, co wszystkie gatunki mogą robić w większym lub mniejszym stopniu. Wiadomo również, że poprawia ogólną funkcję bariery jelitowej.

Oprócz właściwości przeciwzapalnych i moczopędnych owoc ten jest bogaty w pektynę i glicynę, naturalny środek zobojętniający kwas, co czyni go jednym z najbardziej zalecanych pokarmów w przypadku zgagi. Staraj się, aby jabłka były uprawiane metodami ekologicznymi i nie były traktowane pestycydami.

2. Wodorowęglan sodu

Dzięki swoim zasadowym właściwościom wodorowęglan sodu jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych ochraniaczy żołądka. Wiadomo, że jest skuteczny, chociaż nadmierne stosowanie może powodować zaburzenia, takie jak hipokaliemia, hiponatremia i hipochloremia. Odradza się przyjmowanie go w przypadku nadciśnienia tętniczego lub stosowania diety niskosodowej

Nie wahaj się zastosować łyżeczki wymieszanej w szklance wody, aby pomóc zwalczyć problemy trawienne, o ile robisz to sporadycznie. Przed regularnym stosowaniem tego domowego ochraniacza na żołądek warto skonsultować się z lekarzem.

3. Sok z aloesu

Jednym z najciekawszych i najbardziej ekonomicznych naturalnych ochraniaczy żołądka, jakie możesz wypróbować, jest żel z aloesu. Przyczynia się do zmniejszania stanów zapalnych i problemów żołądkowo-jelitowych. Służy również do złagodzenia refluksu żołądkowego.

Sugeruje się, że może poprawić funkcję barierową. Przypisuje mu się również działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i wspomagające gojenie w przypadku chorób żołądkowo-jelitowych.

Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki (3 gramy) żelu Aloe Vera w szklance wody. Podgrzej trochę i pij w temperaturze pokojowej po posiłku. Używaj go z umiarem, ponieważ nadmierne spożycie może powodować biegunkę i wymioty (jest to naturalny środek przeczyszczający).

4. Organiczny ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy może modulować aktywność enzymów trawiennych, a badania donoszą, że może poprawiać opróżnianie żołądka.

Ten naturalny ochraniacz żołądka pomaga zapobiegać refluksowi i wspomaga trawienie. Jest szczególnie przydatny w okresach ostrych epizodów refluksu. Sugerowano, że może modulować aktywność enzymów trawiennych, a badania donoszą, że może poprawiać opróżnianie żołądka.

Masz w domu ocet jabłkowy? Jego właściwości są optymalne, gdy jest pochodzenia organicznego. Wystarczy dodać łyżeczkę (5 ml) octu jabłkowego do szklanki wody (200 ml) i wypić przed jedzeniem.

5. Napar z rumianku

Rumianek
Rumianek to naturalna alternatywa na zgagę.

Pyszny, relaksujący i zdrowy napar z rumianku, a zwłaszcza jego suszonych kwiatów, pomoże nam rozwiązać różne problemy trawienne. Stosowano go w leczeniu problemów żołądkowych w starszym wieku, takich jak refluks.

Rumianek to naturalna alternatywa na zgagę. Jest to również jeden z najbardziej znanych ochraniaczy na żołądek, zdolnych do naprawy i ochrony błony śluzowej żołądka dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.

Pamiętaj, że ważne jest, aby pić ten napar w temperaturze pokojowej. Pij przed każdym posiłkiem, aby zadbać o błonę żołądkową.

6. Lukrecja

Środki ochraniające żołądek. Lukrecja
Dzięki swoim naturalnym właściwościom lukrecja może tworzyć ochronny żel na ścianie żołądka, chroniąc go przed kwasami, które pojawiają się w procesie trawienia.

Nie mówimy tu o typowych cukierkach dla dzieci, ale korzeniu, który ma zdrowy i intensywny smak. Jego ekstrakt był używany do produkcji ochraniaczy żołądka, a eksperci potwierdzają jego właściwości antybakteryjne jako bardzo przydatne w leczeniu różnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Lukrecja tworzy ochronny żel na ścianie żołądka, który chroni go przed kwasami, które pojawiają się w procesie trawienia. Korzeń lukrecji znajdziesz w sklepach naturalnych, gotowy do przygotowania naparu.

7. Sok ze świeżej kapusty

Specjaliści zalecają spożywanie świeżej kapusty jako naturalnej i bezpiecznej metody leczenia wrzodów trawiennych. Dzieje się tak, ponieważ jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, oprócz właściwości przeciwbakteryjnych, które przyspieszają proces gojenia się ściany żołądka. Możesz ją włączyć do swojej codziennej diety, stosując na pusty żołądek.

Na koniec pragniemy jeszcze raz podkreślić, że stosowanie tych naturalnych ochraniaczy na żołądek nie zastępuje stosowania środków zapobiegawczych ani leczenia zaleconego przez lekarza. Przede wszystkim stosuj się zawsze do zaleceń lekarza i stosuj te domowe alternatywy pod jego nadzorem.

To może Cię zainteresować ...

Delikatny żołądek – 10 produktów, które możesz jeść
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Delikatny żołądek – 10 produktów, które możesz jeść

Opisane tu produkty powinny ukoić delikatny żołądek. Jeżeli jednak masz problemy z układem trawiennym, skonsultuj włączenie ich do diety ze swoim l...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Al-Abri SA, Olson KR. Baking soda can settle the stomach but upset the heart: case files of the Medical Toxicology Fellowship at the University of California, San Francisco. J Med Toxicol. 2013 Sep;9(3):255-8.
 • Ahmadniaye Motlagh, H., Javadmanesh, A., & Safari, O. Improvement of non-specific immunity, growth, and activity of digestive enzymes in Carassius auratus as a result of apple cider vinegar administration to diet. Fish physiology and biochemistry. 2020; 46(4): 1387-1395.
 • CHENEY G. Rapid healing of peptic ulcers in patients receiving fresh cabbage juice. Calif Med. 1949 Jan;70(1):10-5.
 • de la Coba Ortiz, C., Arias, A., de Prados, M. D. A., Gutiérrez, J., Rodríguez, L., Alonso, O., … & Tomé, G. Proton-pump inhibitors adverse effects: a review of the evidence and position statement by the Sociedad Española de Patología Digestiva. Revista Espanola de Enfermedades Digestivas: Organo Oficial de la Sociedad Espanola de Patologia Digestiva. 2016; 108(4): 207-224.
 • Dhar A, Maw F, Dallal HJ, Attwood S. Side effects of drug treatments for gastro-oesophageal reflux disease: current controversies. Frontline Gastroenterol. 2020 Aug 12;13(1):45-49.
 • Fikree A, Byrne P. Management of functional gastrointestinal disorders. Clin Med (Lond). 2021 Jan;21(1):44-52.
 • Hlebowicz, J., Darwiche, G., Björgell, O., & Almér, L. O. Effect of apple cider vinegar on delayed gastric emptying in patients with type 1 diabetes mellitus: a pilot study. BMC gastroenterology. 2007; 7(1): 1-6.
 • Jiang T, Gao X, Wu C, Tian F, Lei Q, Bi J, Xie B, Wang HY, Chen S, Wang X. Apple-Derived Pectin Modulates Gut Microbiota, Improves Gut Barrier Function, and Attenuates Metabolic Endotoxemia in Rats with Diet-Induced Obesity. Nutrients. 2016 Feb 29;8(3):126.
 • Koutsos A, Lima M, Conterno L, Gasperotti M, Bianchi M, Fava F, Vrhovsek U, Lovegrove JA, Tuohy KM. Effects of Commercial Apple Varieties on Human Gut Microbiota Composition and Metabolic Output Using an In Vitro Colonic Model. Nutrients. 2017 May 24;9(6):533.
 • Le Phan TH, Park SY, Jung HJ, Kim MW, Cho E, Shim KS, Shin E, Yoon JH, Maeng HJ, Kang JH, Oh SH. The Role of Processed Aloe vera Gel in Intestinal Tight Junction: An In Vivo and In Vitro Study. Int J Mol Sci. 2021 Jun 17;22(12):6515.
 • Naini MA, Zargari-Samadnejad A, Mehrvarz S, Tanideh R, Ghorbani M, Dehghanian A, Hasanzarrini M, Banaee F, Koohi-Hosseinabadi O, Tanideh N, Iraji A. Anti-Inflammatory, Antioxidant, and Healing-Promoting Effects of Aloe vera Extract in the Experimental Colitis in Rats. Evid Based Complement Alternat Med. 2021 Dec 6;2021:9945244.
 • Sadra A, Kweon HS, Huh SO, Cho J. Gastroprotective and gastric motility benefits of AD-lico/Healthy Gut™ Glycyrrhiza inflata extract. Anim Cells Syst (Seoul). 2017 Aug 18;21(4):255-262.
 • Srivastava, J. K., & Gupta, S. Chamomile: A herbal agent for treatment of diseases of the elderly. In Foods and Dietary Supplements in the Prevention and Treatment of Disease in Older Adults. 2015:171-183.
 • Wahab S, Annadurai S, Abullais SS, Das G, Ahmad W, Ahmad MF, Kandasamy G, Vasudevan R, Ali MS, Amir M. Glycyrrhiza glabra (Licorice): A Comprehensive Review on Its Phytochemistry, Biological Activities, Clinical Evidence and Toxicology. Plants (Basel). 2021 Dec 14;10(12):2751.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.