Powody, dla których warto jeść zielone jabłko na pusty żołądek

Jedzenie zielonych jabłek na pusty żołądek zapewnia ważne korzyści dla naszego organizmu. Chcesz je poznać? W tym artykule przedstawimy Ci 7 świetnych powodów, aby jeść zielone jabłka!
Powody, dla których warto jeść zielone jabłko na pusty żołądek
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zielone jabłko jedzone codziennie na pusty żołądek to doskonały nawyk na dobry początek dnia. To rodzaj owoców bogaty w kilka składników odżywczych i naturalne źródło energii.

Chociaż wykazano, że wszystkie odmiany jabłek są zalecane jako element zdrowej diety, w szczególności zielone jabłka mogą być naprawdę dobrym sprzymierzeńcem zdrowia w naszym codziennym życiu. Pomagają bowiem uzyskać lepsze wyniki, jeśli chodzi o schudnięcie, a także o utrzymanie naszego ciała w zdrowiu.

Zielone jabłko wyróżnia się niską kalorycznością i wysoką koncentracją fitoskładników, co daje jej pewną przewagę nad innymi rodzajami owoców. Ponadto ma charakterystyczny kwaśny smak, który jest bardzo orzeźwiający.

Według danych Hiszpańskiej Fundacji Żywienia jabłka to owoce, które zawierają sporą ilość potasu i witaminy C. Przyczyniają się więc do dostarczenia nam tych składników odżywczych w diecie.

Ponadto owoc ten jest również źródłem flawonoidów, procyjanidyn i kwasów organicznych. Jest również powszechnie znany ze swojej zawartości błonnika, który pomaga naszemu organizmowi w utrzymaniu dobrego pasażu jelitowego i ogólnie przyczynia się do ogólnego dobrego samopoczucia.

Zaleca się spożywanie zielonego jabłka na pusty żołądek lub wcześnie rano, aby dostarczyć organizmowi część energii potrzebnej do pełnienia wszystkich funkcji.

Oto siedem powodów, aby częściej jeść zielone jabłko na śniadanie lub na pusty żołądek.

1. Jedz zielone jabłko na czczo, aby schudnąć

Beneficios de comer una manzana verde a diario.

Jedna sztuka tego owocu dostarcza tylko około 80 kalorii. Z drugiej strony zawartość węglowodanów, błonnika i aminokwasów sprawia, że jest dobrym źródłem energii.

 • Zielone jabłko spożyte na pusty żołądek dostarcza organizmowi dużej ilości błonnika, który oprócz poprawy trawienia, przedłuża uczucie sytości.
 • Substancje odżywcze znajdujące się w zielonych jabłkach przyspieszają metabolizm już od pierwszych godzin dnia i dzięki temu uważa się, że łatwiej można spalać kalorie.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Najlepsze wskazówki, jak zwalczać apetyt na jedzenie

2. Jedno zielone jabłko dziennie może pomóc w zapobieganiu cukrzycy

Włączenie tego owocu do codziennej diety to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę lub utrzymanie jej pod kontrolą.

 • Duża podaż rozpuszczalnego błonnika bierze udział w metabolizmie źródeł cukru, promując w ten sposób jego wykorzystanie jako źródła energii.
 • Między innymi zjedzenie zielonego jabłka na pusty żołądek zmniejsza apetyt na słodycze rano i sprzyja prawidłowemu wykorzystaniu insuliny.

3. Pomaga zadbać o zdrowie układu krążenia

Pokrojone zielone jabłko
Ten owoc zapewnia wiele interesujących korzyści dla organizmu i naszego ogólnego stanu zdrowia.

Składniki odżywcze zawarte w tej odmianie jabłek – w szczególności flawonoidy i błonnik – wywierają istotne korzyści na zdrowie układu krążenia.

 • Te składniki odżywcze sprzyjają regulacji wysokiego poziomu cholesterolu, zapobiegając tworzeniu się złogów w tętnicach.
 • Ponadto owoc ten zawiera znaczne ilości potasu, niezbędnego minerału, który równoważy elektrolity w organizmie, i w ten sposób chroni mięśnie i serce.
 • Pomaga zmniejszyć cząsteczki zapalne, które często powodują problemy z sercem, krążeniem i funkcjonowaniem mózgu.

4. Zielone jabłko pomaga w poprawie trawienia

Zjedzenie kawałka zielonego jabłka na pusty żołądek może być rozwiązaniem na regulację trawienia i chroniczne zaparcia.

 • Pektyna, rodzaj błonnika zawartego w tym owocu, reguluje ruchy jelit i wspomaga wydalanie produktów przemiany materii.
 • Ten rodzaj owoców ma również niewielkie działanie wiatropędne, które pomaga zwalczać gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym.
 • Zielone jabłka neutralizują również nadmierną produkcję soków żołądkowych i zapobiegają dolegliwościom takim jak niestrawność i refluks żołądkowy.

5. Jedzenie zielonych jabłek pomaga chronić zdrowie mózgu

Lekarz z zielonym jabłkiem
Lekarze zalecają spożywanie owoców, takich jak zielone jabłka, aby zadbać o zdrowie naszego mózgu.

O zdrowiu mózgu decyduje wiele czynników. Istnieje jednak hipoteza, że zjedzenie każdego ranka owocu może pomóc w zapobieganiu chorobom powodującym pogorszenie funkcji poznawczych.

 • Wysoki udział antyoksydantów takich jak cyjanidyna i epikatechina chroni komórki mózgowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
 • Te flawonoidy wraz z witaminą C i magnezem przyspieszają regenerację komórek.
 • Poprawiając krążenie, optymalizują również dotlenienie tkanek mózgowych.

6. Jedz zielone jabłko na pusty żołądek dla dobrego stanu skóry

To nie jest cudowne lekarstwo na zmarszczki ani nic w tym stylu! Jednak przeciwutleniacze w zielonym jabłku są również doskonałymi sprzymierzeńcami w walce z przedwczesnymi oznakami starzenia się skóry.

 • Dodane do diety, właściwości tego owocu sprzyjają odbudowie komórkowej i odmłodzeniu. Tym samym zmniejszają widoczność zmarszczek i przebarwień.
 • Tymczasem wysoka zawartość wody w tym owocu utrzymuje nawilżenie skóry i stymuluje detoksykację.
 • Owoc ten jest również idealny do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, czyli substancji utrzymujących jędrność i młodość skóry właściwej.

7. Jabłka redukują płytkę nazębną

Kobieta je zielone jabłko
Zielone jabłka zapewniają niesamowite korzyści dla organizmu.

Związki zawarte w tej odmianie jabłek zapewniają ważne korzyści zdrowotne dla zębów, pomagając zmniejszyć powstawanie płytki bakteryjnej.

 • Wierz lub nie, ale naturalne kwasy znajdujące się w jabłkach czyszczą zęby. Ponadto neutralizują rozwój bakterii wywołujących infekcje.
 • Substancje te zwiększają produkcję śliny i zapobiegają nieświeżemu oddechowi regulując pH jamy ustnej.

Czy zdecydujesz się sprawdzić, jak działa zielone jabłko zjedzone na czczo?

Czy zielone jabłko znajduje się już w menu twojej diety? Teraz, gdy znasz jego główne zalety, nie wahaj się jeść zielonego jabłka każdego ranka na pusty żołądek. Pamiętaj jednak, aby zrobić to bez obierania skórki.

Pamiętaj też, że aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, nie należy ograniczać spożycia owoców do spożycia jabłek. Staraj się raczej wykorzystać wszystkie owoce, jakie masz w zasiegu, oczywiście zawsze w ramach zrównoważonej diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.