Pektyna: poznaj jej zalety i właściwości

Pektyna to błonnik roślinny o wielu właściwościach zdrowotnych. W tym artykule powiemy ci, dlaczego jest ważne, aby ją spożywać i jakie pokarmy mogą jej dostarczyć. Nie przegap tych informacji.
Pektyna: poznaj jej zalety i właściwości
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pektyna to błonnik roślinny obecny w owocach, który w połączeniu z wodą zwykle tworzy żele. Pełni funkcję zagęszczacza, łącząc się z cukrem lub z samymi kwasami cukrowymi.

Jednak pektyna nie występuje w równym stopniu we wszystkich owocach. Ilość pektyny obecnej w owocu zależy od stopnia jego dojrzałości. Im bardziej dojrzałe owoce, tym mniej zawierają pektyny. Z reguły pigwy, jabłka i owoce cytrusowe to owoce o największej ilości tego składnika.

Pektynę stosuje się głównie w przemyśle spożywczym do produkcji dżemów. Dodanie pektyny zmniejsza ilość cukru potrzebną do zagęszczenia produktu, a tym samym skraca czas gotowania. Jakby tego było mało, dzięki tej substancji można wyprodukować większą ilość dżemu na jeden kg owoców.

Jakie właściwości ma pektyna?

  • Ma zdolność regulowania profilu lipidowego, ponieważ pochłania soki wydzielane przez wątrobę na poziomie jelitowym. Przyczynia się tym samym do eliminacji cholesterolu LDL.
  • Pomaga w zmniejszaniu objawów problemów jelitowych, ponieważ jest to błonnik roślinny. Po zmieszaniu z wodą, zwiększa objętość bolusa pokarmowego, a w konsekwencji reguluje procesy biegunki lub zaparć.
  • Jest to substancja praktycznie nie zawierająca kalorii. Pozwala więc  zwiększyć ilość pożywienia bez zwiększania ilości kalorii, dlatego doskonale nadaje się do zwiększenia uczucia sytości. Warto więc ja stosować w dietach odchudzających, ponieważ zmniejsza potrzebę jedzenia.
  • Wchłania cukry i tłuszcze na poziomie jelitowym a tym samym zapobiega ich wchłanianiu. Ta funkcja wraz z poprzednią przyczynia się do utraty wagi przez daną osobę.
  • Zwiększa wydalanie kwasów żółciowych, a tym samym reguluje ciśnienie krwi.

Znaczenie spożycia błonnika

WHO zaleca regularne spożywanie błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Wykazano, że regularne przyjmowanie tej substancji poprawia skład mikroflory jelitowej. Ponadto jest to czynnik ochronny przed różnymi rodzajami nowotworów związanych z przewodem pokarmowym. Pomaga również w zmniejszaniu objawy niektórych zaburzeń układu jelitowego.

Pektyna w jabłkach
Jabłka, podobnie jak owoce cytrusowe i pigwy, są ważnym źródłem pektyny.

Spożycie błonnika ma również kluczowe znaczenie dla osób z cukrzycą, ponieważ pomaga regulować krzywą glukozy i ułatwia kontrolowanie choroby. Z drugiej strony w ostatnich latach odkryto jego znaczenie w utrzymaniu zdrowej mikroflory i konsekwencji, lepszego zdrowia.

Ogólnie rzecz biorąc, bakterie żyjące w okrężnicy mają ścisły związek z prawidłowymi funkcjami organicznymi. Zmniejsza to z kolei ryzyko depresji, poprawia wyniki sportowe i zapobiega złożonym i przewlekłym chorobom.

Aby utrzymać te bakterie we właściwym stanie, niezbędne jest regularne spożywanie probiotyków (takich jak jogurty) i prebiotyków. Te ostatnie są niestrawnymi substancjami, które stymulują selektywny wzrost bakterii. I najczęściej występują właśnie we wszelkich produktach zawierających błonnik.

Pektyna a przemysł spożywczy

W ostatnich latach wzrosło spożycie przetworzonej żywności, charakteryzującej się wysoką zawartością cukru i niską zawartością błonnika. Zmniejszenie spożycia błonnika pokarmowego prowadzi z kolei do pogorszenia funkcji jelit i zwiększonego ryzyka rozwoju choroby.

Owoce zawierają pektynę
Niektóre suplementy mogą zawierać pektyny. Najlepiej jednak pozyskiwać ją ze świeżej żywności, takiej jak owoce i warzywa.

Jednym ze sposobów na złagodzenie konsekwencji tej sytuacji jest zwiększenie spożycia owoców. Pektyna owocowa zwiększa objętość bolusa, oczyszczając ściany jelit i ułatwiając syntezę krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych na poziomie jelitowym.

Te kwasy tłuszczowe pełnią z kolei funkcję przeciwzapalną i gwarantują prawidłowe funkcjonowanie jelita, a także zmniejszają ryzyko choroby.

Podsumowanie

Pektyna to rodzaj błonnika stosowanego głównie w przemyśle ze względu na jej wysokie właściwości zagęszczające. Występuje w owocach, dlatego ich częste spożywanie przyczynia się do poprawy zdrowia jelit. Zapobiega też problemom związanym z biegunką i zaparciami.

Ponadto ma funkcje związane z poprawą ciśnienia krwi lub krzywej glukozowej u diabetyków. Interesujące wyniki daje też połączenie spożycia pektyny z regularnym przyjmowaniem probiotyków i prebiotyków.

W ten sposób stymuluje się selektywny wzrost bakterii i tworzenie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych na poziomie jelitowym. Tym samym wzmacnia się ich rolę przeciwzapalną w funkcjonowaniu organizmu.

Jedną z najlepszych wskazówek, jeśli chodzi o zwiększenie spożycia pektyny, jest nadanie priorytetu spożywania świeżej żywności kosztem żywności przetworzonej. Częste spożywanie cytrusów i jabłek również wydatnie zwiększa ilość dostarczanej pektyny do organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eswaran S., Muir J., Chey WD., Fiber and functional gastrointestinal disorders. Am J Gastroenterol, 2013. 108 (5): 718-27.
  • Aleixandre A., Miguel M., Dietary fiber and blood pressure control. Food Funct, 2016. 7 (4): 1864-71.
  • Holscher HD., Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut Microbes, 2017. 8 (2): 172-184.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.