Napar z rumianku: właściwości i zalety

Napar z rumianku: właściwości i zalety

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Napar z rumianku znany jest z zastosowań leczniczych. Chociaż nie służy do leczenia chorób, może pomóc w łagodzeniu niektórych objawów. Odkryj jego zalety.

Napar z rumianku to naturalny napój, który stał się popularny ze względu na ciekawe zastosowania lecznicze. Chociaż wiele z jego zastosowań pochodzi z popularnej literatury obecnie istnieje wiele różnych badań potwierdzających jego właściwości.

Roślina należy do rodziny Asteraceae, w której występuje wiele różnych gatunków. Jednak najczęściej używane do przygotowania naparu to Matricaria chamomilla i Matricaria nobilis. Jakie są główne cechy rumianku? Jakie korzyści się mu przypisuje? Odkryj to w naszym artykule!

Napar z rumianku – właściwości

Napar z rumianku otrzymuje się z suszonych kwiatów tej rośliny zaparzonych wodą. Charakteryzuje się lekkim kwiatowym aromatem i łagodnym smakiem przyjemnym dla podniebienia. Ponadto, jak wyszczególniono w artykule opublikowanym w Pharmacognosy Reviews koncentruje związki bioaktywne o potencjale terapeutycznym.

W szczególności zawiera takie substancje, jak:

  • Seskwiterpeny.
  • Flawonoidy.
  • Kumaryny.
  • Poliacetyleny.

Jego skład, który zawiera około 120 składników chemicznych nadaje roślinie różnorodne właściwości zdrowotne. Dlatego mówi się, że zarówno napar, jak i ekstrakty oraz inne postacie rumianku mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwlękowe i przeciwskurczowe.

Rumianek w filiżance

Stosowanie naparu z rumianku nie powinno być substytutem medycyny farmakologicznej, ale może być pomocne.

Napar z rumianku – główne zalety

W medycynie ludowej rumianek jest jednym z bohaterów. Choć dziś wiadomo, że nie powinien to być lek pierwszego wyboru na wszystkie choroby są tacy, którzy stosują go jako uzupełnienie lub w celu złagodzenia objawów niektórych schorzeń. W czym może nam pomóc?

1. Pomaga złagodzić bóle menstruacyjne

Związki fenolowe zawarte w naparze z rumianku działają przeciwskurczowo, co sprzyja łagodzeniu bólów menstruacyjnych. W badaniu opublikowanym w Iranian Journal of Obstetrics, Gynecology and Infertility kobiety, które spożywały tę herbatę przez miesiąc, były w stanie zmniejszyć nasilenie bolesnego miesiączkowania.

Z drugiej strony, ponieważ jest to napój relaksujący uczestniczki zgłaszały również mniej lęku związanego z okresem. Niektóre hipotezy sugerują, że roślina zmniejsza produkcję prostaglandyn, substancji odpowiedzialnych za ból i stan zapalny. W obu przypadkach wymagane są dalsze badania.

2. Wzmacnia układ pokarmowy

Najbardziej znane są właściwości trawienne naparu z rumianku. Od setek lat ten napój jest przygotowywany, aby łagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia, niestrawność, biegunka, nudności i wymioty.

W tej kwestii nie ma jeszcze zbyt wielu dowodów. Jednakże przegląd w Electronic Physician Journal szczegółowo pokazuje, że te efekty przypisuje się właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i relaksującym rumianku.

3. Poprawia jakość snu

Nie ma naturalnego zioła, które samo może zwalczyć zaburzenia snu. Mimo to niektóre rośliny, takie jak rumianek, pomagają lepiej spać. Dzięki zawartości apigeniny, będącej rodzajem przeciwutleniacza, stymuluje receptory w mózgu i pomaga walczyć z bezsennością.

W badaniach opublikowanych w Journal of Advanced Nursing kobiety po porodzie, które piły herbatę rumiankową przez dwa tygodnie zgłaszały lepszą jakość snu. Wykazywały też mniej objawów depresyjnych związanych z trudnościami ze snem.

4. Pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi

Poprawa nawyków żywieniowych i stylu życia jest niezbędna do kontrolowania poziomu glukozy we krwi. Jednak w przypadku określonych wzrostów glukozy korzystne jest spożywanie napojów, takich jak napar z rumianku. Z jakiej przyczyny?

Badania sugerują, że ekstrakty roślinne pomagają stymulować funkcje trzustki, organu odpowiedzialnego za produkcję insuliny. Ten ostatni jest hormonem odpowiedzialnym za regulację poziomu cukru w ​​organizmie. Chociaż nadal brakuje dowodów, odkrycia są obiecujące.

5. Pomaga dbać o serce

Przeciwutleniacze zawarte w naparze z rumianku, zwłaszcza flawonoidy, mają korzystny wpływ na zdrowie serca. Oczywiście nie oznacza to, że może zastępować leczenie chorób serca. Po prostu wprowadzony do codziennej diety pomaga zmniejszyć ryzyko chorób.

Krótkie badanie opublikowane w Journal of Endocrinological Investigation wykazało, że pacjenci z cukrzycą, którzy spożywali napar z rumianku do posiłków poprawili poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i złego cholesterolu.

Jakie inne korzyści ma napar z rumianku?

Stosowanie rumianku jako naparu i w innych postaciach rozpowszechniło się na całym świecie. Z tego powodu, oprócz wspomnianych powyżej, napojowi przypisuje się inne korzyści. Należy zauważyć, że wiele z tych wniosków pochodzi z niepotwierdzonych danych i brakuje im dowodów:

  • Lęk i depresja: uspokajające właściwości herbaty rumiankowej są korzystne w przypadku stanów stresu psychicznego, takich jak lęk i depresja. Chociaż jest zwykle używany w tym celu w aromaterapii, przydatne jest również jego spożycie w formie naparu.
  • Zdrowie skóry: Miejscowe stosowanie rumianku przynosi pozytywne efekty w łagodzeniu objawów skórnych, takich jak podrażnienie, zaczerwienienie i łuszczenie się. Są nawet tacy, którzy używają go na oparzenia lub problemy, takie jak egzema.
  • Przeziębienie: Wdychanie oparów wydzielanych przez gorącą herbatę rumiankową działa jako środek wspomagający przeciw przekrwieniu nosa i podrażnieniom spowodowanym przeziębieniem.
  • Dbanie o kości: dowody na spożywanie rumianku i zapobieganie chorobom kości są nadal słabe. Mimo to niektóre hipotezy sugerują, że napój ten ma działanie antyestrogenne, które pomaga zapobiegać utracie gęstości kości.
Napar z rumianku

Rumianek może pomóc w zasypianiu, chorobach skóry i zdrowiu układu krążenia.

Zobacz także: Majeranek: dobre i złe strony

Kto powinien unikać naparu z rumianku?

Dla większości zdrowych dorosłych picie naparu z rumianku jest bezpieczne i pozbawione ryzyka. Do tej pory nie ma doniesień o śmiertelnych lub toksycznych reakcjach niepożądanych po spożyciu tego napoju. Mimo to nie jest to zalecane w następujących przypadkach:

  • Historia alergii na rumianek lub rośliny z rodziny stokrotek.
  • Poprzednie epizody dotyczące alergii na pyłki.
  • Osoby z przewlekłymi chorobami nerek lub wątroby, które powinny skonsultować się z lekarzem.
  • Niemowlęta i małe dzieci.

Napar z rumianku – o czym należy pamiętać?

Rumianek, czy to w postaci naparu, czy w innych postaciach, służy jako suplement w celu złagodzenia objawów niektórych schorzeń. Jednak w żadnym przypadku nie powinien zastępować leczenia.

Ci, którzy chcą spożywać tę roślinę w postaci naparu mogą bezpiecznie spożywać 2 lub 3 filiżanki dziennie. Mimo to, jeśli cierpisz z powodu jakiejś choroby lub jeśli zażywasz jakiekolwiek leki najlepiej skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Singh O, Khanam Z, Misra N, Srivastava MK. Chamomile (Matricaria chamomilla L.): An overview. Pharmacogn Rev. 2011;5(9):82-95. doi:10.4103/0973-7847.79103
  • Ebrahimzadeh S, Jenabi E. Chamomile tea for relief of primary dysmenorrhea. Iranian Journal of Obstetrics, Gynecology and Infertility. 
  • Miraj S, Alesaeidi S. A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile). Electron Physician. 2016;8(9):3024-3031. Published 2016 Sep 20. doi:10.19082/3024
  • Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010;3(6):895-901. doi:10.3892/mmr.2010.377
  • Leach MJ, Page AT. Herbal medicine for insomnia: A systematic review and meta-analysis. Sleep Med Rev. 2015;24:1-12. doi:10.1016/j.smrv.2014.12.003
  • Khan SS, Najam R, Anser H, Riaz B, Alam N. Chamomile tea: herbal hypoglycemic alternative for conventional medicine. Pak J Pharm Sci. 2014;27(5 Spec no):1509-1514.
  • Rafraf M, Zemestani M, Asghari-Jafarabadi M. Effectiveness of chamomile tea on glycemic control and serum lipid profile in patients with type 2 diabetes. J Endocrinol Invest. 2015;38(2):163-170. doi:10.1007/s40618-014-0170-x
  • Peterson JJ, Dwyer JT, Jacques PF, McCullough ML. Associations between flavonoids and cardiovascular disease incidence or mortality in European and US populations. Nutr Rev. 2012;70(9):491-508. doi:10.1111/j.1753-4887.2012.00508.x
  • Amsterdam JD, Shults J, Soeller I, Mao JJ, Rockwell K, Newberg AB. Chamomile (Matricaria recutita) may provide antidepressant activity in anxious, depressed humans: an exploratory study. Altern Ther Health Med. 2012;18(5):44-49.
  • Shenefelt PD. Herbal Treatment for Dermatologic Disorders. In: Benzie IFF, Wachtel-Galor S, editors. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis; 2011. Chapter 18. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92761/
  • Kassi E, Papoutsi Z, Fokialakis N, Messari I, Mitakou S, Moutsatsou P. Greek plant extracts exhibit selective estrogen receptor modulator (SERM)-like properties. J Agric Food Chem. 2004;52(23):6956-6961. doi:10.1021/jf0400765

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.