Majeranek: dobre i złe strony
Majeranek (Origanum majorana) to aromtyczne zioło znane z kuchni śródziemnomorskiej. Należy do rodziny Lamiaceae i ma właściwości lecznicze.Czy znasz dobre strony majeranku i jego działania uboczne?
Jak wskazuje artykuł opublikowany w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine , majeranek uprawia się w krajach takich jak Hiszpania, Węgry, Portugalia, Niemczy czy Francja. Zasadniczo przypisuje mu się właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, wspomagające trawienie i przeciwutleniające. Opowiemy ci więcej o zastosowaniach majeranku.
Potwierdzone naukowo zalety majeranku
W kuchni majeranek dodaje aromatu zupom, sałatkom i daniom mięsnym. Co więcej, w medycynie tradycyjnej stosuje się go do stymulacji trawienia i łagodzenia objawów związanych z menstruacją. Ma on jednak też inne zalety.
Do dzisiaj nie ma twardych dowodów na skuteczność majeranku w leczeniu chorób. Nie można nim więc zastąpić leków. W razie choroby należy skonsultować się z lekarzem.
Łagodzi problemy żołądkowe
W medycynie naturalnej stosuje się majeranek na problemy z trawieniem. Jak wykazało badanie opublikowane w The American Journal of Chinese Medicine, roślina ta zapobiega wrzodom dzięki zawartości olejków eterycznych, flawonoidów i tanin.
Co więcej, badanie roślin opublikowane w Brazilian Journal of Microbiology, sugeruje, że majeranek zapobiega chorobom przenoszonym przez żywność. Działa w szczególności na patogen znany jako Clostridium perfringens.
Czytaj teraz: Właściwości lecznicze cynamonu: poznaj jego działanie
Reguluje cykl menstruacyjny
Majeranek wspomaga zdrowie kobiet, a w szczególności zawirowania cyklu menstruacyjnego. Zarówno ekstrakt jak i herbata wykazują skuteczność w przywracaniu równowagi hormonalnej.
Wyniki badania opublikowane w Journal of Human Nutrition and Dietetics wskazują na to, że herbata z majeranku pomaga kobietom z zespołem policystycznych jajników. Najwyraźniej reguluje zatem gospodarkę hormonalną i poziom insuliny.
Zapobiega infekcjom
Wiele zalet majeranku wiąże się z jego działaniem antybateryjnym i przeciwgrzybiczym. Dzięki niemu, ekstrakt pomaga zapobiegać infekcjom i je leczyć. Badanie opublikowane w Global Advances in Health and Medicine sugeruje, że majeranek zapobiega nadmiernemu namnażaniu się bakterii w jelicie cienkim.
Co więcej, rozcieńczony olejek eteryczny zapobiega infekcjom grzybiczym skóry. Potrzeba na to więcej dowodów, ale uważa się go za bezpieczny środek dla większości zdrowych dorosłych.
Czytaj dalej: Tymianek: poznaj jego zalety i zastosowanie
Przeciwwskazania
Znacie już główne zalety majeranku. Pora przyjrzeć się działaniom ubocznym i interakcjom z innymi czynnikami. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.
- Kobiety w ciąży i karmiące powinny unikać herbaty i suplementów na bazie majeranku. Według badania International Journal of Obstetrics and Gynaecology wpływ majeranku na gospodarkę hormonalną może być wówczas negatywny.
- Suplementy z majerankiem mogą wpływać negatywnie na krzepnięcie krwi. Dlatego lepiej unikać go, jeśli mamy z tym aspektem kłopoty.
- Roślina ta i jej ekstrakty reagują z lekami na cukrzycę i obniżają poziom cukru we krwi. Cukrzycy powinni go więc unikać, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Jak wykorzystać zalety majeranku?
Jeśli nie ma przeciwwskazań dla stosowania majeranku, można dodawać go w niewielkich ilościach do potraw. Można też zmieszać go z oliwą i doprawiać miksturą zupy, gulasze, sałatki, warzywa i inne dania.
Jeśli spożywamy majeranek w formie herbaty lub suplementów, należy stosować się do zaleceń producenta. Optymalna byłaby konsultacja z lekarzem.
To może Cię zainteresować ...