Liście mango - 6 zalet, o których być może nie wiedziałeś

Liście mango nie są tak popularne jak jego owoce. Mają jednak właściwości, które przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia. Chcesz je poznać? Zapraszamy do dalszej lektury.
Liście mango - 6 zalet, o których być może nie wiedziałeś

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie zalety mają liście mango. Chociaż owoce tego drzewa są dobrze znane ze swojego smaku i wszechstronności, niewielu wie, że liście są również jadalne i pożywne. W rzeczywistości zawierają skoncentrowane związki roślinne, które wykazały aktywność farmakologiczną.

W szczególności przypisuje się im działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Ekstrakty z liści mango są nawet wykorzystywane do produkcji herbat, suplementów i innych uzupełniających produktów zdrowotnych. Dlaczego jednak zaleca się liście mango? Opiszemy to szczegółowo poniżej.

 Liście mango i ich główne zalety

Istnieje około 69 gatunków Mangifera. Jednak w dziedzinie medycyny naturalnej najbardziej znana jest Mangifera indica, której zastosowania terapeutyczne wywodzą się z ajurwedyjskich i plemiennych systemów medycznych.

Chociaż można wykorzystywać łodygę, korę, korzenie i owoce z tej rośliny, uważa się, że w szczególności jej liście mają wysokie właściwości terapeutyczne. Przyjrzyjmy się szczegółowo przypisywanym im korzyściom.

Mango
Chociaż większość osób zna i uznaje właściwości owocu mango, liście tej rośliny również można wykorzystać do poprawy zdrowia.

1. Zawierają skoncentrowane zdrowe związki roślinne

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że korzyści płynące z liści mango wynikają z ciekawej koncentracji związków roślinnych, jakie zawierają. Mówiąc dokładniej, dostarczają polifenoli i terpenoidów, znanych ze swojej zdolności do ochrony przed negatywnym wpływem wolnych rodników.

Substancje te z kolei mają pozytywny wpływ na stan zdrowia wzroku i układ odpornościowy. Dlatego ich spożycie zmniejsza ryzyko chorób oczu, infekcji i innych chorób przewlekłych.

2. Liście mango mają działanie przeciwzapalne

Jedną z najwybitniejszych właściwości liści mango jest ich działanie przeciwzapalne. Jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w BioFactors, mangiferyna zawiera polifenol o strukturze C-glikozyloksantonu, który ma potencjał do hamowania nadmiernego stanu zapalnego.

W rzeczywistości przypisuje się mu również inne aktywność biologiczną, taką jak działanie przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, przeciwbólowe i immunomodulujące. Uważa się ponadto, że pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca i chorób neurologicznych.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł na podobny temat: Mango – 7 korzyści dla twojego zdrowia

3. Działają pomocniczo w odchudzaniu

Same liście mango nie są cudownym produktem odchudzającym. Jednak włączenie ich do zdrowej i zróżnicowanej diety może pomóc w osiągnięciu zdrowej i zrównoważonej wagi. Z jakiego powodu? Badania wykazały, że ich składniki mają działanie pomocnicze w metabolizmie tłuszczów.

W szczególności wyciąg z liści mango pomaga zahamować gromadzenie się tłuszczu w komórkach tkanek. Chociaż potrzeba więcej dowodów, aby potwierdzić te efekty, na razie są uważane za przydatny i bezpieczny suplement dla większości ludzi.

4. Przyczyniają się do leczenia cukrzycy

Cukrzyca to złożona choroba, którą należy leczyć zgodnie z zaleceniami lekarza. Dlatego środki zaradcze, takie jak liście mango, należy stosować tylko jako uzupełnienie leczenia. Roślina ta dzięki swojej zdolności do poprawy metabolizmu tłuszczów wpływa również korzystnie na kontrolę poziomu glukozy we krwi.

W rzeczywistości badania opublikowane w Plos One porównują działanie ekstraktu z liści mango i glibenklamidu (leku na cukrzycę). Ostatecznie po dwóch tygodniach podawania stwierdzono, że grupa spożywająca ekstrakt z liści mango ma nieco niższy poziom glukozy niż grupa przyjmująca glibenklamid.

5. Działają korzystanie na stan zdrowia skóry

Korzyści płynące z liści mango obejmują również skórę. Ze względu na znaczne stężenie przeciwutleniaczy, zawarte w nich ekstrakty obniżają ryzyko przedwczesnego starzenia. Badania na zwierzętach sugerują nawet, że składnik ten pomaga chronić przed rozpadem kolagenu i uszkodzeniem przez promieniowanie UV.

Ponadto w publikacji Colloids and Surfaces B: Biointerface stwierdzono, że właściwości antybakteryjne tych liści zwalczają bakterie Staphylococcus aureus, odpowiedzialne za różne infekcje skóry.

Owoce mango
Liście mango mają szeroki wachlarz właściwości: od działania przeciwzapalnego do regulacji zawartości tłuszczów i cukrów we krwi.

Odkryj również te ciekawe właściwości jagód : Jagody i ich 8 niesamowitych właściwości

6. Liście mango wzmacniają włosy

Stres oksydacyjny wpływa negatywnie na włosy. W przeciwdziałaniu tego efektu mogą pomóc liście mango i ich właściwości przeciwutleniające. Chociaż istnieje niewiele naukowych dowodów na powiązanie ekstraktów z tych liści z pielęgnacją włosów, uważa się, że pomagają one zapobiegać nadmiernemu wypadaniu i przyczyniają się do zdrowego wzrost włosów.

Jak wykorzystać zalety liści mango?

Liście mango są jadalne i można je dodawać na świeżo do przepisów na sałatki. Jednak najczęstszym sposobem spożycia jest przygotowanie herbaty. Aby to zrobić, wystarczy ugotować około 12 liści mango w pół litra wody. Gdy płyn osiągnie punkt wrzenia, pozostawia się do zaparzenia na około 10 minut, aż będzie gotowy do spożycia.

Z drugiej strony można je również| znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością w postaci proszku, ekstraktu lub suplementu. Proszek rozcieńcza się w wodzie, zarówno do spożycia doustnego, jak i do stosowania zewnętrznego. Ogólnie rzecz biorąc, liście mango uważa się za bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych. Zresztą, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Batool N, Ilyas N, Shabir S, Saeed M, Mazhar R. Mini-Review- A mini-review of therapeutic potential of Mangifera indica L. Pak J Pharm Sci. 2018;31(4):1441-1448.
  • Zhang Y, Chen Q, Liu MY, et al. Effects of Benzophenones from Mango Leaves on Lipid Metabolism. Chem Pharm Bull (Tokyo). 2019;67(7):634-639. doi:10.1248/cpb.c18-00905
  • Ediriweera MK, Tennekoon KH, Samarakoon SR. A Review on Ethnopharmacological Applications, Pharmacological Activities, and Bioactive Compounds of Mangifera indica (Mango). Evid Based Complement Alternat Med. 2017;2017:6949835. doi:10.1155/2017/6949835
  • Zhang Y, Liu X, Han L, Gao X, Liu E, Wang T. Regulation of lipid and glucose homeostasis by mango tree leaf extract is mediated by AMPK and PI3K/AKT signaling pathways. Food Chem. 2013;141(3):2896-2905. doi:10.1016/j.foodchem.2013.05.121
  • Zhang Y, Han L, Ge D, et al. Isolation, structural elucidation, MS profiling, and evaluation of triglyceride accumulation inhibitory effects of benzophenone C-glucosides from leaves of Mangifera indica L. J Agric Food Chem. 2013;61(8):1884-1895. doi:10.1021/jf305256w
  • Ginsberg HN, Zhang YL, Hernandez-Ono A. Regulation of plasma triglycerides in insulin resistance and diabetes. Arch Med Res. 2005;36(3):232-240. doi:10.1016/j.arcmed.2005.01.005
  • Song JH, Bae EY, Choi G, et al. Protective effect of mango (Mangifera indica L.) against UVB-induced skin aging in hairless mice. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2013;29(2):84-89. doi:10.1111/phpp.12030
  • Chirayath RB, A AV, Jayakumar R, Biswas R, Vijayachandran LS. Development of Mangifera indica leaf extract incorporated carbopol hydrogel and its antibacterial efficacy against Staphylococcus aureus. Colloids Surf B Biointerfaces. 2019;178:377-384. doi:10.1016/j.colsurfb.2019.03.034

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.