Zrozum swój metabolizm, aby skutecznie schudnąć

Zrozum swój metabolizm, aby skutecznie schudnąć
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Termin metabolizm jest obecnie bardzo popularny wśród osób odchudzających się, a to ze względu na jego ścisły związek z utratą i przyrostem masy ciała.

Większość ludzi nie wie, że poza tymi funkcjami metabolizm to tak naprawdę złożony zestaw procesów chemicznych, których główną funkcją jest zamiana pożywienia w energię.

Jego parametry decydują między innymi o optymalnym funkcjonowaniu komórki. W rzeczywistości jest to część procesów takich jak między innymi zarządzanie poziomem glukozy we krwi oraz kontrolowanie zdrowia i kondycji układu sercowo-naczyniowego.

Jednak pewne złe nawyki i problemy hormonalne mogą spowolnić Twój metabolizm i zmniejszyć tym samym jego zdolność do realizowania tych zadań. W konsekwencji następuje u Ciebie znaczny wzrost wagi, a wraz z nią zaburzenia stanu zdrowia, które mogą wpływać negatywnie na jakość Twojego życia.

Z tego powodu musisz zrozumieć rolę, jaką metabolizm odgrywa w Twoim ciele. Dowiedz się również, jak możesz go ponownie aktywować, aby lepiej kontrolować swoją wagę.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podkreślić kilka ważnych cech metabolizmu. Możesz pomóc zoptymalizować jego funkcjonowanie, jeśli chodzi o odchudzanie. Szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę kilka istotnych kwestii. Zapraszamy do lektury!

Zdobycie masy mięśniowej to najlepszy sposób, by przyspieszyć metabolizm i zapewnić sobie utratę wagi

Aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na przyspieszenie metabolizmu i pomoc w odchudzaniu. Dzieje się tak dlatego, że metabolizm nadal działa w przyśpieszonym tempie nawet po zakończeniu ćwiczeń.

Na siłowni

Jednym z głównych kluczy do zwiększenia tempa metabolizmu jest budowanie masy mięśniowej poprzez ćwiczenia fizyczne i zbilansowaną dietę.

Mięśnie są bardziej aktywne pod względem metabolicznym w porównaniu do tkanki tłuszczowej lub kostnej. Dlatego też potrzebują więcej kalorii do prawidłowego funkcjonowania.

A to oznacza, że wysiłek przeznaczony na wzmocnienie tej „innej od tłuszczu” masy ciała może przyczynić się do zwiększenia wydatku energetycznego, nawet podczas odpoczynku.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Obolałe mięśnie – naturalne sposoby na rozluźnienie

Kontrolowanie poziomu glukozy jest kluczem do przyśpieszenia metabolizmu

Wszystkie rodzaje żywności mają pewien określony wpływ na poziom glukozy we krwi. Twoje ciało metabolizuje je i zamienia następnie w energię. Jednak rodzaje żywności, które są bogate w proste węglowodany i rafinowane cukry, zmieniają poziom glukozy we krwi. A brak ten równowagi spowalnia Twój metabolizm.

Aby ustabilizować swoje poziomy glukozy we krwi, musisz ograniczyć spożycie niektórych z wymienionych rodzajów żywności. Zamiast tego zwiększaj źródła białka i węglowodanów złożonych.

Brak snu zaburza metabolizm i prowadzi do przyrostu masy ciała

Odpowiednia ilość jakość snu jest niezbędna, aby uniknąć zaburzeń funkcjonowania procesów metabolicznych, które prowadzą następnie do zwiększenia masy ciała.Twój organizm przeprowadza określone procesy metaboliczne podczas snu. W efekcie tego ładujesz swoje „baterie” na cały następny dzień. A to oznacza, że musisz spać co najmniej 8 godzin każdej nocy.

Dobry sen

Ponadto Twój metabolizm wydziela także hormony, które kontrolują Twoją chęć do jedzenia w tym czasie. A to oznacza, że musisz unikać spożywania nadmiernie kalorycznych posiłków bezpośrednio przed tym okresem.

Spanie mniej niż potrzebujesz zwiększa produkcję hormonów głodu i prowadzi z upływem czasu do przyrostu masy ciała.

Metabolizm i jego tempo: picie wody jest niezbędnym czynnikiem

Codzienne picie odpowiednich ilości wody to jeden z najlepszych nawyków, jakie możesz przyjąć, aby zoptymalizować funkcje metaboliczne Twojego ciała.

W rzeczywistości odwodniony organizm wywołuje spore zakłócenia w tych procesach, które następnie prowadzą do przyrostu masy ciała. A to z kolei jest pewną drogą do rozwoju wielu różnych chorób.

Co najważniejsze, woda nie zawiera kalorii i jest również najlepszym wsparciem dla narządów, które filtrują odpady z krwi.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Picie wody cytrynowej przed śniadaniem

Znaczenie dobrego śniadania

Wiele osób błędnie uważa, że pomijanie śniadań przyczynia się do utraty wagi. Nie wiedzą, że może to mieć dokładnie odwrotny skutek. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, nie tylko dlatego, że jest źródłem energii, której organizm potrzebuje przez cały dzień, ale także dlatego, że jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu.

Zdrowa dieta a metabolizm

Pomijanie posiłków przez dłuższy czas wyzwala tylko negatywną reakcję organizmu, w efekcie czego zaczyna on „gromadzić” energię. W konsekwencji spada Twoja wydajność fizyczna i psychiczna.

Nieprawidłowo funkcjonujący metabolizm

Niestety są ludzie, których metabolizm nie działa prawidłowo pomimo zdrowych nawyków, jakie stosują każdego dnia. To wyjaśnia też, dlaczego niektórzy ludzie łatwo tracą na wadze, podczas gdy inni muszą podwoić swoje wysiłki, aby zobaczyć jakiekolwiek wyniki.

Wynika to również z faktu, że niektóre hormony biorą udział w funkcji metabolicznej i spowalniają te procesy, gdy występuje brak ich równowagi w organizmie. Ponadto metabolizm może być zagrożony przez nadmierne gromadzenie się toksyn i rozwój niektórych chorób w jego głównych układach.

I na koniec pamiętaj o tym, że tempo metabolizmu zwalnia wraz z wiekiem. To może prowadzić do trudności w zrzucaniu wagi, które możemy być w stanie naprawić, jeśli się nimi odpowiednio zajmiemy.

Czy wiedziałeś już wcześniej te wszystkie rzeczy o swoim metabolizmie? Postaraj się przyjąć zdrowsze nawyki, które będą korzystne dla Twojego zdrowia i pomóż sobie samemu utrzymać optymalną wagę teraz, gdy wiesz więcej o tym, jak to wszystko działa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stokes T., Hector AJ., Morton RW., McGlory C., Phillips SM., Recent perspectives regarding the role of dietary protein for the promotion of musle hypertrophy with resistance exercise training. Nutrients, 2018.
  • Luo HQ., Cao PY., Zuo ZL., Wu K., et al., Sleep duration and abdominal obesity in elderly in china. Sichuan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban, 2017. 48 (4): 584-588.
  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr Res, 2018. 7 (4): 291-296.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.