Mupirocyna - co to jest i kiedy się ją stosuje?

26 kwietnia, 2020
Substancja czynna w Bactrobanie, mupirocyna, jest antybiotykiem, który jest uzyskiwany poprzez fermentację Pseudomonas fluorescens.

Bactroban to marka maści antybiotykowej, która zawiera substancję czynną o nazwie mupirocyna. Każdy gram maści zawiera 20 mg mupirocyny, antybiotyku, który uzyskuje się w procesie fermentacji Pseudomonas fluorescens.

Jest to maść antybiotykowa działająca przeciwko zdecydowanej większości bakterii, które wywołują różne infekcje skóry.

Ale jak działa mupirocyna i kiedy można ja stosować?

Jak działa mupirocyna zawarta w Bactrobanie?

Działanie tego leku polega na tym, że zapobiega bakteryjnej syntezie białek, poprzez hamowanie enzymu syntetazy RNA przenoszącej izoleucyl.

Hodowla bakterii

Ze względu na mechanizm działania i strukturę chemiczną nie wytwarza jednak oporności krzyżowej z innymi antybiotykami. Mupirocyna działa bakteriostatycznie przy minimalnych stężeniach hamujących, a bakteriobójczo przy najwyższych stężeniach osiąganych przy stosowaniu miejscowym.

Jakie wskazania medyczne ma mupirocyna?

Mupirocyna to maść używana w leczeniu zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe na nią mikroorganizmy. Dlatego przepisuje się ją w leczeniu pierwotnych infekcji skóry, takich jak zapalenie mieszków włosowych, liszajec lub czyraki.

Jednak przepisuje się ją również, gdy pojawiają się wtórne infekcje dermatologiczne. Chodzi o nadkażone kontaktowe zapalenie skóry, zakażone rany, atopowe zapalenie skóry i wypryskowe zapalenie skóry, pod warunkiem, że są one ograniczone.

Mupirocyna jest miejscowym środkiem przeciwbakteryjnym, który wykazuje aktywność in vivo przeciwko gatunkom Staphylococcus aureus, S. epidermidis i Streptococcus ß-hemolityczny.

Jednak in vitro, spektrum jego działania obejmuje również takie bakterie, takie jak:

  • Staphylococcus aureus i Staphylococcus epidermidis.
  • Gatunki paciorkowców.
  • Haemophilus influenzae.
  • Neisseria gonorrhoeae i Neisseria meningitidis.
  • Moraxella catarrhalis.
  • Pasteurella multocida.

Jeśli kobieta karmiąca stosuje Bactroban do leczenia pęknięć sutka, należy go bardzo dobrze umyć przed podaniem piersi dziecku.

Dowiedz się jeszcze więcej czytając ten artykuł: 9 niebezpiecznych bakterii, na które powinieneś uważać

Jak stosować Bactroban?

Jeśli chodzi o dawkowanie, Mupirocynę stosuje się 2-3 razy dziennie przez 5-10 dni, w zależności od odpowiedzi organizmu. Jeżeli po 3-5 dniach leczenia nie nastąpi poprawa, należy ponownie rozważyć diagnozę i / lub leczenie.

Mupirocyna

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest dokładne umycie i osuszenie leczonego obszaru. Następnie trzeba nałożyć niewielką ilość maści, a jeśli to konieczne, można zastosować opatrunek z okluzyjnym bandażem lub gazą.

Nie należy go mieszać z innymi maściami, ponieważ istnieje ryzyko rozcieńczenia czynnika aktywnego. Prowadziłoby to do zmniejszenia aktywności przeciwbakteryjnej, a w konsekwencji do możliwej utraty stabilności mupirocyny w leku.

Działania niepożądane i przeciwwskazania

Zgłaszane działania niepożądane, które mogą być spowodowane stosowaniem Bactrobanu, zostały określone na podstawie zbiorczych danych dotyczących bezpieczeństwa populacji. Zebrano je w trakcie próby klinicznej z udziałem leczonych 1573 pacjentów i obejmującej 12 badań klinicznych.

Na poziomie skóry i tkanki podskórnej w miejscu aplikacji może pojawić się miejscowe pieczenie. Rzadziej może wystąpić swędzenie, rumień i kłucie. Zgłaszano również reakcje alergiczne, w tym anafilaksję, uogólnioną wysypkę, pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy.

Stosowanie mupirocyny jest przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na ten składnik czynny i na inne składniki występujące w formule leku.

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że może być, wobec braku informacji na temat jej działania w takiej sytuacji, nie powinnaś stosować mupirocyny. Podobnie, jeśli karmisz piersią, nie należy jej stosować, ponieważ może przenikać do mleka i wpływać na dziecko.

Może Cię również zainteresuje ten temat: Paciorkowce w ciąży – czy są one niebezpieczne?

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

W przypadku reakcji uczulającej lub silnego miejscowego podrażnienia podczas stosowania tego leku należy przerwać leczenie i usunąć nałożony produkt. Jako antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym jego długotrwałe stosowanie może powodować namnażanie organizmów niewrażliwych.

Podczas leczenia mupirocyną jest mało prawdopodobne, aby pacjenci mieli biegunkę, ponieważ jest ona podawana miejscowo. Jeśli jednak u pacjenta wystąpi długotrwała lub znaczna biegunka lub skurcze brzucha, leczenie należy przerwać i skonsultować się z lekarzem.

Szalki Petriego

Bactrobanu nie należy również stosować, jeśli istnieją dowody niewydolności nerek. Wynika to z faktu, że zawiera on makrogol jako bazę swojej formuły. Substancja ta może być wchłaniana przez uszkodzoną skórę, a następnie usuwana przez nerki.

Musisz również uważać, aby nie używać leku na bardzo dużych obszarach skóry. W przypadku przedawkowania nie ma konkretnego leczenia, chociaż w takim przypadku pacjent powinien otrzymać leczenie podtrzymujące i, jeśli to konieczne, poddać się obserwacji.

Wniosek

Mupirocyna jest wskazana w leczeniu zakażeń skóry wywołanych przez mikroorganizmy wrażliwe na tę substancję, szczególnie przez gronkowca złocistego. Przy jej stosowaniu należy wziąć pod uwagę krajowe zalecenia dotyczące właściwego stosowania środków przeciwbakteryjnych.

  • Potel, C., Álvarez, P., Constenla, L., & Álvarez, M. (2009). Efectividad de la mupirocina frente a Staphylococcus aureus resistente a meticilina aislados en la provincia de Pontevedra. Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica. https://doi.org/10.1016/j.eimc.2008.02.002

  • García, A. M., Villa, M. V., Escudero, M. E., Gómez, P., Vélez, M. M., Múnera, M. I., & Franco, G. (2003). Uso nasal de la mupirocina para Staphylococcus aureus: efecto en portadores y en infecciones nosocomiales. Biomédica. https://doi.org/10.7705/biomedica.v23i2.1209

  • Mônica, T., Dayana Souza, F., Cibele, G., Angélica Gonçalves Silva, B., & Dulce Aparecida, B. (2012). Uso profilático de Mupirocina em cateter venoso central de hemodiálise: revisão sistemática e metanálise. Acta Paulista de Enfermagem.