Mupirocyna - co to jest i kiedy się ją stosuje?

Substancja czynna w Bactrobanie, mupirocyna, jest antybiotykiem, który jest uzyskiwany poprzez fermentację Pseudomonas fluorescens.
Mupirocyna - co to jest i kiedy się ją stosuje?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Bactroban to marka maści antybiotykowej, która zawiera substancję czynną o nazwie mupirocyna. Każdy gram maści zawiera 20 mg mupirocyny, antybiotyku, który uzyskuje się w procesie fermentacji Pseudomonas fluorescens.

Jest to maść antybiotykowa działająca przeciwko zdecydowanej większości bakterii, które wywołują różne infekcje skóry.

Ale jak działa mupirocyna i kiedy można ja stosować?

Jak działa mupirocyna zawarta w Bactrobanie?

Działanie tego leku polega na tym, że zapobiega bakteryjnej syntezie białek, poprzez hamowanie enzymu syntetazy RNA przenoszącej izoleucyl.

Hodowla bakterii

Ze względu na mechanizm działania i strukturę chemiczną nie wytwarza jednak oporności krzyżowej z innymi antybiotykami. Mupirocyna działa bakteriostatycznie przy minimalnych stężeniach hamujących, a bakteriobójczo przy najwyższych stężeniach osiąganych przy stosowaniu miejscowym.

Jakie wskazania medyczne ma mupirocyna?

Mupirocyna to maść używana w leczeniu zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe na nią mikroorganizmy. Dlatego przepisuje się ją w leczeniu pierwotnych infekcji skóry, takich jak zapalenie mieszków włosowych, liszajec lub czyraki.

Jednak przepisuje się ją również, gdy pojawiają się wtórne infekcje dermatologiczne. Chodzi o nadkażone kontaktowe zapalenie skóry, zakażone rany, atopowe zapalenie skóry i wypryskowe zapalenie skóry, pod warunkiem, że są one ograniczone.

Mupirocyna jest miejscowym środkiem przeciwbakteryjnym, który wykazuje aktywność in vivo przeciwko gatunkom Staphylococcus aureus, S. epidermidis i Streptococcus ß-hemolityczny.

Jednak in vitro, spektrum jego działania obejmuje również takie bakterie, takie jak:

  • Staphylococcus aureus i Staphylococcus epidermidis.
  • Gatunki paciorkowców.
  • Haemophilus influenzae.
  • Neisseria gonorrhoeae i Neisseria meningitidis.
  • Moraxella catarrhalis.
  • Pasteurella multocida.

Jeśli kobieta karmiąca stosuje Bactroban do leczenia pęknięć sutka, należy go bardzo dobrze umyć przed podaniem piersi dziecku.

Dowiedz się jeszcze więcej czytając ten artykuł: 9 niebezpiecznych bakterii, na które powinieneś uważać

Jak stosować Bactroban?

Jeśli chodzi o dawkowanie, Mupirocynę stosuje się 2-3 razy dziennie przez 5-10 dni, w zależności od odpowiedzi organizmu. Jeżeli po 3-5 dniach leczenia nie nastąpi poprawa, należy ponownie rozważyć diagnozę i / lub leczenie.

Mupirocyna

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest dokładne umycie i osuszenie leczonego obszaru. Następnie trzeba nałożyć niewielką ilość maści, a jeśli to konieczne, można zastosować opatrunek z okluzyjnym bandażem lub gazą.

Nie należy go mieszać z innymi maściami, ponieważ istnieje ryzyko rozcieńczenia czynnika aktywnego. Prowadziłoby to do zmniejszenia aktywności przeciwbakteryjnej, a w konsekwencji do możliwej utraty stabilności mupirocyny w leku.

Działania niepożądane i przeciwwskazania

Zgłaszane działania niepożądane, które mogą być spowodowane stosowaniem Bactrobanu, zostały określone na podstawie zbiorczych danych dotyczących bezpieczeństwa populacji. Zebrano je w trakcie próby klinicznej z udziałem leczonych 1573 pacjentów i obejmującej 12 badań klinicznych.

Na poziomie skóry i tkanki podskórnej w miejscu aplikacji może pojawić się miejscowe pieczenie. Rzadziej może wystąpić swędzenie, rumień i kłucie. Zgłaszano również reakcje alergiczne, w tym anafilaksję, uogólnioną wysypkę, pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy.

Stosowanie mupirocyny jest przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na ten składnik czynny i na inne składniki występujące w formule leku.

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że może być, wobec braku informacji na temat jej działania w takiej sytuacji, nie powinnaś stosować mupirocyny. Podobnie, jeśli karmisz piersią, nie należy jej stosować, ponieważ może przenikać do mleka i wpływać na dziecko.

Może Cię również zainteresuje ten temat: Paciorkowce w ciąży – czy są one niebezpieczne?

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

W przypadku reakcji uczulającej lub silnego miejscowego podrażnienia podczas stosowania tego leku należy przerwać leczenie i usunąć nałożony produkt. Jako antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym jego długotrwałe stosowanie może powodować namnażanie organizmów niewrażliwych.

Podczas leczenia mupirocyną jest mało prawdopodobne, aby pacjenci mieli biegunkę, ponieważ jest ona podawana miejscowo. Jeśli jednak u pacjenta wystąpi długotrwała lub znaczna biegunka lub skurcze brzucha, leczenie należy przerwać i skonsultować się z lekarzem.

Szalki Petriego

Bactrobanu nie należy również stosować, jeśli istnieją dowody niewydolności nerek. Wynika to z faktu, że zawiera on makrogol jako bazę swojej formuły. Substancja ta może być wchłaniana przez uszkodzoną skórę, a następnie usuwana przez nerki.

Musisz również uważać, aby nie używać leku na bardzo dużych obszarach skóry. W przypadku przedawkowania nie ma konkretnego leczenia, chociaż w takim przypadku pacjent powinien otrzymać leczenie podtrzymujące i, jeśli to konieczne, poddać się obserwacji.

Wniosek

Mupirocyna jest wskazana w leczeniu zakażeń skóry wywołanych przez mikroorganizmy wrażliwe na tę substancję, szczególnie przez gronkowca złocistego. Przy jej stosowaniu należy wziąć pod uwagę krajowe zalecenia dotyczące właściwego stosowania środków przeciwbakteryjnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Potel, C., Álvarez, P., Constenla, L., & Álvarez, M. (2009). Efectividad de la mupirocina frente a Staphylococcus aureus resistente a meticilina aislados en la provincia de Pontevedra. Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica. https://doi.org/10.1016/j.eimc.2008.02.002

  • García, A. M., Villa, M. V., Escudero, M. E., Gómez, P., Vélez, M. M., Múnera, M. I., & Franco, G. (2003). Uso nasal de la mupirocina para Staphylococcus aureus: efecto en portadores y en infecciones nosocomiales. Biomédica. https://doi.org/10.7705/biomedica.v23i2.1209

  • Mônica, T., Dayana Souza, F., Cibele, G., Angélica Gonçalves Silva, B., & Dulce Aparecida, B. (2012). Uso profilático de Mupirocina em cateter venoso central de hemodiálise: revisão sistemática e metanálise. Acta Paulista de Enfermagem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.