Sposoby na cienie pod oczami – poznaj naturalne i skuteczne metody!

7 czerwca, 2019
W zależności od koloru naszych cieni pod oczami, może być różne źródło ich powstawania. Chociaż możemy je zlikwidować w pomocą naturalnych środków, zalecamy konsultację u specjalisty, aby wykluczyć ich szkodliwość.

Ciemne cienie pod oczami mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Oprócz tego, że wpływają negatywnie na wygląd zewnętrzny mogą świadczyć o chorobie, zachwianiu równowagi wewnętrznej organizmu czy po prostu zmęczeniu. Dziś w artykule dowiesz się, dlaczego cienie pod oczami się pojawiają, jakiego koloru mogą być i w zależności od tego czego mogą być przyczyną i w końcu, jak się ich pozbyć, jednocześnie poprawiając stan naszego organizmu.

Dlaczego cienie pod oczami się pojawiają?

Według medycyny naturalnej regularnie pojawiające się worki pod oczami (nie spowodowane nieprzespaną nocą) mogą być rezultatem:

 • nadmiernego spożywania kwaśnych produktów
 • deficytu wody w organizmie
 • nagromadzonych toksyn w narządach (takich jak na przykład wątroba, pęcherz moczowy, nerki, płuca)

Przeczytaj również: Zatrzymanie płynów: 6 metod zapobiegania

Cienie pod oczami spowodowane nadkwasotą

Zakwaszenie organizmu spowodowane jest nieodpowiednią dietą, regularnym stosowaniem leków takich, jak: aspiryna czy ibuprom, stresu, problemami z trawieniem. Jeżeli nasze worki pod oczami są spowodowane nieprawidłowym odżywianiem, należy zacząć unikać pokarmów bogatych w cukry oraz smażonych i kwaśnych produktów. Lepiej będzie zamienić je na przykład na niektóre wymienione poniżej:

 • ananas
 • kapusta
 • pieprz
 • ziemniaki
 • proso
 • winogrono
 • seler
 • cytryna
Cytryna na cienie pod oczami

Cytryna mimo swojego kwaśnego smaku działa neutralizująco na zakwaszony organizm. Dlatego powinniśmy jak najczęściej korzystać z tej cudownej właściwości tego owocu. Najlepiej włączyć ją do posiłków lub przyjmować z wodą.

Worki pod oczami spowodowane zatruciem organów

Cienie będące efektem zatrucia są łatwe do zidentyfikowania ze względu na kolor jaki im towarzyszy.

 • cienie o żółtawym odcieniu – gdy wstajemy rano z reguły zawsze mamy worki pod oczami. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich zabarwienie i czy pojawiają się regularnie. żółty kolor prawie zawsze oznacza, że coś niepokojącego dzieje się z wątrobą lub woreczkiem żółciowym. Z reguły jest to znak, że są one przeciążone. Przy leczeniu pomocne mogą być napary z gorzkich roślin (karczochy, boldo, ostropest, mniszek lekarski). Lepiej unikać szkodliwych tłuszczów, a gdy kładziemy się spać zalecane jest umieszczenie worka z ciepłą wodą na żebrach. W ten sposób dodatkowo ogrzejemy wątrobę.
Mniszek lekarski

 • cienie o ciemnym, prawie czarnym odcieniu – gdy cienie przybierają podobny kolor. świadczy to o prawdopodobnych problemach z nerkami, pęcherzem moczowym, narządami płciowymi lub są wynikiem wieloletnich problemów z układem pokarmowym. Jeżeli stwierdzone zostanie, że to nerki są przyczyną ciemnych cieni pod oczami pomocny może być rosół z cebulą, selerem oraz napary z łopianu. Usprawni to działanie nerek i zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Jeżeli problem pochodzi od narządów płciowych należy skonsultować się z lekarzem i jak najszybciej zidentyfikować przyczynę problemu.
 • nie o szarym odcieniu – szare i blade worki również mogą świadczyć o nerkach lub zaburzeniach w funkcjonowaniu płuc. Również może to być oznaka problemów z układem hormonalnym. Jeżeli cienie są spowodowane wadliwą pracą płuc, najlepiej na najbliższy wypoczynek wybrać się w miejsca, gdzie będziemy mogli skorzystać ze świeżego powietrza (plaża, las). Należy wtedy unikać zadymionych pomieszczeń, i miejsc gdzie powietrze może zawierać toksyny. W przypadku układu hormonalnego – skuteczna jest trzymiesięczna kuracja niepokalankiem pospolitym (Vitex agnus-castus L.). Jest on naturalnym regulatorem hormonów.

Zobacz także: Diety odtruwające wątrobę – co musisz wiedzieć

Nie zapomnij o kontakcie z lekarzem

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek naturalnej kuracji zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem. Chociaż są to tylko naturalne sposoby, zawsze mogą wystąpić przeciwwskazania, jeżeli cierpimy na niektóre choroby lub używamy określonych leków.