Słonie w dekoracji: jakie jest ich znaczenie?

Mądrość, więzi rodzinne, miłość i szczęście to tylko niektóre ze znaczeń, jakie nadaje się słoniom używanym w dekoracjach. Dowiedz się więcej na ten temat!
Słonie w dekoracji: jakie jest ich znaczenie?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2023

Symbole, ozdoby i obrazy, które umieszczamy w domu, zawsze mają jakieś znaczenie. I to nie tylko ze względu na to, co przedstawiają, ale także na pomieszczenie, w którym się znajdują i pozycję, jaką zajmują. Jeśli chodzi o słonie w dekoracji, może się to różnić w zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć.

Nie ma wątpliwości, że słoń jest imponującym zwierzęciem. Symbolizuje między innymi siłę, mądrość, pamięć i więzi rodzinne.

Dlatego wiele kultur zdecydowało się na włączenie słoni do swoich praktyk. Stanowi nawet jedno z centralnych bóstwa w hinduizmie. Jeśli masz słonie w dekoracji swojego domu, poznaj ich specyficzne znaczenie, aby używać ich świadomie.

Co przedstawiają słonie w dekoracji?

Słonie są bardzo szczególnym gatunkiem w królestwie zwierząt. Ich imponujące rozmiary w połączeniu z pozorną biernością od wieków budzą ludzki podziw. W naturze gatunek ten wykazuje bardzo wyraźne zachowania społeczne. Stada poruszają się w grupach z młodymi i zwykle prowadzą je samice.

Ponadto w stadach panują wysoce złożone struktury społeczne, a także zachowania związane z zabawą, współczuciem, samoświadomością i używaniem narzędzi. Wszystkie te cechy sprawiły, że ludzie zwracali uwagę na słonie i włączali je do swojej kultury na wiele różnych sposobów.

Słonie w dekoracji mogą reprezentować szczęście, siłę woli, wytrwałość, płodność i dobry stan duchowy. Mogą nawet być centralną częścią hinduskiego panteonu. W tej mitologi słoń przedstawia Ganeśę, jedną z najważniejszych postaci tysiącletniej religii. Ale wszystkie te znaczenia zależą od miejsca, w którym znajduje się dekoracyjny słoń, a także od jego położenia i koloru.

Ganeśa
W hinduizmie Ganesha ma ludzkie ciało i głowę słonia. Jest synem Śiwy i Parwati.

Słonie w dekoracji to praktyka wielokulturowa

Liczne atrybuty, które słonie mają z natury, a także symboliczne cechy, które przypisują im ludzie, sprawiają, że często występują w otoczeniu ludzi. Różne kultury włączały je przez wieki do legend, tradycji i wszelkiego rodzaju przejawów kulturowych.

Dla niektórych oznaczają wierność, dla innych poprawiają relacje rodzinne, ze względu na naturalne zachowania tego gatunku. W pewnych kontekstach słonie kojarzą się z ochroną i ciepłymi uczuciami.

Używa się ich również w wielu praktykach w Ameryce Łacińskiej, gdzie bardziej kojarzą się z poszukiwaniem szczęścia. W tym przypadku podstawowe znaczenie ma pozycja trąby, która musi być skierowana ku górze, aby uzyskać pożądany efekt.

Hinduizm

W tysiącletniej religii hinduizmu słoń zajmuje centralne miejsce, reprezentując boga Ganeśę, hybrydową postać z głową zwierzęcia i ludzkim ciałem. To bóstwo kojarzone z obfitością, ale także z nauką i sztuką.

Kult Ganesha jest szeroko rozpowszechniony i różni się w zależności od gałęzi religii. Dotarł nawet do buddyzmu. W swoich czterech ramionach bóstwo trzyma różne przedmioty, które również mogą się różnić.

Na ogół ma linę związaną z przewodnictwem duchowym; topór, przeznaczony do przecinania więzów jego wielbicieli; laddu, słodkie nadzienie typowe dla Indii; złotą buławę, powiązaną z samokontrolą. Posiadanie figurki Ganeśy w domu jest bardzo powszechne w tej religii i ma głębsze i bardziej duchowe znaczenie niż zwykła dekoracja.

Feng shui

Obecność słoni nabiera również głębokiego znaczenia w chińskiej filozofii feng shui. Ta praktyka uczy, jak tworzyć spokojne otoczenie i poprawiać energię domu specjalnym rozmieszczeniem przedmiotów. W swojej filozofii łączy słonia z siłą.

Jednak słonie w dekoracji feng shui mają również przyciągać szczęście i generować harmonię w więziach rodzinnych. Sposób ustawienia przedmiotu różni się w zależności od osobistych celów.

Słonie w dekoracji różnych pomieszczeń w domu

Tak samo jak feng shui, inne dyscypliny porządku duchowego i dekoracyjnego nadają figurze słonia różne znaczenia w zależności od zajmowanej przez nią przestrzeni. Jeśli wykorzystujesz słonie w dekoracji, dowiedz się, jak je umieścić, aby skojarzyć je ze swoimi pragnieniami i potrzebami.

Sypialnia

Słonie bardzo często wykorzystuje się w dekoracji sypialni, zwłaszcza jeśli mieszkasz z partnerem. Chodzi o to, że postać tego zwierzęcia kojarzy się z harmonią w związkach miłosnych.

W tym przypadku może się pojawić na obrazie lub na wzorach tkanin. Ważne jest, aby zwierzę miało opuszczoną trąbę, wtedy jego obecność wiąże się również z płodnością.

Sypialnie dla dzieci

W pokojach najmłodszych słoń kojarzy się z poszukiwaniem mądrości. Jeśli młody człowiek jest w szkole podstawowej lub wyższej, obecność tego zwierzęcia ma na celu wzmocnienie pamięci i wiedzy.

Słonie w dekoracji biura

Jedną z najczęstszych przestrzeni, w których pojawiają się te figurki, są miejsca pracy. Czy to w domowej przestrzeni do pracy zdalnej, w przestrzeni coworkingowej, czy w tradycyjnym biurze, słoń wzmacnia atrybuty przywództwa i wytrwałości. To idealny symbol dla osób dążących do rozwoju zawodowego.

słonie w dekoracji
Słonie w dekoracji można łączyć z innymi przedmiotami, które nawiązują do pomyślności.

Przedpokój lub hol

Istnieje możliwość powitania gości wykorzystując figurę słonia. W tym celu należy ją ustawić w pobliżu drzwi wejściowych i skierować do wnętrza pomieszczenia. Jeśli jednak celem jest powstrzymanie negatywnych energii, umieść ją skierowaną na zewnątrz.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Przytulna dekoracja: co to jest i jak mogę ją wdrożyć?

Inna symbolika słoni w dekoracji

Poza miejscem, które zajmują słonie w dekoracji pomieszczenia, niektóre znaczenia różnią się w zależności od typu figurki. Na przykład dwa połączone lub splecione ze sobą słonie symbolizują miłość i przyjaźń.

Często można również zobaczyć te ozdoby z rachunkiem zwiniętym w trąbie. Jest to praktyka, która ma na celu przyciągnięcie fortuny i dobrobytu gospodarczego. Aby “uruchomić proces”, należy zwinąć banknot o dowolnej wartości w trąbie słonia, ale należy to zrobić 29 dnia miesiąca. Następnie pod koniec następnego miesiąca pieniądze się usuwa i zastępuje innymi; i tak samo każdego 29-ego.

Słonie w dekoracji mają znaczenie w zależności od postawy ciała

Podobnie jak kierunek ciała w pomieszczeniu czy pozycja tułowia, ważne jest też, aby trąba słonia była zawsze skierowana do góry. Taka postawa ma na celu przyciągnięcie pozytywnych rzeczy.

Z drugiej strony możesz dodać inne szczegóły do dekoracji. Możesz włączyć przedmioty o głębokim znaczeniu umieszczając je w ramionach bóstwa słonia – Ganeshy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.