Skuteczne diety - czy wiesz, jakie mają cechy wspólne?

Stosowanie amatorsko opracowanych diet może być jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci lub licznych chorób o charakterze przewlekłym. Z kolei profesjonalnie opracowana, zdrowa dieta przekłada się na zwiększoną oczekiwaną długość życia.
Skuteczne diety - czy wiesz, jakie mają cechy wspólne?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dzisiaj przemysł powiązany z procesem odchudzania jest wart dosłownie miliardy w dowolnej walucie. Utrata wagi wydaje się być marzeniem wielu milionów ludzi. Chociaż zwolennicy każdej diety bronią się i zapewniają, że ich plan żywieniowy jest najlepszy ze wszystkich, to jednak w rzeczywistości najzdrowsze i odnoszące największe sukcesy oraz uważane za najbardziej skuteczne diety mają wiele cech wspólnych.

W tym momencie ważną kwestią jest jednak oddzielenie ziaren pszenicy od plew (gra słów w zasadzie jest zamierzona), jeśli chodzi o dietę. Musisz także wiedzieć o tym, co w rzeczywistości działa, a co nie. Jeśli przeanalizujesz wszystkie skuteczne diety o naukowo udowodnionej poprawności i jakości, to od razu zobaczysz, co one mają ze sobą wspólnego. W efekcie odkryjesz dzięki temu prawdziwe klucze do zachowania szczupłości.

A czym się charakteryzują skuteczne diety i jakie mają cechy wspólne? Tego będziesz w stanie dowiedzieć się już za moment. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Co mają ze sobą wspólnego wszystkie skuteczne diety?

Według wyników badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Yale’a (oryg. Yale University) skuteczne diety oparte są na naturalnych produktach spożywczych i bardzo niewielu składnikach przetworzonych metodami przemysłowymi. Abyś mógł lepiej zrozumieć to zagadnienie, poniżej zaprezentujemy Ci najbardziej typowe wspólne cechy charakteryzujące najbardziej skuteczne diety.

1. Dietę taką można stosować w dłuższej perspektywie czasowej

Dobra i skuteczna dieta może, a niekiedy nawet musi stać się częścią Twojego codziennego stylu życia. Dlatego też na dłuższą metę przestrzeganie tego typu zdrowego planu żywieniowego nie jest trudnym zadaniem. W rzeczywistości w wielu przypadkach eksperci twierdzą, że skuteczne diety powinny stać się prostym nawykiem do stosowania przez całe życie.

Zdrowe odżywianie

Zawsze miej na uwadze to, że stosowanie amatorsko opracowanych diet może być jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci lub licznych chorób o charakterze przewlekłym. Z kolei profesjonalnie opracowana, zdrowa dieta przekłada się na zwiększoną oczekiwaną długość życia. Tę regułę potwierdzają między innymi wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Yale.

W przeciwieństwie do tak zwanych diet „cudownych”, skuteczne diety zapewniają długoterminowe cele i mogą być przyjęte jako styl życia. Są bowiem po prostu zdrowe i nie mają skutków ubocznych.

2. Skuteczne diety unikają produktów o wysokiej zawartości cukru

Może to brzmieć jak twierdzenia osób, które wierzą w dietę „o niskiej zawartości węglowodanów”. Jednak ograniczenie, a nawet wyeliminowanie cukru białego stało się punktem, z którym większość ludzi się zgadza. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO ) zaleca ten krok.

Dziś wiemy już doskonale o tym, że cukier powoduje zwiększenie intensywności wytwarzania tkanki tłuszczowej przez wątrobę. Ponadto podnosi on poziom „złego” cholesterolu (LDL) i trójglicerydów. Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie cukru zaburza znacząco nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

3. Uwzględniają spore ilości warzyw

Nawet skuteczne diety o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak dieta paleo, podkreślają znaczenie spożywania dużej ilości warzyw (między innymi brokułów, karczochów, zielonej fasoli, kapusty, szpinaku i papryki).

Chociaż niektóre diety, które okazują się być całkiem dobre, mogą ograniczać ilość spożywanych owoców (zazwyczaj jednak wszystkie zalecają spożywanie niektórych owoców o niskim indeksie glikemicznym, takich jak zielone jabłka lub jagody), zalecają także spożywanie warzyw w określonych ilościach.

4. Powodują kontrolowaną, umiarkowaną utratę wagi

Niektóre skuteczne diety, takie jak wysokobiałkowe lub dieta dr. Perricone’a, zaliczane do najlepszych diet odchudzających przez Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Otyłością (oryg. The European Association for the Study of Obesity – EASO), promują zdrowe odchudzanie. A to dlatego, że ich głównym celem jest utrata zbędnych kilogramów oraz poprawa stanu zdrowia danej osoby.

Skuteczne diety, które pomagają schudnąć stopniowo, są zwykle bardziej zdrowe i cechują się lepszym wskaźnikiem trwałości, ponieważ pomagają utrzymać wyniki na długo. Nie powodują też skutków ubocznych.

5. Skuteczne diety skupiają się na jakości, a nie szybkich efektach

Dzieje się tak dlatego, że liczy się nie tylko ilość spożywanego jedzenia, ale także to, że spożywane produkty są najwyższej jakości. Nie oznacza to, że wszystko musi być ekologiczne i świeże. A to dlatego, że skuteczne diety opierają się również na takich produktach, jak na przykład makarony pełnoziarniste – które są także dobre dla naszego zdrowia.

6. Eliminują tłuszcze typu trans i ograniczają tłuszcze pochodzenia roślinnego

Specjaliści z dziedziny odżywiania się już dawno osiągnęli konsensus w sprawie tłuszczów trans. Są to te wszystkie substancje określane na etykietach produktów jako „częściowo uwodornione” lub „tłuszcze uwodornione tłuszcze”. Ogólnie rzecz biorąc są to najgorsze tłuszcze z punktu widzenia dietetyki i zdrowego odżywiania się. Nawet władze stanu Kalifornia zabroniły całkowicie korzystania z nich przez restauracje.

Utrata wagi

Tłuszcze trans to sztucznie uzyskane tłuszcze (wytwarzane metodami przemysłowymi z olejów roślinnych). Mogą one prowadzić do rozwoju stanów zapalnych, chorób sercowo-naczyniowych i wielu innych problemów zdrowotnych.

Przemysłowo uzyskiwane tłuszcze roślinne (ze słonecznika, soi i kukurydzy) są mocno ograniczane we wszystkich prawidłowo zaprojektowanych programach żywieniowych. Tłuszcze te są związane z utlenianiem, stanami zapalnymi i problemami naczyniowymi. Zamiast tego wszystkie zdrowe i skuteczne diety zalecają stosowanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

7. Skuteczne diety zapewniają poczucie sytości

Nie musisz głodować, aby schudnąć lub walczyć z cukrzycą. Plany zdrowego odżywiania obejmują odpowiednią ilość żywności, kalorii i składników odżywczych. Taka dieta pozwoli CI się upewnić, że zawsze będziesz zadowolony i syty. A dodatkowo Twoje ciało uzyska odpowiednią ilość energii, której potrzebuje do realizacji codziennych zadań i obowiązków.

Teraz, gdy wiesz już, co mają ze sobą wspólnego wszystkie zdrowe i skuteczne diety, zalecamy stosowanie planu żywieniowego jak najlepiej odpowiadającego Twoim potrzebom. W razie wątpliwości lub pytań skonsultuj się z profesjonalistą. Twój lekarz lub dietetyk z pewnością pomoże Ci wybrać optymalną dietę w zależności od Twojego aktualnego stanu zdrowia, wieku i nawyków, a także wielu innych istotnych czynników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.