Sekret promiennej skóry - najlepsze wskazówki

Aby skóra była promienna i zdrowa, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i dobór produktów do naszych potrzeb. Jakie są najlepsze opcje? W tym artykule szczegółowo to opisujemy.
Sekret promiennej skóry - najlepsze wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Promienna skóra jest synonimem dobrego samopoczucia. Stanowi największy organ w organizmie, a jednocześnie jeden z najważniejszych. Poza funkcją estetyczną działa jako bariera ochronna przed czynnikami zewnętrznymi, filtrując to, co szkodliwe dla organizmu i wchłaniając to, co dobre. Ale jaki jest sekret promiennej skóry?

Skóra, między innymi bierze udział w syntezie witaminy D, pomaga regulować temperaturę ciała oraz pomaga eliminować szkodliwe substancje, które mogą źle wpływać na zdrowie.

Problem polega na tym, że organ ten jest stale narażony na czynniki, które mogą go zniszczyć. Możemy tu wymienić choćby takie aspekty jak słońce, zanieczyszczenia, złe nawyki żywieniowe, tytoń i tak dalej.

Z tych wszystkich powodów konieczne jest zastosowanie szeregu podstawowych produktów pielęgnacyjnych na skórę. Należy ponadto używać produktów kosmetycznych, które pozwolą nam ją odżywić, nawilżyć i nadać jej zdrowy wygląd. Chcesz poznać sekret promiennej skóry? Szczegółowo zdradzamy jego zasady w tym artykule.

Sekret promiennej skóry – zdradzamy najlepsze wskazówki

Nie ma jednej formuły na promienną skórę. Ze względu na wiele czynników, które mogą na nią wpływać, musimy wcielić w życie kilka nawyków, które pomogą nam chronić ją przed agresywnymi czynnikami.

1. Sekret promiennej skóry – stosuj zdrową dietę

Żywność odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o stan zdrowia skóry. Wskazują na to wyniki badania przeprowadzonego przez zespół z Baylor College of Medicine (Teksas). Wykazały one, że niektóre składniki odżywcze, produkty pokarmowe lub wzorce żywieniowe mogą być wyzwalaczami chorób skóry.

W związku z tym zapewnienie odpowiedniego spożycia niezbędnych mikro i makroelementów może pomóc w zapobieganiu pewnym stanom chorobowym i przedwczesnym oznakom starzenia. Ponadto takie podejście pomaga nam zachować zdrowy i nawilżony wygląd skóry właściwej.

Dlatego generalnie nasza dieta powinna obejmować:

 • Dużo owoców i warzyw.
 • Pełne ziarna.
 • Warzywa
 • Orzechy i nasiona.
 • Chude mięso i ryby.
 • Woda.

Z drugiej strony należy natomiast unikać takich produktów jak:

 • Przemysłowe produkty piekarnicze.
 • Słodycze i dodatek cukrów.
 • Wędliny i produkty ultra przetworzone.
Zdrowa dieta
Utrzymanie zbilansowanej i zdrowej diety bogatej w owoce i warzywa to jeden z filarów utrzymania promiennej skóry.

2. Chroń skórę przed słońcem

Ekspozycja na słońce jest jednym z czynników, które mogą zagrażać zdrowiu naszej skóry. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) może powodować szkodliwe skutki. Należy do nich głównie przedwczesne starzenie się, często objawiające się zmarszczkami, przebarwieniami i zwiotczeniem.

Ponadto działanie słońca wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem raka skóry. Jeśli więc naszym celem jest zachowanie promiennej i zdrowej skóry, musimy uwzględnić stosowanie filtrów przeciwsłonecznych w naszej codziennej pielęgnacji.

Jak podkreślają badania dr. Bensa, filtry przeciwsłoneczne są skuteczne w zapobieganiu oparzeniom słonecznym i są niezbędne w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się i rakowi skóry.

Dlatego ideałem jest to, gdy używamy ich nawet w najbardziej pochmurne i szare dni. Ponadto możemy uzupełnić ich stosowanie innymi podstawowymi środkami ostrożności, takimi jak okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy i odzież chroniąca skórę przed bezpośrednim działaniem słońca.

Przeczytaj także ten interesujący materiał: Skóra reaktywna: przyczyny i zabiegi

3. Dbaj o regularne oczyszczenie skóry

Przyjęcie codziennej rutyny oczyszczania polega na myciu twarzy preparatami dobranymi do naszego rodzaju skóry. Przede wszystkim jednak chodzi o zmywanie makijażu przed pójściem spać. W ciągu dnia skóra styka się z brudem i toksynami, które, choć początkowo tego nie zauważamy, powodują jej degenerację.

Ponadto pozostałości makijażu mogą zatykać pory i powodować powstawanie wyprysków. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest czyszczenie twarzy dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Oprócz tego warto stosować produkty złuszczające co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu.

Demakijaż
Właściwa rutyna oczyszczania twarzy pozwala usunąć te zanieczyszczenia, które pozostają na powierzchni skóry. W ten sposób zmniejszamy ryzyko wyprysków.

4. Sekret promiennej skóry to również zdrowy sen

Odpoczynek i dobry sen to niezbędne czynniki, gdy staramy się dbać o naszą cerę. W rzeczywistości badanie przeprowadzone przez zespół z Case Western University (Stany Zjednoczone) wskazuje na rzeczywisty sekret promiennej skóry.

Pokazuje ono, że istnieje związek między złą jakością snu a nasilonymi oznakami starzenia i obniżoną funkcją bariery skórnej. Dlatego, aby dbać o stan zdrowia i piękno naszej skóry, musimy starać się spać od 7 do 8 godzin dziennie.

5. Unikaj złych nawyków

Zarówno palenie tytoniu, jak i nadmierne spożycie alkoholu mogą wpływać na wygląd skóry. Nie tylko sprawiają, że wygląda ona matowo i sucho, ale także przyczyniają się do jej przedwczesnego zniszczenia.

Jeśli chcemy tego uniknąć, musimy za wszelką cenę unikać tych złych nawyków.

Nie przegap również tego praktycznego artykułu: Odwodniona skóra – jakie są jej przyczyny?

Sekret promiennej skóry: stosowanie produktów do pielęgnacji twarzy Vichy

Oczywiście, aby uzupełnić całą pielęgnację, o której wspomnieliśmy, nie możemy pominąć odpowiedniego doboru produktów do pielęgnacji twarzy. Polecamy produkty Vichy, które wykorzystują szeroką gamę formuł dostosowanych do potrzeb każdego rodzaju skóry, także tych bardziej wrażliwych, wymagających specjalnych zabiegów.

 • Vichy oferuje nam różne produkty do czyszczenia i higieny, takich jak linia Vichy normadem, która pomaga nam między innymi w leczeniu zaczerwienień, zaskórników i matowych odcieni.
 • Posiada również szeroką gamę produktów przeciw oznakom starzenia, w tym kremy i serum na dzień i na noc.
 • Posiada również linię specjalnie przystosowaną dla kobiet w okresie menopauzy (Vichy neovadio) jak również produkty do  pielęgnacji twarzy dla mężczyzn.
 • Oczywiście, nie zapominając o jednej z najważniejszych form pielęgnacji, Vichy oferuje najlepszą ochronę przeciwsłoneczną. Stosowanie odpowiedniego filtra przeciwsłonecznego, który uwzględnia różne potrzeby danego rodzaju skóry to sekret Vichy dla promiennej cery.

Zadbaj o swoją skórę, a zadbasz o swoje zdrowie

Czy jesteś gotowa, by pochwalić się zdrową, promienną skórą? Zacznij już teraz, stosując wszystkie te wskazówki i śmiało wypróbuj zalecane produkty do pielęgnacji marki Vichy. Przekonasz się, że zwalczenie tych czynników, które wpływają na wygląd i stan zdrowia skóry leży w twoim zasięgu.

Dzięki wytrwałości i cierpliwości Twoja skóra będzie wyglądać na nawilżoną, zdrową i idealną. Wypróbuj nasz sekret promiennej skóry, a już wkrótce zobaczysz efekty!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Katta, R., & Kramer, M. J. (2018, January 1). Skin and Diet: An Update on the Role of Dietary Change as a Treatment Strategy for Skin Disease. Skin Therapy Letter.
 • Advances in experimental medicine and biology, 2014, vol./is. 810/(429-463), 0065-2598 (2014)
 • Mukhopadhyay P. Cleansers and their role in various dermatological disorders. Indian J Dermatol. 2011;56(1):2–6. doi:10.4103/0019-5154.77542
 • Oyetakin-White, P., Suggs, A., Koo, B., Matsui, M. S., Yarosh, D., Cooper, K. D., & Baron, E. D. (2015). Does poor sleep quality affect skin ageing? Clinical and Experimental Dermatology, 40(1), 17–22. https://doi.org/10.1111/ced.12455
 • Liu, S. W., Lien, M. H., & Fenske, N. A. (2010). The effects of alcohol and drug abuse on the skin. Clinics in Dermatology, 28(4), 391–399. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2010.03.024
 • Metelitsa, A. I., & Lauzon, G. J. (2010). Tobacco and the skin. Clinics in Dermatology, 28(4), 384–390. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2010.03.021
 • Tacheau, C., Weisgerber, F., Fagot, D., Bastien, P., Verdier, M. P., Liboutet, M., … Bernard, B. A. (2018). Vichy Thermal Spring Water (VTSW), a cosmetic ingredient of potential interest in the frame of skin ageing exposome: an in vitro study. International Journal of Cosmetic Science, 40(4), 377–387. https://doi.org/10.1111/ics.12470
 • Harris, A. (2017). Skin Care At Every Age; Dermatologists’tips and tricks to keep skin glowing. Leader Post. Retrieved from https://search.proquest.com/docview/1915054834?accountid=46584
 • Bens, Guido. (2014). Sunscreens.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25207381/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.