Olejki do oczyszczania i pielęgnacji twarzy

Jeśli masz bardzo tłustą cerę, olejki mogą nie być najlepszym sposobem na jej nawilżenie, jednak mogą być świetnym produktem do usuwania makijażu.
Olejki do oczyszczania i pielęgnacji twarzy
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Jeśli marzysz o lśniącej i doskonale nawilżonej cerze, olejki mogą stać się twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Jeśli nie stosujesz jeszcze olejków do pielęgnacji skóry, koniecznie przeczytaj o ich zaletach, bo ich lista jest naprawdę długa.

Choć olejki były przez długi czas uważane za produkt, którego należy unikać w kontekście kosmetyki, prawda jest taka, że ich włączenie do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych przynosi liczne korzyści.

Trzeba zaznaczyć przede wszystkim, że osoby o suchej cerze mogą stosować olejki na co dzień. Jeśli masz natomiast cerę normalną, wystarczy jeśli użyjesz ich dwa do trzech razy w tygodniu.

Dla cery mieszanej lub przetłuszczającej się zalecane jest stosowanie olejków do codziennego oczyszczania twarzy lub w ramach cotygodniowego zabiegu pielęgnacyjnego.

Olejki są również świetnym rozwiązaniem, kiedy twoja cera potrzebuje intensywnego zabiegu regeneracyjnego. Przydadzą się na przykład po całonocnej imprezie lub po wielu godzinach noszenia grubej warstwy makijażu, który wysusza skórę.

Jakie olejki stosować?

Nie wszystkie olejki mają takie samo działanie, jeśli chodzi o pielęgnację twarzy. Najlepiej jest stosować te pochodzenia roślinnego oraz olejki eteryczne. Nie zaleca się wykorzystywania w tym celu olejków mineralnych.

kobieta ściąga maseczkę z twarzy

Te ostatnie są często wykorzystywane do nawilżania skóry niemowląt. Nie są one szkodliwe czy toksyczne dla skóry dziecka, ale nie powinny być stosowane do pielęgnacji skóry u osób dorosłych.

Zalety stosowania olejków

Jedną z zalet stosowania roślinnych olejków do pielęgnacji skóry jest jej doskonałe odżywienie. Olejki przy tym nie zatykają porów tak, jak wiele kremów nawilżających, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać i nie jest podatna za trądzik.

Stosowanie olejków sprawia, że twoja skóra staje się bardziej lśniąca i rozjaśniona. Możesz zapomnieć o szarej i męczonej cerze. Ważne jest jednak wykorzystywać olejki zgodnie z zaleceniami dotyczącymi rodzaju i ilości dla danego rodzaju cery.

Dziewczyna ze zdrową cerą - olejki pielęgnacyjne

Co więcej, wbrew powszechnemu przekonaniu, te naturalne produkty nie wywołują odbarwień, wyprysków, pryszczy ani wągrów. Problemy te pojawiają się na skutek zaburzeń hormonalnych, bakterii, nagromadzenia martwego naskórka lub połączenia kilku z tych czynników.

Warto również pamiętać, że skóra wytwarza naturalną barierę tłuszczową, konieczną do odpowiedniego funkcjonowania cery. Dlatego właśnie olejki mogą pomóc chronić, leczyć i nawilżać skórę, aby była w pełni zdrowa.

Nakładając olejek na skórę chronisz ją, a po pewnym czasie stosowania takich zabiegów zauważysz, że ich zalety nie ograniczają się do kwestii estetycznych.

Olejki do pielęgnacji cery – odżywcza mikstura

Poniżej opisujemy, jak wykonać zabieg stosując trzy olejki roślinne o niezwykle korzystnym działaniu dla skóry.

Składniki

 • buteleczka na mieszankę
 • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
 • olej rycynowy
 • 2 lub 3 krople olejku z drzewa herbacianego (opcjonalnie)

Sposób przygotowania

 • W buteleczce połącz równe części oliwy z oliwek i oleju rycynowego.
 • Jeśli chcesz, możesz dodać dwie lub trzy krople olejku z drzewa herbacianego. Składnik ten ma silne działanie antybakteryjne i lecznicze, dzięki czemu mieszanka będzie miała silniejsze właściwości.
 • Przed każdym użyciem potrząśnij buteleczką, żeby składniki się wymieszały.

Stosowanie

 • Nałóż olejek na skórę, rozprowadzaj przez kilka sekund okrężnymi ruchami, aby lepiej oczyścić cerę.
nakładanie maseczki
 • Możesz również zmoczyć kilka wacików w ciepłej wodzie i zostawić je na minutę na skórze.
 • Tymi samymi wacikami możesz usunąć mieszankę olejków ze skóry twarzy. Staraj się zawsze robić to kolistymi ruchami.
 • Następnie osusz twarz miękkim ręcznikiem i przetrzyj cerę tonikiem.

Jest to doskonały, wydajny i w pełni naturalny sposób usuwania makijażu. Jeśli masz tłustą cerę, możesz stosować olejki na co dzień, ale pamiętaj, że musisz również myć cerę żelem do twarzy.

Zalecenia dla różnych typów cery

 • Osobom posiadającym przetłuszczającą się cerę zaleca się stosowanie mieszanki składającej się z 30% olejku rycynowego i 70% oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.
 • Jeśli masz cerę normalną, najlepsze będzie połączenie 20% olejku rycynowego i 70% oliwy z oliwek.
 • Jeśli masz cerę mieszaną, spróbuj połączyć 10% olejku rycynowego i 90% oliwy z oliwek.

To proste! Bądź piękna już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.