Choroby skóry - jak skutecznie im zapobiegać?

Choroby skóry - jak skutecznie im zapobiegać?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie i swędzenie są dość powszechne i wskazują na choroby skóry. Opowiadamy o najczęstszych chorobach skóry i sposobach zapobiegania im.

Skóra jest najbardziej widocznym narządem człowieka i prawdopodobnie jednym z najbardziej podatnych na choroby. Chociaż choroby skóry zwykle nie są poważne objawy są irytujące. Czy wiesz, jak zapobiegać najczęstszym z nich?

Żaden inny organ w ludzkim ciele nie wykazuje tak dużej liczby zmian jak skóra. Dzieje się tak, ponieważ skóra właściwa, która byłaby „granicą” ludzkiego ciała, jest narażona na wiele wpływów wewnętrznych i zewnętrznych. Następnie opiszemy szczegółowo kilka przydatnych kluczy do zapobiegania chorobom skóry.

Czym są choroby skóry?

Skóra jest największym organem ciała, przykrywa je i chroni. Jak wyszczególniono w publikacji w Podręczniku MSD, spełnia ona następujące funkcje:

  • Utrzymuje płyny ustrojowe w organizmie, zapobiegając w ten sposób odwodnieniu.
  • Chroni przed bakteriami i wirusami, które mogą powodować infekcje.
  • Poprzez dotyk pomaga dostrzec świat zewnętrzny, gorąco czy zimno, czy coś jest mokre czy suche.
  • Reguluje temperaturę ciała.
  • Przygotuj witaminę D przed wyjściem na słońce.

Wszystko, co podrażnia, zatyka lub rozpala skórę może powodować objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie i swędzenie. Biorąc pod uwagę te objawy, najlepiej skonsultować się z dermatologiem w celu uzyskania leczenia. Czy można zapobiec tym problemom?

Wskazówki do zapobiegania niektórym chorobom skóry

Czasami ból lub dyskomfort jest pierwszą oznaką początku choroby skóry. Objawy te informują o problemach, nawet jeśli nie są widoczne. Następnie opowiemy o niektórych typowych chorobach skóry i sposobach ich kontrolowania:

Wysypki

Zaczerwienienie

Przyczyny wysypki są bardzo zróżnicowane, dlatego przed częstym i rozległym pojawieniem się tego typu schorzeń zaleca się konsultację ze specjalistą.

Wysypki są czerwone, swędzące, a czasem nawet bolesne. Są też osoby z objawami trądziku lub odry.

Wysypka jest objawem wielu różnych obrazów klinicznych. Z tego powodu jej zapobieganie będzie związane z przyczyną, która ją wywołuje. Aby to ustalić, najlepiej skonsultować się z dermatologiem.

Na przykład, jeśli jest ona spowodowana reakcją alergiczną najlepszym sposobem będzie unikanie pokarmu lub czynnika, który ją wywołuje. Podobnie, jeśli wysypka jest spowodowana materiałem z odzieży dobrze będzie zaprzestać jej używania, a jeśli jest spowodowana działaniami niepożądanymi leku, lepiej zaprzestać jego używania.

Jeśli chodzi o leczenie, istnieje kilka sposobów radzenia sobie z wysypką, w zależności od jej ciężkości. Do najczęściej stosowanych leków należą kremy kortyzonowe – łagodzące stany zapalne – oraz leki przeciwhistaminowe. Oczywiście musi to zostać przepisane przez specjalistę.

Alergia na słońce

Jak wyszczególniono w publikacji Mayo Clinic, termin ten obejmuje różne choroby skóry, takie jak polimorficzne wykwity, pokrzywka słoneczna, świerzbica słoneczna lub porfiria.

Podczas opalania niektórzy ludzie doświadczają pojawienia się guzków lub pryszczów na twarzy, dekolcie i ramionach. W takim przypadku należy skonsultować się z dermatologiem, aby wykluczyć obecność poważniejszych patologii.

Jeśli chodzi o środki zapobiegawcze, mają one związek z minimalizacją ekspozycji na światło słoneczne. Stowarzyszenie Leków i Produktów Zdrowotnych zaleca:

  • Unikanie ekspozycji na słońce między 12 a 16.
  • Noszenie kapeluszy.
  • Nie wystawianie się na działanie słońca, gdy alergia zaczyna się objawiać.
  • Zakrywanie dotkniętych obszarów.
  • W przypadku alergii na słońce używanie specjalnych kremów przeciwsłonecznych.

Choroby skóry – plamy słoneczne

Plamy na twarzy

Plamy słoneczne pojawiają się przy długotrwałej ekspozycji na słońce, częściej u osób, które nie stosują odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Zmiany pigmentacyjne skóry, zwane melasmami, nasilają się latem wraz z ekspozycją na słońce. Niektóre wskazówki ekspertów dotyczące zapobiegania obejmują:

  • Zmniejszenie ekspozycji na słońce w okolicy wąsów, policzków i czoła, ponieważ są to najbardziej dotknięte obszary. Oprócz podrażnień mogą pojawić się nowe plamy lub mogą się rozprzestrzenić te już istniejące.
  • Używaj środków ochrony przeciwsłonecznej, czapek lub kapeluszy, okularów przeciwsłonecznych i przebywanie w zacienionych miejscach.
  • Nakładanie kremu ​​przeciwsłonecznego na 20 do 30 minut przed ekspozycją na słońce i nakładanie go ponownie co dwie godziny, aby utrzymać efekt ochronny.
  • Zrezygnowanie z drażniących kosmetyków, ponieważ niektóre mogą być aktywowane przez słońce i wywoływać reakcje zapalne.
  • Skonsultowanie się z dermatologiem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek produktu do pielęgnacji skóry.

Grzybica stóp

Ten stan skóry polega na infekcji grzybiczej, która atakuje stopy, zwłaszcza przestrzenie międzypalcowe, czyli obszary między palcami. W takich przypadkach specjaliści proponują:

  • Po umyciu dokładne osuszenie stóp, zwłaszcza między palcami.
  • Codziennie zmienianie skarpet i butów.
  • Nie wkładanie stóp do gorącej wody na długi czas, ponieważ ułatwia to penetrację grzyba.
  • Unikanie chodzenia boso po basenach i publicznych prysznicach.
  • Codziennie nawilżanie stóp.

Jeśli chodzi o leczenie grzybicy stóp, zwykle wystarczające jest stosowanie kremu przeciwgrzybiczego przez kilka dni. Również kąpiele stóp z antyseptykami – przepisanymi przez lekarza – na koniec dnia mogą być dobrym środkiem zapobiegawczym.

Plamy na plecach lub łupież pstry

Plamy i inne choroby skóry

Ta choroba skóry jest wywoływana przez grzyby i dotyka głównie pleców.

Jest to kolejny rodzaj zakażenia grzybiczego, który według specjalistycznej publikacji medycznej bardziej dotyka młodych dorosłych. Charakteryzuje się wyraźnymi, zaokrąglonymi, ciemnobrązowymi lub różowobiałymi plamkami pokrytymi łuskami na klatce piersiowej i kończynach.

Oto zalecenia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby:

  • Uważaj na pot, łój i wysokie temperatury, ponieważ są one optymalną pożywką dla rozwoju grzybów.
  • Latem unikaj obcisłych i słabo oddychających ubrań.
  • Czyść nadmiar sebum i potu łagodnym balsamem oczyszczającym.
  • Wiosną i latem stosuj leki przeciw łupieżowi pstremu zgodnie z zaleceniami lekarza dermatologa. Można je uzyskać w postaci mydeł lub szamponów. Ich używanie może zapobiec nawrotom.
  • Użycie kremu przeciwgrzybiczego może wystarczyć do wyleczenia, chociaż te najbardziej oporne przypadki wymagają przyjmowania leków doustnych.

Choroby skóry – codzienne nawyki

Na koniec możemy stwierdzić, że profilaktyka najczęstszych chorób skóry jest silnie związana z nawykami higienicznymi każdej osoby. Na przykład utrzymanie suchej skóry jest kwestią fundamentalną.

Podobnie musimy uważać na żywność i produkty, które mogą powodować reakcje alergiczne. Od razu zauważymy, kiedy nasze ciało czegoś „nie lubi”, a skóra to płótno, na którym to się zwykle objawia. To tylko kwestia higieny, czujności i wizyty u lekarza w razie potrzeby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.