Makijaż maskujący przebarwienia skórne

Makijaż pozwala nie tylko podkreślać atuty, ale służy też kamuflowaniu niedoskonałości. Naucz się robić makijaż maskujący przebarwienia!
Makijaż maskujący przebarwienia skórne
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie jesteśmy doskonałe. Nie ma jednak sensu martwić się o nie dość długie rzęsy czy niezbyt wydatne wargi. Każda z nas jest w stanie makijażem skorygować pewne cechy. Jeśli nie masz idealnie gładkiej skóry, naucz się robić makijaż maskujący przebarwienia.

Makijaż nie tylko podkreśla urodę, ale ma także moc kamuflowania i zakrywania drobnych niedoskonałości, których nie lubimy.

Pora na pytanie za milion: jak wykorzystać tę właściwość? Dowiedz się, jak zrobić makijaż maskujący przebarwienia. Do roboty!

Rodzaje przebarwień

By ustalić, jaki makijaż wybrać trzeba najpierw określić z jakimi przebarwieniami mamy do czynienia. Poznajcie więc rodzaje przebarwień skórnych.

Znamiona

To najczęstszy rodzaj przebarwień. Zasadniczo są niewielkie i mają brązowy kolor. Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych podaje, że powstają wskutek kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Usuwa się je laserem.

Melazma

Jej przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w czasie menopauzy lub ciąży, problemy z tarczycą i stosowanie pigułek antykoncepcyjnych. Dotyka głównie młodych kobiet o śniadej skórze i występuje na górnej wardze, policzkach, czole lub podbródku.

Encyklopedia medyczna MedlinePlus podaje, że są to zwykle symetryczne przebarwienia o jednolitym kolorze. Nieco trudniej je usunąć, ale powinno się to udać przy zastosowaniu peelingów i kremów depigmentujących.

Melazma z powodu stosowania antykoncepcji doustnej czasami znika sama z siebie po odstawieniu pigułki. W 90 % problem ten dotyczy kobiet, ale u mężczyzn też może wystąpić – wskutek stosowania antybiotyków. Dlatego przed przyjęciem pewnych leków konieczne jest nakładanie odpowiedniego kremu z filtrem.

Inne typy przebarwień:

  • Przebarwienia spowodowane czynnikami metabolicznymi i odżywianiem: zasadniczo są wynikiem niedoboru witaminy C, B lub cynku. Przykład stanowi choroba Addisona.
  • Pigmentacja zapalna: powodowana oparzeniem słonecznym blizny po operacji.
  • Białe przebarwienia (bielactwo): pojawiają się na nogach i ramionach wskutek kontaktu ze słońcem lub zaburzeń pracy wątroby lub układu hormonalnego.

Przyczyny powstawania przebarwień skórnych

Przebarwienia zwykle pojawiają się na skutek ekspozycji na słońce, co znane jest jako “fotostarzenie”. Objawia się ono odwodnieniem, łuszczeniem się i utratą grubości oraz elastyczności skóry, co prowadzi do powstawania zmarszczek.

Przyczyny starzenia się skóry dzielą się na dwie klasy:

  • Wewnętrzne: pogorszenie funkcjonowania metabolizmu i dziedziczność.
  • Zewnętrzne: promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie, odżywianie, picie alkoholu, palenie tytoniu, stres.

Makijaż maskujący przebarwienia skórne

Odpowiednia baza pod makijaż zapewnia jednolity koloryt.

1. Baza to podstawa

By baza nie odwarstwiała się i rozkładała się równomiernie trzeba wybrać odpowiedni typ dla naszej skóry. Skóra tłusta lepiej znosi lekkie fluidy nakładane gąbeczką z efektem matującym.

Do skóry suchej lepiej pasuje odżywczy fluid w kremie. Niewielkie ilości należy wklepać w twarz delikatnie masując.

Skórze normalnej najlepiej służy nawilżający fluid lub puder w kompakcie, który nie przesusza. Kobiety dojrzałe potrzebują kremowych kosmetyków o działaniu napinającym i przeciwstarzeniowym.

 2. Bez korektora ani rusz

Na rynku dostępne są korektory do każdego typu przebarwień. Jasny korektor ukrywa nie tylko przebarwienia, ale też pryszcze i blizny spowodowane stresem lub wiekiem.

Ciemny korektor nadaje głębi pewnym partiom twarzy takim jak podbródek czy skrzydełka nosa. Zielony korektor maskuje zaczerwienienia  i naczynka.

3. Podkreślenie spojrzenia

Makijaż maskujący przebarwienia
  • Cienie: jasne i błyszczące kolory nadają spojrzeniu lekkości, podczas gdy ciemne – głębi.
  • Tusz do rzęs: jedne wydłużają, inne pogrubiają lub podkręcają. Istnieją też transparente opcje.
  • Kredka do oczu: konieczna do kreowania kształtu oka.

Makijaż dodaje blasku

Wszystkie kobiety są piękne, także bez makijażu, chociaż podkreśla on ich atuty. Pozwala zatem ukryć małe niedoskonałości i na pierwszy plan wysunąć to, co najlepsze.

W internecie nie brak tutoriali i rad profesjonalnych makijażystek, które podpowiadają jak zamaskować przebarwienia i stworzyć trwały makijaż.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.