Makijaż korekcyjny w dermatologii

Makijaż korekcyjny w dermatologii
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Makijaż korekcyjny pomaga w radzeniu sobie z licznymi chorobami skóry. Stosuje się go nie tylko w celach czysto estetycznych, ale również medycznych.

Makijaż korekcyjny w dermatologii tworzy się specjalnie po to, aby ukrywać niedoskonałości. Poza tym sprawia, że Twoja skóra wygląda lepiej, jeśli cierpisz na niektóre schorzenia. Ten rodzaj makijażu przydaje się, aby:

  • Ukrywać ślady po oparzeniach,
  • Poprawić zabiegi z zakresu kosmetycznej dermatologii lub operacji plastycznych,
  • Zminimalizować skutki uboczne terapii antynowotworowych.

Makijaż korekcyjny ma również korzystny wpływ na psychikę. Sprawia, że Twoja skóra wygląda dobrze i poprawia Twój wygląd. Nic dziwnego, że może pomóc zwiększyć pewność siebie i poprawić jakość życia, zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią na różne problemy skórne.

Makijaż korekcyjny i jego cechy

Makijaż korekcyjny ma kilka istotnych cech, które odróżniają go od innych. Oto niektóre z nich:

  • Dobry poziom krycia,
  • Naturalne rezultaty: szybka i łatwa aplikacja,
  • Bezpieczeństwo dla skóry: hipoalergiczność potwierdzona wynikami badań klinicznych,
  • Pozostaje dość długo na skórze,
  • Odporność na działanie wody i potu,
  • Bez dodatku substancji zapachowych,
  • Do użytku na twarzy i ciele,
  • Umożliwia łatwy demakijaż.

Podstawy używania korektora

Na kole barw każdy z kolorów ma swój kolor kontrastowy. W kolorach kontrastowych chodzi o to, że niwelują się nawzajem. Tym samym zieleń neutralizuje czerwień, zaś żółć neutralizuje fiolet.

Akcesoria do makijażu

Ta zasada pokazuje, że można zakrywać czerwone lub fioletowe przebarwienia korektorem w kontrastowym kolorze. Dzięki temu nie będziesz musiała używać aż tyle korektora w cielistym kolorze.

Wskazania w dermatologii

Istnieje wiele wskazań do stosowania makijażu korekcyjnego. Do najczęstszych z nich zaliczamy:

  1. Zakrywanie niewielkich niedoskonałości: cieni pod oczami, przebarwień czy krostek.
  2. Dermatoza: trądzik lub trądzik różowaty.
  3. Przebarwienia lub hipopigmentacja: plamy soczewicowate, melanodermy lub bielactwo nabyte.
  4. Zaburzenia naczyniowe: cera naczynkowa lub naczyniaki.
  5. Po zabiegach dermatologicznych lub operacjach plastycznych: peelingi chemiczne, zabiegi laserowe lub botox.
  6. Kamuflaż: oparzeń i blizn.
Bielactwo nabyte

U pacjentów cierpiących na nowotwór czasami oprócz nałożenia makijażu korekcyjnego zachodzi potrzeba narysowania brwi, W tym celu musisz wykonywać małe kreseczki, które będą przypominały naturalne brwi. Jeśli pojawia się częściowe lub całkowite łysienie, wykorzystaj trzy punkty odniesienia, aby narysować brwi.

Jeżeli z powodu terapii antynowotworowej pacjentce wypadły rzęsy lub znacząco zmniejszyła się ich liczba, nałóż eyeliner u podstawy górnych rzęs. Dzięki temu będziesz w stanie podkreślić powieki, naśladując obecność rzęs.

Makijaż korekcyjny u chorych cierpiących na nowotwór

Makijaż korekcyjny stosowany w dermatologii odgrywa znaczącą rolę u pacjentów przechodzących przez terapię antynowotworową. Niestety skutki uboczne występujące podczas chemioterapii i innych terapii często pogarszają stan skóry.

Dobre samopoczucie związane z własnym wyglądem jest niezwykle istotne, ponieważ poprawia poczucie pewności i wiary w samego siebie. Tym samym odpowiedni makijaż pomaga chorym podchodzić do terapii w bardziej optymistyczny sposób. Poza tym mogą również dzięki niemu poprawić swoje relacje osobiste i społeczne.

Oprócz tego makijaż korekcyjny pomaga zmniejszać najczęstsze zmiany pojawiające się na skórze w wyniku terapii stosowanych w celu leczenia raka. Zaliczamy do nich suchość skóry, zmęczenie, plamki i przebarwienia. Poza tym może również pojawić się zaczerwienienie oraz wypadanie brwi i rzęs.

Przed nałożeniem makijażu delikatnie umyj twarz. Użyj w tym celu toniku lub  nawilżającego płynu do mycia twarzy.

Zwracaj zawsze uwagę na nawilżanie twarzy. Such skóra to jeden z najczęstszych skutków chemioterapii. Poza tym korzystaj z produktów hipoalergicznych.

Oprócz tego zalecamy używanie maseczek nawilżających raz lub dwa razy w tygodniu. Oczywiście zawsze pamiętaj o nakładaniu kremu przeciwsłonecznego. Każda terapia antynowotworowa zwiększa wrażliwość na słońce. Z tego powodu należy znacząco ograniczyć czas ekspozycji na jego działanie.

Podsumowanie

Jeżeli cierpisz z powodu różnych problemów skórnych lub przechodzisz przez terapię antynowotworową, makijaż korekcyjny stanowi narzędzie, które niesie korzyści zarówno natury fizycznej, jak i emocjonalnej. Nie tylko sprawi, że będziesz wyglądała lepiej, ale również może poprawić Twoją sytuację zdrowotną.

To może Cię zainteresować ...
Mity kosmetyczne, które jednak są prawdą
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Mity kosmetyczne, które jednak są prawdą

Oto mity kosmetyczne które, jak się okazuje, mówią prawdę. Dziś pododpowiemy, jak nie wpaść w kosmetyczne pułapki i którym mitom wierzyć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Riva Grandal, Á., Santiago Sánchez Mateos, J., & Rodríguez Martín, C. (2009). Maquillaje terapéutico sobre lesiones dermatológicas faciales: revisión bibliográfica. Enfermería Dermatológica.

  • Padilla-España, L., & de Troya-Martín, M. (2013). El maquillaje corrector en la dermatología pediátrica: cuándo y cómo. Piel. https://doi.org/10.1016/j.piel.2013.03.017

  • Alcalde Lorca, I. (2008). Maquillaje dermatológico corrector. Enferm Dermatol.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.