Makijaż korekcyjny w dermatologii

Makijaż korekcyjny w dermatologii
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

Makijaż korekcyjny pomaga w radzeniu sobie z licznymi chorobami skóry. Stosuje się go nie tylko w celach czysto estetycznych, ale również medycznych.

Makijaż korekcyjny w dermatologii tworzy się specjalnie po to, aby ukrywać niedoskonałości. Poza tym sprawia, że Twoja skóra wygląda lepiej, jeśli cierpisz na niektóre schorzenia. Ten rodzaj makijażu przydaje się, aby:

 • Ukrywać ślady po oparzeniach,
 • Poprawić zabiegi z zakresu kosmetycznej dermatologii lub operacji plastycznych,
 • Zminimalizować skutki uboczne terapii antynowotworowych.

Makijaż korekcyjny ma również korzystny wpływ na psychikę. Sprawia, że Twoja skóra wygląda dobrze i poprawia Twój wygląd. Nic dziwnego, że może pomóc zwiększyć pewność siebie i poprawić jakość życia, zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią na różne problemy skórne.

Makijaż korekcyjny i jego cechy

Makijaż korekcyjny ma kilka istotnych cech, które odróżniają go od innych. Oto niektóre z nich:

 • Dobry poziom krycia,
 • Naturalne rezultaty: szybka i łatwa aplikacja,
 • Bezpieczeństwo dla skóry: hipoalergiczność potwierdzona wynikami badań klinicznych,
 • Pozostaje dość długo na skórze,
 • Odporność na działanie wody i potu,
 • Bez dodatku substancji zapachowych,
 • Do użytku na twarzy i ciele,
 • Umożliwia łatwy demakijaż.

Podstawy używania korektora

Na kole barw każdy z kolorów ma swój kolor kontrastowy. W kolorach kontrastowych chodzi o to, że niwelują się nawzajem. Tym samym zieleń neutralizuje czerwień, zaś żółć neutralizuje fiolet.

Akcesoria do makijażu

Ta zasada pokazuje, że można zakrywać czerwone lub fioletowe przebarwienia korektorem w kontrastowym kolorze. Dzięki temu nie będziesz musiała używać aż tyle korektora w cielistym kolorze.

Wskazania w dermatologii

Istnieje wiele wskazań do stosowania makijażu korekcyjnego. Do najczęstszych z nich zaliczamy:

 1. Zakrywanie niewielkich niedoskonałości: cieni pod oczami, przebarwień czy krostek.
 2. Dermatoza: trądzik lub trądzik różowaty.
 3. Przebarwienia lub hipopigmentacja: plamy soczewicowate, melanodermy lub bielactwo nabyte.
 4. Zaburzenia naczyniowe: cera naczynkowa lub naczyniaki.
 5. Po zabiegach dermatologicznych lub operacjach plastycznych: peelingi chemiczne, zabiegi laserowe lub botox.
 6. Kamuflaż: oparzeń i blizn.
Bielactwo nabyte

U pacjentów cierpiących na nowotwór czasami oprócz nałożenia makijażu korekcyjnego zachodzi potrzeba narysowania brwi, W tym celu musisz wykonywać małe kreseczki, które będą przypominały naturalne brwi. Jeśli pojawia się częściowe lub całkowite łysienie, wykorzystaj trzy punkty odniesienia, aby narysować brwi.

Jeżeli z powodu terapii antynowotworowej pacjentce wypadły rzęsy lub znacząco zmniejszyła się ich liczba, nałóż eyeliner u podstawy górnych rzęs. Dzięki temu będziesz w stanie podkreślić powieki, naśladując obecność rzęs.

Makijaż korekcyjny u chorych cierpiących na nowotwór

Makijaż korekcyjny stosowany w dermatologii odgrywa znaczącą rolę u pacjentów przechodzących przez terapię antynowotworową. Niestety skutki uboczne występujące podczas chemioterapii i innych terapii często pogarszają stan skóry.

Dobre samopoczucie związane z własnym wyglądem jest niezwykle istotne, ponieważ poprawia poczucie pewności i wiary w samego siebie. Tym samym odpowiedni makijaż pomaga chorym podchodzić do terapii w bardziej optymistyczny sposób. Poza tym mogą również dzięki niemu poprawić swoje relacje osobiste i społeczne.

Oprócz tego makijaż korekcyjny pomaga zmniejszać najczęstsze zmiany pojawiające się na skórze w wyniku terapii stosowanych w celu leczenia raka. Zaliczamy do nich suchość skóry, zmęczenie, plamki i przebarwienia. Poza tym może również pojawić się zaczerwienienie oraz wypadanie brwi i rzęs.

Przed nałożeniem makijażu delikatnie umyj twarz. Użyj w tym celu toniku lub  nawilżającego płynu do mycia twarzy.

Zwracaj zawsze uwagę na nawilżanie twarzy. Such skóra to jeden z najczęstszych skutków chemioterapii. Poza tym korzystaj z produktów hipoalergicznych.

Oprócz tego zalecamy używanie maseczek nawilżających raz lub dwa razy w tygodniu. Oczywiście zawsze pamiętaj o nakładaniu kremu przeciwsłonecznego. Każda terapia antynowotworowa zwiększa wrażliwość na słońce. Z tego powodu należy znacząco ograniczyć czas ekspozycji na jego działanie.

Podsumowanie

Jeżeli cierpisz z powodu różnych problemów skórnych lub przechodzisz przez terapię antynowotworową, makijaż korekcyjny stanowi narzędzie, które niesie korzyści zarówno natury fizycznej, jak i emocjonalnej. Nie tylko sprawi, że będziesz wyglądała lepiej, ale również może poprawić Twoją sytuację zdrowotną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Riva Grandal, Á., Santiago Sánchez Mateos, J., & Rodríguez Martín, C. (2009). Maquillaje terapéutico sobre lesiones dermatológicas faciales: revisión bibliográfica. Enfermería Dermatológica.

 • Padilla-España, L., & de Troya-Martín, M. (2013). El maquillaje corrector en la dermatología pediátrica: cuándo y cómo. Piel. https://doi.org/10.1016/j.piel.2013.03.017

 • Alcalde Lorca, I. (2008). Maquillaje dermatológico corrector. Enferm Dermatol.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.