Czy zmywać makijaż przed snem? Poznaj istotnych 10 powodów

Czy zmywać makijaż przed snem? Poznaj istotnych 10 powodów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Resztki makijażu, które pozostają na Twojej twarzy, mogą utrudniać jej dotlenianie i możliwości regeneracji. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się dlaczego powinnaś zmywać makijaż przed snem.

Makijaż odgrywa niezwykle istotną rolę w rytuale kosmetycznym wielu kobiet. Wiele technik makijażu ewoluowało, aby dostosować się do potrzeb każdej kobiety. Jednak pozostałości po makijażu są szkodliwe. Czy wiesz dlaczego powinnaś zmywać makijaż przed snem?

Wiele osób uważa, że pozostawianie makijażu na noc jest nieszkodliwym nawykiem. Jednak takie działanie może sprawić, że na twarzy pojawią się krostki i pryszcze. Chociaż te skutki nie są od razu zauważalne, to z czasem zaczną wywoływać dyskomfort. Co więcej, mogą nawet doprowadzić do powstania nieodwracalnych blizn.

Dlaczego każdego dnia warto zmywać makijaż przed snem?

Pielęgnacja skóry zajmuje zaledwie kilka minut, a może zrobić wielką różnicę. Istnieje wiele powodów, które przemawiają za tym, aby zmywać makijaż przed snem, każdej nocy, bez żadnych wyjątków. Czy je znasz? W dalszej części artykułu skoncentrujemy się na najważniejszych z nich.

1. Twoja skóra będzie czysta i dotleniona

Jedna z kwestii, która przemawia za tym, aby zmywać makijaż przed snem każdej nocy, to fakt, że dzięki temu pozbywasz się ze skóry nieczystości.

Uśmiechnięta kobieta oglądająca swoją twarz w lustrze - warto zmywać makijaż przed snem
Substancje znajdujące się w makijażu utrudniają procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.

Chociaż nie zawsze jesteś w stanie je zauważyć, to na Twojej skórze osiadają resztki, które mogą zaburzać komórkowe procesy dotleniania.

2. Chronisz się przed przedwczesnym starzeniem

Cząsteczki substancji chemicznych obecnych w makijażu mogą wpływać negatywnie na zdrowie skóry. Jeżeli nie usuniesz ich przed pójściem spać, zatkają Twoje pory i przyspieszą procesy starzenia się skóry. Sen z oczyszczoną skórą odgrywa kluczową rolę, ponieważ w nocy organizm regeneruje komórki skóry.

3. Walczysz z rozwojem trądziku

Tak, to prawda, że na wystąpienie trądziku wywiera wpływ wiele czynników. Jednak w jego leczeniu niezwykle ważne jest utrzymanie czystości skóry.

Chociaż makijaż pomaga ukryć przebarwienia, to powinnaś zmywać go każdego dnia przed pójściem spać. Oczyszczanie twarzy zapobiega zaostrzeniu stanu cery, ponieważ usuwa nieczystości nagromadzone na skórze.

4. Unikasz pojawienia się cieni pod oczami

Makijaż oczu pozostawia zazwyczaj cząsteczki, które zwiększają zaciemnienie obszaru wokół oczu. Dlatego też kładzenie się do łóżka bez zadbania o demakijaż może powiększać podkrążenie oczu.

Oko kobiety
Makijaż przyciemnia obszar oka, przez co cienie pod oczami i opuchlizna stają się jeszcze bardziej widoczne.

Jeżeli poświęcisz kilka minut na usunięcie tuszu do rzęs i cieni do oczu, szybko zauważysz, że Twoja twarz zaczyna wyglądać świeżej i zdrowiej.

5. Twoja skóra będzie wyglądała bardziej promiennie

Pozostałości makijażu wywierają wpływ na dotlenianie i procesy odżywcze. Dlatego aby zachować blask skóry, warto zmywać makijaż przed snem. Kiedy nie będziesz zmywała makijażu, z pewnością zauważysz, że Twoja skóra zaczyna wyglądać matowo i jest odwodniona.

6. Unikniesz osłabionych i łamliwych rzęs

Resztki tuszu do rzęs wywołują odwodnienie i osłabienie mieszków włoskowych. Dlatego osoby, które nie zmywają makijażu przed pójściem spać, mają często łamliwe rzęsy. Aby tego uniknąć, należy je oczyszczać stosując właściwe produkty.

Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej: Środki do demakijażu domowej roboty dla wrażliwej skóry

7. Dbasz o skórę wokół ust i na nich

Skóra wokół Twoich ust i na nich jest delikatniejsza niż skóra na innych obszarach Twojej twarzy.

Kobieta dotykająca ust
Usta mogą pękać z powodu odwodnienia wywoływanego przez używanie makijażu.

Właśnie dlatego należy bardziej o nią dbać, żeby pozostała nawodniona i zdrowa. Jeśli nie będziesz zmywała makijażu, Twoje usta stracą wilgoć i zaczną wyglądać na suche lub spękane.

8. Unikniesz zwiotczenia skóry

Zły nawyk chodzenia spać z makijażem prowadzi do utraty elastyczności i napięcia skóry, ponieważ utrudnia regenerację komórek. W konsekwencji skóra zaczyna bardziej obwisać i pojawiają się na niej przedwczesne zmarszczki. Jednak jeśli będziesz myła twarz przed pójściem spać, zachowasz miękkość i napięcie skóry na dłużej.

9. Chronisz się przed alergią skóry

Odkładające się cząsteczki makijażu na skórze mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii. Ale zmywanie makijażu każdego wieczoru minimalizuje prawdopodobieństwo pojawienia się problemów natury dermatologicznej, takich jak zapalenie skóry czy egzema.

10. Wspomagasz swój rytuał kosmetyczny wykonywany kolejnego dnia

Nie można również zapominać, że codzienny wieczorny rytuał kosmetyczny pomoże Ci zadbać o twarz kolejnego poranka. Kiedy budzisz się z czystą i odnowioną skórą, będzie Ci o wiele nawilżyć twarz, zmatować ją i wykonać makijaż.

Czy jesteś jedną z osób, która nie zmywa makijażu przed snem? Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco, zacznij już teraz zmieniać ten zły nawyk. W tym celu możesz wykorzystywać oczyszczające pianki lub olejki. Sama chyba widzisz, że chodzenie spać w makijażu może odbić się negatywnie na Twoim zdrowiu i wyglądzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.