Odwodniona skóra - jakie są jej przyczyny?

Sucha skóra to bardzo częsta dolegliwość w populacji. Za ten stan odpowiada starzenie się, narażenie na zimny klimat lub działanie zewnętrznych czynników drażniących. Dowiedz się więcej na ten temat czytając ten artykuł.
Odwodniona skóra - jakie są jej przyczyny?

Ostatnia aktualizacja: 15 lipca, 2021

Sucha, odwodniona skóra to powszechna dermatoza, która dotyka ludzi w różnym wieku i na różnych partiach ciała. Aby skóra pozostała elastyczna i nienaruszona, musi zawierać co najmniej od 10 do 15% wody, ale już niższe wartości wpływają na jej jędrność.

Kiedy skóra jest odwodniona i sucha, powoduje swędzenie, które następnie prowadzi do otarć i ryzyka infekcji. Efekt można zminimalizować, zwiększając wilgotność otoczenia, modyfikując produkty do kąpieli i stosując emolienty w celu zastąpienia składników lipidowych skóry.

Jak objawia się odwodniona skóra?

Zbyt sucha skóra straciła dużo wilgoci, przez co jest znacznie odwodniona. Oznaki i objawy, według American Academy of Dermatology (AAD) obejmują:

  • Suchość z bardziej widocznymi cienkimi zmarszczkami.
  • Swędzenie lub świąd
  • Drobne łuszczenie się naskórka.
  • Szorstkość w dotyku.
  • Zaczerwienienie

Sucha skóra może dotknąć każdą część ciała, najczęściej jednak występuje na dłoniach, ramionach i nogach. Dlatego celem nawodnienia dermatologicznego jest poprawa wyglądu ale i funkcji skóry. Mamy bowiem do czynienia z dużym narządem uczestniczącym w wielu procesach w organizmie człowieka.

Sucha skóra
Odwodniona skóra sprzyja infekcjom bakteryjnym, niszcząc barierę ochronną.

Skąd się bierze przesuszona, odwodniona skóra?

Nadmiernie przesuszona skóra to częsty stan, na który cierpią miliony ludzi. Może przejawiać się jako stan przewlekły lub ostry w odpowiedzi na zmiany środowiska, tryb pielęgnacji skóry, wiek lub chorobę.

Większość z nas w pewnym momencie odczuje suchość skóry. Można to przypisać zarówno czynnikom egzogennym, jak i endogennym. W tym artykule omówimy najczęstsze i najbardziej znane przyczyny suchej skóry.

Choroby

Cukrzyca, choroby tarczycy i nerek, kontaktowe zapalenie skóry i atopowe zapalenie skóry to schorzenia powodujące nadmierne wysuszenie skóry. W różny sposób wpływają na stopień wilgotności w warstwie rogowej naskórka i skórze właściwej.

Głównym objawem, który towarzyszy tej sytuacji jest świąd, czyli ciągłe swędzenie związane z suchością. Z tego powodu pacjenci z tego typu patologią koniecznie powinni zadbać o utrzymanie bariery ochronnej skóry za pomocą emolientów.

Może Cię zainteresować również ten temat: Skóra kobiety i skóra mężczyzny – czym się różnią?

Ekstremalne warunki pogodowe

Życie w chłodniejszym klimacie, szczególnie w miesiącach zimowych, to duże zagrożenie dla skóry. O tej porze roku, zarówno suche powietrze na zewnątrz, jak i ogrzewanie w pomieszczeniu powodują odpływ krwi ze skóry właściwej, a co za tym idzie, przesuszenie.

Podobnie gorący, suchy klimat, gdzie ciepło i klimatyzacja odparowują wodę ze skóry, to czynnik predysponujący odwodnienie.

W tego typu sytuacjach należy skrócić czas przebywania pod prysznicem, a najlepiej spłukiwać się letnią wodą. Natomiast zaraz po prysznicu zaleca się zastosować na skórę jakiś emolient.

Nadmierne kąpiele

Okazuje się, że nadmierne i częste kąpiele mogą również wysuszać skórę. Wiele środków czyszczących zawiera środki powierzchniowo czynne, które ekstrahują i emulgują powierzchnię skóry oraz lipidy wewnątrzkomórkowe. W średnim okresie powoduje to uszkodzenie bariery ochronnej skóry.

Również narażenie na ostre chemikalia niszczy barierę skórną. Ochronny płaszcz lipidowy, który posiada, ulega naruszeniu lub utracie, a agresje z zewnątrz wnikają głębiej.

Starzenie się

Sucha, odwodniona skóra częściej pojawia się również wraz z wiekiem. Jest to spowodowane zmianami w procesie keratynizacji oraz zawartością lipidów w warstwie rogowej naskórka.

W związku z tym istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia suchej skóry o osób starszych wiekiem. Wraz z wiekiem skóra właściwa produkuje coraz mniej sebum, które odpowiada za utrzymanie miękkości i młodości skóry. Ta redukcja wysusza powierzchnie i uniemożliwia właściwą ochronę przed czynnikami drażniącymi.

W wieku 40 lat ilość sebum wytwarzanego przez organizm dramatycznie spada. Po 40 roku życia ilość sebum nadal spada, co zwiększa ryzyko wysuszenia skóry. Chociaż odwodniona skóra to już stan powszechny, dolegliwość ta występuje znacznie częściej wraz ze starzeniem się populacji.

Palenie tytoniu

Papierosy zawierają szkodliwe substancje chemiczne, które przyspieszają starzenie się skóry, powodując jej wysuszenie. Nawyk ten przyspiesza i pogarsza konsekwencje związane z poprzednim punktem.

Palacze mają suchą, szarą skórę twarzy z typowymi zmarszczkami wokół ust. Papierosy wzmagają ponadto rozpad kolagenu i włókien elastycznych, które tworzą podstawową strukturę skóry właściwej. W ten sposób procesy starzenia przyspieszają się.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Skóra dłoni – jak chronić ją przed starzeniem?

Czym jest pH skóry i jaki ma związek ze suchą skórą?

Górna warstwa skóry ludzkiej charakteryzuje się wartością pH od 4 do 6. Liczba ta wskazuje na stopień kwasowości danej substancji. Liczby te wskazują na lekkie zakwaszenie warstwy komórkowej pod wpływem aminokwasów, kwasów tłuszczowych i łoju.

Wszystkie te związki są kwaśne. Kiedy są obecne razem na ludzkiej skórze, stanowią barierę zapobiegającą kolonizacji bakterii. Wraz z nim bariera lipidowa złożona z wolnych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i ceramidów działa hydrofobowo, to znaczy odpycha cząsteczki wody

Kwaśne pH na powierzchni normalnej skóry hamuje działanie większości bakterii chorobotwórczych dla ludzi. Jednak ta tarcza zmienia się, gdy skóra jest zraniona lub sucha i odwodniona.

Tkanka pod skórą ma fizjologiczne pH 7,4, co sprzyja kolonizacji bakteryjnej, jeśli bariery zewnętrzne nie działają. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez International Journal of Cosmetic Science. Dlatego sucha, odwodniona skóra staje się czynnikiem ryzyka zakaźnego zapalenia skóry.

Smarowanie skóry
Zaleca się stosowanie kremów zmiękczających skórę suchą.

Jeśli Twoja skóra jest odwodniona, zadbaj o jej nawilżanie

Idealnym rozwiązaniem dla skóry suchej lub nadmiernie odwodnionej są krótkie kąpiele w letniej wodzie, a następnie nałożenie kremu nawilżającego. Właśnie wtedy skóra jest najbardziej podatna na wchłanianie i utrzymanie swojej bariery skórnej.

Pojawianie się swędzenia skóry jest klasycznym objawem. Dlatego przy jakimkolwiek banalnym swędzeniu należy go interpretować jako odwodnioną skórę i zapewnić odpowiednie nawilżenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pons-Guiraud A. Dry skin in dermatology: a complex physiopathology. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2007;21 Suppl 2:1-4. doi:10.1111/j.1468-3083.2007.02379.x
  • Hashizume H. Skin aging and dry skin. J Dermatol. 2004;31(8):603-609. doi:10.1111/j.1346-8138.2004.tb00565.x
  • Siddappa K. Dry skin conditions, eczema and emollients in their management. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2003;69(2):69-75.
  • Gin, H., et al. “Treatment by a moisturizer of xerosis and cracks of the feet in men and women with diabetes: a randomized, double‐blind, placebo‐controlled study.” Diabetic Medicine 34.9 (2017): 1309-1317.
  • Andriessen A. Prevention, recognition and treatment of dry skin conditions. Br J Nurs. 2013;22(1):26-30. doi:10.12968/bjon.2013.22.1.26
  • Ali SM, Yosipovitch G. Skin pH: from basic science to basic skin care. Acta Derm Venereol. 2013;93(3):261-267. doi:10.2340/00015555-1531
  • Lambers H, Piessens S, Bloem A, Pronk H, Finkel P. Natural skin surface pH is on average below 5, which is beneficial for its resident flora. Int J Cosmet Sci. 2006;28(5):359-370. doi:10.1111/j.1467-2494.2006.00344.x
  • Misery L. Nicotine effects on skin: are they positive or negative?. Exp Dermatol. 2004;13(11):665-670. doi:10.1111/j.0906-6705.2004.00274.x
  • Augustin, Matthias, et al. “Diagnosis and treatment of xerosis cutis–a position paper.” JDDG: Journal der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft 17 (2019): 3-33.
  • Yadgar, Ramsin Joseph, and Adam J. Friedman. “Efficacy of a Skin Condition-Adapted Solution for Xerosis and Itch Relief Associated With Aging.” Journal of drugs in dermatology: JDD 15.11 (2016): s91-s94.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.