Rzeczy, których nie powinno być w Twojej kuchni

W kuchni mogą znajdować się rzeczy, które są niezdrowe a nawet niebezpieczne. Odkryj najważniejsze z nich i pozbądź się ich!
Rzeczy, których nie powinno być w Twojej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W tym artykule porozmawiamy o rzeczach, których nie powinno być w Twojej kuchni. Kuchnia to jedno z miejsc w domu, z którego najczęściej korzystamy i gdzie przechowujemy większość rzeczy.

Z tego powodu warto zadbać o porządek i wyposażyć się w odpowiednie przybory potrzebne do przygotowania posiłków. Oprócz tego, że możesz usprawnić to zajęcie, utrzymywanie odpowiedniej organizacji w kuchni pomaga również w prawidłowym przechowywaniu rzeczy i zapobieganiu skażeniu żywności i chorobom.

Aby zapewnić zdrowe i bezpieczne gotowanie, trzeba wiedzieć, jak właściwie korzystać z produktów i sprzętów kuchennych. W te kwestii nie ma znaczenia, czy masz małą, średnią czy dużą kuchnię. Ze względów bezpieczeństwa, czystości i praktyczności, warto zwrócić uwagę na pewne rzeczy, których nie należy w nim przechowywać.

1. Produkty toksyczne i czyszczące

Środki czyszczące, takie jak wybielacze, mydła i płyny do zmiękczania tkanin, alkohol, odtłuszczacze lub nawozy roślinne to rzeczy, których nie powinno się przechowywać w kuchni. Tym bardziej nie należy ich trzymać w tej samej szufladzie lub szafce, co żywność. Z jednej strony przez przypadek ktoś mógłby je spożyć lub mogłyby zanieczyścić żywność.

Z drugiej strony niektóre z nich to produkty łatwopalne. Przechowywanie ich w miejscu, gdzie używa się ognia, (kuchenka gazowa) grozi pożarem.

Zaleca się więc pozostawienie tylko płynu do naczyń, gąbek do szorowania i kilku ściereczek do czyszczenia kuchenki i blatów. Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się zostawić środki czystości, upewnij się, że znajdują się one w osobnej szufladzie niż jedzenie.

Productos de limpieza en la cocina.
Środki czyszczące powinny być trzymane oddzielnie i z dala od żywności, jeśli są przechowywane w Twojej kuchni.

2. Leki

Leków nie powinno się przechowywać w kuchni z kilku powodów. Po pierwsze, mogą ulec uszkodzeniu, jeśli będą się znajdować w pobliżu piekarnika, kuchenki lub innego źródła ciepła.

W rzeczywistości ulotki od leków często zalecają przechowywanie ich w chłodnym miejscu. Ponadto takie środki ostrożności zapobiegają również przypadkowemu spożyciu lub zmieszaniu z jedzeniem, zwłaszcza gdy w pobliżu przebywają dzieci.

3. Używane pojemniki i opakowania

Niejednokrotnie, robiąc zakupy lub zamawiając jedzenie do domu, można zachować pojemniki, w których dostarczono jedzenie. Często jednak skutkuje to gromadzeniem się wielu pojemników, których nigdy się nie użyje. Najlepiej więc nie ulegać pokusie zbierania pudełek lub opakowań.

Szkło, plastik i karton, których nie używasz od lat, należy wyrzucić. Jeśli oddasz je do recyklingu, nie zgromadzisz mnóstwa niepotrzebnych przedmiotów, które zajmują zbyt dużo miejsca w kuchni.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak zorganizować kuchnię według Marie Kondo

4. Przeterminowane jedzenie

Zalecamy częste sprawdzanie zapasów, aby uniknąć przeterminowanych produktów, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe. Ponadto, jeśli kupujesz produkty luzem lub przepakowujesz przyprawy i inne artykuły spożywcze w szklane słoiki, zapisz gdzieś datę ważności.

Z drugiej strony zaleca się również częste sprawdzanie lodówki, aby upewnić się, że mięso, produkty mleczne, owoce i warzywa się nie zepsuły. W związku z tym amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaleca, by wyrzucić każdą żywność, która wygląda lub pachnie podejrzanie.

FDA wskazuje również, że wiele patogenów można znaleźć w surowym lub niedogotowanym mięsie, owocach morza i produktach mlecznych. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednie chłodzenie tych produktów.

Ponadto zawsze czytaj etykietę przed jedzeniem. Przeterminowane produkty są jedne z najczęstszych rzeczy, których nie powinno być w Twojej kuchni. Jednak często się tam znajdują z powodu nieostrożności.

5. Naczynia i przybory w złym stanie

We wszystkich kuchniach potrzebne są ostre narzędzia (noże, nożyczki, pęsety i widelce) do obróbki i krojenia mięsa, ryb i innych produktów spożywczych. Ważne jest, aby sprawdzić stan i ostrość tych przyborów. Jeśli zauważysz, że ich jakość się pogarsza, najlepiej je wymienić.

Rękawice, garnki, fartuchy i wszystko, co zauważysz, że jest zepsute, spalone, poplamione lub zużyte, lepiej wyrzucić. Zapobiega to gromadzeniu nieprzydatnych sprzętów a także wypadkom. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie materiałów, z których wykonane są przybory kuchenne. Wiele z nich bowiem uwalnia toksyny wywołujące chorobami, takimi jak PFA czy BPA.

6. Rośliny i dekoracje

Moda i handel oferują nam różnorodne niepotrzebne dekoracje. Chociaż można mieć piękną i udekorowaną kuchnię, nadmiar może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Warto sprawdzić, czy naprawdę potrzebujemy wszystkiego, co stoi na półkach.

Warto poszukać odpowiednich przestrzeni do przechowywania sprzętu AGD i wszystkich przyborów kuchennych. W ten sposób zapewnimy naszej kuchni przestronność i przyjemną estetykę.

Jeśli chodzi o rośliny, przed ich pozyskaniem warto zastanowić się, czy rzeczywiście będą przydatne i czy przyniosą jakąś korzyść naszej kuchni. Potrzebujemy przecież dużo wolnej przestrzeni do obróbki żywności i gotowania posiłków.

Rzeczy, których nie powinno być w Twojej kuchni: Rośliny
Nie wszystkie rośliny nadają się do kuchni. Musimy wybierać ostrożnie, aby nie przeszkadzały lub nie sprzyjały obecności szkodników.

7. Zwierzęta

Jeśli chodzi o zwierzęta, lepiej je wyszkolić i przyzwyczaić do tego, żeby nie przebywały w kuchni. Przede wszystkim należy uniknąć obecności sierści, która mogłaby zanieczyścić żywność.

Upewnij się również, że w przestrzeni kuchennej możesz się swobodnie poruszać i korzystać z przyborów. Jeśli chodzi o koty, musisz uniemożliwić im wspinanie się po meblach i blatach ze względu na ryzyko przeniesienia toksoplazmozy.

Uważaj na swoje dzieci

Skoro już znasz rzeczy, których nie powinno być w Twojej kuchni, musisz również wiedzieć, co robić, jeśli masz w domu niemowlęta i dzieci. W tym wypadku warto dostosować przestrzeń tak, aby maluchy nie były narażone na żadne niebezpieczeństwo. W tym celu najbardziej wskazane jest usunięcie wszystkich ostrych przedmiotów z najniższych szuflad.

Dobrym pomysłem jest również trzymanie urządzeń elektrycznych, które się nagrzewają lub mogą je zranić, z dala od zasięgu dzieci. Jednak równie ważne jest, aby usuwając je wyjaśnić maluchom, dlaczego należy zachować ostrożność. Dzieci są z natury ciekawskie. Zawsze lepiej być przezornym niż potem żałować.

Jednak nie jest całkowicie wskazane, aby zabronić dzieciom przebywania w kuchni. Możesz dzielić z nimi czas, a nawet powierzać im pewne obowiązki. Maluchy mogą nawet mieć przypisaną szufladę, w której mogą znaleźć zdrowe przekąski, jeśli są głodne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.