Jakie korzyści daje recykling pojazdów?

Recykling pojazdów to doskonała opcja ponownego wykorzystania ponad 3000 części w samochodach lub stworzenia nowych materiałów. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Jakie korzyści daje recykling pojazdów?

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Jak mówią, „nic nie trwa wiecznie”. A w świecie motoryzacji znajdujemy na to bardzo dobry przykład. Kiedy Twój samochód dobiega końca swoich dni, jest po wypadku lub uległ uszkodzeniu, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest najlepsza droga? Prawda jest taka, że recykling pojazdów to doskonała opcja ponownego wykorzystania ponad 3000 części.

Proces ten ewoluował w ostatnich latach. Znajduje nawet odzwierciedlenie w przepisach niektórych krajów, ponieważ uważa się go za praktykę przynoszącą korzyści środowisku.

W tym sensie Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) przypomina nam, że „w naturze nie ma czegoś takiego jak śmieci. Wszystko w naturze jest ponownie wykorzystywane lub poddawane recyklingowi”. Z tego powodu musisz dowiedzieć się więcej o tej alternatywie, gdy Twój pojazd nie nadaje się już do użytku.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o tej korzystnej praktyce? Jeśli tak, czytaj dalej!

Proces recyklingu pojazdów

Gdy pojazd nie jest już sprawny, a jego właściciel nie ma już nadziei na jego naprawę, musi udać się do Autoryzowanego Ośrodka Recyklingu, aby go zdeponować. Obiekty są doskonale znamy jako złomowiska.

Kiedy czytasz to słowo, możesz sobie wyobrazić ogromne, brudne, bałaganiarskie miejsce z rozrzuconymi po całym miejscu częściami samochodowymi. Być może w pewnym momencie tak było. Jednak ich działalność ewoluowała, aby sprostać wymogom zarządzania i ochrony środowiska.

Tutaj przedstawimy Ci krok po kroku procedurę recyklingu pojazdów:

 1. Ponieważ samochody zawierają niebezpieczne odpady, ważne jest, aby uzyskać certyfikat zniszczenia, który pozwoli na ich prawidłową utylizację.
 2. Następnie obsługa złomowiska przystępuje do dekontaminacji nieużywanego samochodu.
 3. Poprzez demontaż usuwa się te elementy, które można ponownie użyć. W rzeczywistości większość części się  sprawdza, czy można ich ponownie użyć.
 4. Następnie pojazd trafia do zakładu rozdrabniania, który odpowiada za kodowanie i kategoryzację części samochodowych w celu recyklingu według ich pochodzenia: metalowych i niemetalowych. Tu zaczyna się proces recyklingu.
 5. Następnie obszar postfragmentacyjny otrzymuje wyprodukowane fragmenty. Odpady ulegają następnie przetworzeniu poprzez recykling lub odzysk energii.
 6. W końcu złomowane części się składuje i sprzedaje.
Mujer pl auto roto.
Kiedy samochód nie może już jeździć, jego celem nie jest stanie się śmieciem. Istnieją inne alternatywy.

Czym jest recykling pojazdów?

Różnorodność części pojazdu jest bardzo duża. Oto rodzaje komponentów, które są najczęściej poddawane recyklingowi, ponownie wykorzystywane lub sprzedawane:

 • Części mechaniczne: Obejmują skrzynie biegów, silniki, osie, kondensatory, chłodnice, zawieszenia, układy kierownicze, serwohamulce i inne.
 • Elektryka i elektronika: Ta grupa obejmuje przewody elektryczne, pompy paliwa, podnośniki szyb, wentylatory elektryczne, skrzynki bezpieczników itp.
 • Nadwozie: Ta kategoria obejmuje drzwi, pokrywy bagażnika, maski, zderzaki, reflektory, błotniki, deski podłogowe i tak dalej.
 • Akcesoria: Obejmuje to tablice przyrządów, siedzenia, kraty, kratki i radio.

W ten sposób to, co tworzy samochód (metale, stal i blacha), może zostać poddane recyklingowi w 75%. Tymczasem płyny takie jak płyn hamulcowy, płyn niezamarzający i olej stanowią 1% recyklingu, podobnie jak tapicerka, inne tekstylia, tektura i papier.

Tymczasem guma stanowi około 4%. Różne rodzaje plastiku zwykle przekraczają 12%, a recykling szkła występuje na poziomie około 3,5%.

W sumie do produkcji energii zużywa się od 10 do 12% pojazdu, w porównaniu z większością, która jest poddawana recyklingowi w innych materiałach. Im mniej stary pojazd, tym więcej i lepiej można wykorzystać jego części.

Wiele korzyści z recyklingu pojazdów

Korzyści z recyklingu pojazdów jest wiele. Dlatego ci, którzy mają samochód – a nawet ci, którzy go nie mają – powinni je znać.

Recykling pojazdów przyczynia się do ochrony środowiska, flory i fauny

Faktem jest, że 95% części pojazdu można ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi. Wśród korzyści z tego płynących warto podkreślić możliwość przedłużenia żywotności materiałów, choć w inny sposób.

W ten sposób unikasz niepotrzebnego wykorzystywania zasobów naturalnych, które, jak już wiemy, nie są nieskończone. Zapobiega również emisji miliona ton CO₂ do atmosfery i zmniejsza zużycie energii. Czy wiedziałeś o tym?

Ponadto ten rodzaj recyklingu doskonale współgra z ochroną fauny i flory, ponieważ zmniejsza potrzebę produkcji a nowej stali, która jest potencjalnym zanieczyszczeniem środowiska. Dokładniej, taka produkcja może mieć bardzo szkodliwe skutki, takie jak niszczenie ziemi.

Recykling pojazdów pomaga zapobiegać obsłudze odpadów niebezpiecznych

Odpady, takie jak oleje, akumulatory, płyn niezamarzający, płyn hamulcowy i paliwo – żeby wymienić tylko kilka – są usuwane i przetwarzane za pomocą odpowiednich środków. Tak się nie dzieje, gdy samochody po prostu stoją w pobliżu.

Zmniejsza ilość śmieci na drodze

Oprócz wkładu w troskę o środowisko i zrównoważony rozwój, redukuje się poziom śmieci, gdy odpowiednio poddajemy recyklingowi nasze pojazdy. Nie jest tajemnicą, że drogi publiczne służą jako scenariusze masowego porzucania pojazdów, chociaż w kilku krajach stanowi to podstawę wysokich grzywien.

Vehiculo porzucona.
Porzucone samochody na drogach publicznych są źródłem bezpośredniego zanieczyszczenia miast.

Recykling pojazdów pozwala nam tchnąć nowe życie w materiały pojazdu

Dzięki recyklingowi pojazdów sektor przemysłowy może odzyskać ogromne ilości żelaza, aluminium, gumy i tworzyw sztucznych, które mogą być przeznaczone do nowych procesów produkcyjnych.

Na przykład sektor zajmujący się produkcją sprzętu AGD otrzymuje metal samochodów już poddanych recyklingowi do ponownego użycia. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby ta praktyka była stosowana we wszystkich krajach!

Oszczędza pieniądze kupującym używane części

Portfele ludzi również zyskują, ponieważ wiele części zamiennych, które nadal działają, wraca do sprzedaży z drugiej ręki. Konsument, który je kupi, bez wątpienia zapłaci mniej i będzie mógł dłużej jeździć starym pojazdem, bez konieczności kupowania nowego.

Zawsze poddawaj recyklingowi swój samochód!

Priorytetem powinno być wprowadzenie recyklingu, od drobnych rzeczy, takich jak tkaniny, po największe przedmioty, takie jak pojazdy. Zanim coś wyrzucisz, zastanów się, do czego jeszcze możesz to wykorzystać. A może możesz zaoferować to komuś innemu. Masz wiele powodów do recyklingu, a o kilku z nich przeczytałeś w tym artykule.

Czas zacząć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Álvarez M. Política ambiental y su impacto a la innovación tecnológica y organizativa: El reciclaje de vehículos automotores Mamá. Red de Rev Cient. 2004; (213): 73-98.
 • Sánchez C. El reciclado de vehículos y su relación con el desarrollo sustentable de la región fronteriza de Mexicali, Baja California, México. Rev Int Adm y Finan. 2010; 3 (3): 67-79.
 • Salas E, Rodríguez J. Reciclaje de automóviles al final de su vida útil. El reciclaje de vehículos en fin de vida. Rev Res. 1994; 2: 56-58.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.