5 wspaniałych pomysłów na piękne meble z recyklingu

Skrzynie, palety, kawałki drewna, a nawet beczki można zmienić w idealne meble do dowolnej części domu. Nie jesteś tego pewien? Oto kilka sugestii na dekoracje wnętrz.
5 wspaniałych pomysłów na piękne meble z recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2020

Jeżeli zastanawiasz się jak urządzić swój dom, nie spiesz się z wydawaniem pieniędzy na meble, które mogą nie być tego warte. Zamiast tego rozejrzyj się wokół i zastanów się, co możesz zrobić z tym, co masz pod ręką. Aby Ci pomóc, w tym artykule przedstawimy kilka wspaniałych pomysłów na meble z recyklingu.

Często zdarza się, że rozwiązanie problemów mamy tuż przed oczami i ich nie widzimy. Nie zdajemy sobie sprawy, że zamiast wyrzucać rzeczy, których nie używamy, możemy je poddać recyklingowi.

Aby pomóc Ci w dekorowaniu starych materiałów, oto kilka innowacyjnych pomysłów na meble z recyklingu. Nie jest trudno je zdobyć i pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze, nie zmieniając Twojego stylu.

5 wspaniałych pomysłów na meble z recyklingu

1. Regały ze skrzynek na owoce

Meble z recyklingu

Przejdź się po supermarkecie lub do warzywniaka i poproś o zbędne drewniane skrzynki.

Z tych prostych drewnianych prostokątów możesz zrobić zjawiskowe półki. Wystarczy wykonać te proste kroki:

 1. Użyj 6 lub 9 skrzynek i pomaluj je na dowolny kolor. Jeżeli zrobisz to w stylu rustykalnym i efekt nie będzie specjalnie schludny i uporządkowany, tym lepiej.
 2. Jeśli masz dwa dłuższe kawałki drewna, ułóż dwie listwy prostopadle do siebie, aby podeprzeć półki i zapewnić im większą stabilność.
 3. Przymocuj skrzynki do siebie i do listew za pomocą gwoździ.
 4. Dodatkowo, możesz także dodać kółka i uchwyty po obu stronach skrzynki, aby łatwo było ją przesuwać.

Jeszcze jedna wskazówka: niekoniecznie musisz robić półki o szerokości i wysokości dwóch lub trzech skrzynek. Wysokość kolumn może być różna, a to uczyni Twój mebel jeszcze bardziej oryginalnym.

Chcieć wiedzieć więcej? Skrzynki po owocach – 20 pomysłów

2. Stolik kawowy wykonany z palet

Dla osób kreatywnych drewniane skrzynki są zaproszeniem do pracy. Widząc palety, które są przeznaczone na śmieci, w ciągu kilku minut wymyślą ich nowe zastosowanie i przyniosą je do domu.

Oto jak zrobić piękny, prosty stolik kawowy do salonu:

 1. Po pierwsze usuń plamy, jeżeli chcesz pomaluj i polakieruj skrzynkę.
 2. Następnie wytnij kilka kawałków drewna, aby nogi stołu miały odpowiednią wysokość. Jeżeli uda Ci się znaleźć metalowe nogi do stołu, tym lepiej, ponieważ nadają one meblom wspaniały, rustykalny wygląd.
 3. Przykręć je do palety: zaleca się użycie jednej długiej śruby z jednej strony i dwóch w górnej części.
 4. Na wierzchu połóż szklany blat lub za pomocą kawałków drewna wypełnij puste przestrzenie między listwami palety.

Inną alternatywą jest użycie drewnianych klinów między górną częścią palety a szybą. Dzięki temu stół będzie płaski i wyższy.

3. Stojak na butelki wykonany z beczki

Stojak na butelki

Beczka przerobiona na stojak na butelki z napojami nada Twojemu salonowi wyjątkowy charakter. Będzie ona pasować idealnie, jeżeli masz w pokoju inne drewniane meble, zwłaszcza jeśli są wykonane z ciemnego drewna.

Stojak na butelki możesz wykonać w następujący sposób:

 1. Oszlifuj beczkę usuń wszelkie niedoskonałości, ewentualnie pomaluj ją i polakieruj.
 2. Następnie odetnij jeden z boków, pozostawiając od 20 do 30 centymetrów (w zależności od wysokości lufy) na górze i na dole. Możesz zostawić tę część otwartą lub użyć wyciętych kawałków drewna jako drzwi, mocując zawiasy po obu stronach.
 3. Umieść drewniane półki na środku jak przegródki, dla lepszego wykorzystania przestrzeni.
 4. Przymocuj pokrywkę beczki na wierchu tak, aby można było na niej postawić otwarte butelki i szklanki.

4. Wiszące meble drewniane

Jeśli znajdziesz taki zakątek domu, który można zagospodarować, powinieneś rozważyć tę opcję.

 1. Oszlifuj kawałek drewna i pokryj warstwą lakieru.
 2. Zrób w nim cztery otwory, przymocuj hak w kształcie litery S do sufitu i przywiąż cztery kawałki liny do haka mocnym węzłem.
 3. Następnie przełóż linę przez otwory w drewnie i wykonaj węzeł pod każdym otworem.

Na wiszącym meblu nie układaj szklanych ani porcelanowych przedmiotów. Podobnie, spróbuj ustawić go w części domu, w której nie ma zbyt dużych przeciągów: chociaż wygląda bardzo atrakcyjnie, logicznie rzecz biorąc, jest dość niestabilny.

5. Półki wykonane z drabiny

5 wspaniałych pomysłów na meble z recyklingu

Jeżeli, podobnie jak większość z nas, widok butów rozrzuconych po całym pokoju doprowadza Cię do szału, oto rozwiązanie Twoich problemów. Używając starej drabiny i kilku kawałków drewna jako półek, możesz z tym zrobić porządek!

Podobnie jak w przypadku poprzednich pomysłów na meble z recyklingu, możesz użyć kolorowej farby, lakieru i innych technik, aby nadać półkom na buty osobisty charakter.

Pomysł ten jest nie tylko bardzo prosty, ale także bardzo praktyczny.

Z jednej strony taki mebel jest łatwy w użyciu i od razu będziesz w stanie znaleźć każdą parę butów, której szukasz; a z drugiej strony będziesz mógł przechowywać na nim prawie wszystkie swoje buty. W rezultacie Twój pokój będzie wyglądał na znacznie większy i uporządkowany.

Teraz, gdy masz już kilka wspaniałych pomysłów na meble z recyklingu, wszystko, co musisz zrobić, to zaplanować co chcesz zrobić, znaleźć materiały i zabrać się do pracy. Dobrze jest znaleźć kogoś do pomocy, a to oznacza również, że ktoś może podsunąć Ci cenne sugestie.

Nadszedł czas – i moda – na meble z recyklingu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.