Idealna pieczeń wołowa - wskazówki mistrza kuchni

Pokażemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać idealne danie z rostbefu. Profesjonalny wynik cię zachwyci!
Idealna pieczeń wołowa - wskazówki mistrza kuchni
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Z organoleptycznego punktu widzenia pieczeń wołowa to pyszne danie, ponadto zawiera wysokiej jakości niezbędne składniki odżywcze. Możesz ją uwzględnić w kontekście zróżnicowanej diety, ponieważ należy do zdrowych potraw.

Przed rozpoczęciem przepisu musimy również podkreślić, że jedzenie czerwonego mięsa nie jest szkodliwe dla zdrowia. Przez wiele lat twierdzono, że regularne jego spożywanie może zwiększać ryzyko zachorowania na raka czy schorzenia układu krążenia, ale w ostatnich czasach obalono te poglądy.

Wskazówki, jak przygotować idealną pieczeń wołową

Teraz opowiemy Wam o tajnikach tworzenia doskonałego dania z rostbefu. Musisz jednak trochę ćwiczyć, aby osiągnąć najlepszy wynik końcowy. Ale kiedy już to opanujesz, z pewnością stanie się jednym z twoich ulubionych dań.

1. Wybierz odpowiedni kawałek mięsa

Nie wszystkie kawałki mięsa mają taką samą ilość tłuszczu. A to będzie miało wpływ na uzyskanie dobrej pieczeni.

Ważne jest, aby wybrana porcja zawierała tłuszczyk w środku tkanki mięśniowej. W ten sposób pieczeń wołowa osiągnie soczysty smak. Jeśli mięso jest zbyt chude, może skończyć suchą pieczenią stronie i potrzebie dużej ilości sosu, aby było smacznie.

Trochę czerwonego mięsa do przygotowania rostbefu.
Tłuszcz zawarty w mięsie nadaje mu soczystości podczas gotowania.

2. Osusz mięso przed pieczeniem

Ważnym punktem przy przyrządzaniu pieczeni jest osuszenie kawałka mięsa papierem kuchennym, aby nie dopuścić do nadmiernej wilgoci. Jeśli tego nie zrobisz, może to spowodować palenie, co uniemożliwi pożądaną karmelizację.

Jeśli tak się stanie, stracisz mocny smak, do którego dążysz. Nie trzeba również dodawać, że mięsa nie należy myć przed włożeniem do piekarnika.

3. Pień wołowa musi być obficie doprawiona

Sól i pieprz to dwaj najlepsi przyjaciele rostbefu. Można również dodać inne przyprawy, ponieważ oprócz poprawy smaku, dostarczą one również wielu fitochemikaliów o właściwościach przeciwutleniających. Okazało się, że są one w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania w średnim okresie.

4. Zawsze używaj oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest najlepszym tłuszczem do przyrządzania mięsa z grilla. Dobrym pomysłem jest obfite nałożenie tego tłuszczu, aby uzyskać lepszy smak, ładnie zrumienić mięso na zewnątrz i zapobiec przywieraniu kawałka do grilla.

Zalecamy, aby zawsze używać oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, ponieważ ma ona lepszą jakość i wyższą zawartość witaminy E niż jej tańsze wersje.

5. Na końcu pieczeń wołowa musi “odpocząć”

Po zakończeniu gotowania zalecamy odstawić mięso na kilka minut zanim je pokroisz. W ten sposób wszystkie soki znajdujące się w mięsie zostaną zachowane. To niezbędny element, aby naprawdę delektować się mięsem, ponieważ nadają mu znacznie intensywniejszy smak.

Czy pieczeń wołowa jest zalecana dla ciebie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, toczyło się wiele dyskusji na temat włączenia czerwonego mięsa do diety. Jednak obecnie odradza się jedynie spożywanie przetworzonego czerwonego mięsa, o czym świadczą badania opublikowane w European Journal of Cancer . Ten rodzaj żywności może zwiększać ryzyko zachorowania na raka, ale jest to spowodowane obróbką przemysłową.

Wiele często stosowanych dodatków, takich jak azotyny, wiąże się z częstszym występowaniem patologii onkologicznych. Badanie opublikowane w czasopiśmie Antioxidants potwierdza ten fakt. Nie ma jednak problemu z czerwonym mięsem, gdy spożywane je świeże i przygotowywane w domu.

Chcielibyśmy podkreślić ponadto, jak ważne jest, aby nie smażyć i nie gotować mięsa w wysokich temperaturach. W takich przypadkach mogą powstawać pewne szkodliwe związki, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Czerwone mięsa.
Wykazano, że przetworzone czerwone mięso jest potencjalnie niebezpieczne i ma powiązania z rakiem.

Jednym z takich przykładów są kiełbaski, które są szkodliwe dla zdrowia, ponieważ zawierają nadmiar azotynów.

Przygotuj idealną pieczeń wołową jak profesjonalny kucharz

Jeśli zastosujesz się do wskazówek, które Ci dzisiaj zostawiamy, możesz przygotować rostbef jak zawodowiec. To doskonałe danie nawet dla najbardziej wymagających podniebień.

Nie zapominaj, że jest to danie, które zawiera białka o wysokiej wartości biologicznej, ze wszystkimi niezbędnymi aminokwasami i o dobrej przyswajalności. To także dobre źródło mikroelementów, takich jak żelazo i cynk.

To może Cię zainteresować ...
Mięso z indyka i kurczaka: jakie są między nimi najważniejsze różnice?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Mięso z indyka i kurczaka: jakie są między nimi najważniejsze różnice?

W tym artykule pokażemy Ci czym różni się mięso z indyka od tego z kurczaka, a także poznasz odpowiednią metodę gotowania obu.  • Hegazy, A. M., El-Sayed, E. M., Ibrahim, K. S., & Abdel-Azeem, A. S. (2019). Dietary antioxidant for disease prevention corroborated by the Nrf2 pathway. Journal of complementary & integrative medicine16(3), /j/jcim.2019.16.issue-3/jcim-2018-0161/jcim-2018-0161.xml. https://doi.org/10.1515/jcim-2018-0161
  • Anderson, J. J., Darwis, N., Mackay, D. F., Celis-Morales, C. A., Lyall, D. M., Sattar, N., Gill, J., & Pell, J. P. (2018). Red and processed meat consumption and breast cancer: UK Biobank cohort study and meta-analysis. European journal of cancer (Oxford, England : 1990)90, 73–82. https://doi.org/10.1016/j.ejca.2017.11.022
  • Karwowska, M., & Kononiuk, A. (2020). Nitrates/Nitrites in Food-Risk for Nitrosative Stress and Benefits. Antioxidants (Basel, Switzerland)9(3), 241. https://doi.org/10.3390/antiox9030241

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.