Rzeczy, których nie należy wkładać do zmywarki

Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz stracić cenne przybory kuchenne. Trzymaj wysokiej klasy noże, patelnie zapobiegające przywieraniu i deski do krojenia z dala od zmywarki.
Rzeczy, których nie należy wkładać do zmywarki

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Tak, wiemy, że to oszczędza nam dużo czasu. Są jednak rzeczy, których po prostu nie należy wkładać do zmywarki. W przeciwnym razie zepsujesz ją.

Być może nie lubisz zmywać naczyń ręcznie, ale jeśli chodzi o delikatne przedmioty, to najlepsza metoda. Nawet jeśli zaoszczędzisz kilka minut na pracach domowych, będziesz musiał zainwestować w zestaw naczyń lub inne przybory kuchenne, a może i nowy sprzęt.

Oto lista wszystkich rzeczy, których nie należy myć w zmywarce.

1. Garnki i patelnie żeliwne emaliowane

Strzeż się! Chociaż większość emaliowanych garnków i patelni można myć w zmywarce, są takie, których nie należy. Skąd się o tym dowiesz? Zależy to od marki.

Najbezpieczniej jest zapoznać się z instrukcją producenta. Jeśli jednak ich nie masz, umyj je ręcznie miękką gąbką do szorowania. W przeciwnym razie ryzykujesz zniszczenie szkliwa.

Z drugiej strony niektórzy eksperci doradzają, co robić, aby żeliwo zachowało swoje właściwości (szybko nagrzewa się, dobrze przewodzi i zatrzymuje ciepło). Otóż wskazane jest mycie go gorącą wodą bez mydła, osuszanie na miejscu i nacieranie niewielką ilością oliwy z oliwek.

2. Patelnie i garnki nieprzywierające

Powierzchnie nieprzywierające mają bardzo delikatną strukturę. Dlatego, o ile nie zaleci tego producent, nie należy ich wkładać do zmywarki.

Okazuje się, że detergenty stosowane w zmywarkach mają często bardzo silne działanie. To, wraz ze strumieniami ciśnienia, wystrzeliwanymi przez maszynę, może powodować odklejanie się fragmentów powłoki.

Wskazane jest użycie miękkiej gąbki do szorowania i odrobiny płynu do mycia naczyń. Powłoka nieprzywierająca to szlachetna powierzchnia, której nie trzeba mocno szorować, aby zapewnić jej czystość. Czasami wystarczy przetarcie ręcznikiem kuchennym.

Ollas y sartenes que no debes meter en el lavavajillas.
Nie wszystkie naczynia kuchenne można myć w zmywarce. Sprawdź instrukcje producenta.

3. Słabo szkliwione garnki ceramiczne lub gliniane

W garnkach glinianych, jeśli materiał nie jest odpowiednio wypalone, jest porowaty. To sprawia, że naczynie jest podatne na pękanie po wyjęciu ze zmywarki.

Strumienie gorącej wody pod ciśnieniem ścierają powłokę tych garnków. To sprawia, że są podatne na inkubację bakterii.

Należy pamiętać, że sytuacja pogarsza się, jeśli są poddawane wysokim temperaturom w wilgotnym środowisku. Dlatego zaleca się mycie ręczne łagodnym detergentem i dokładne suszenie czystą szmatką.

4. Naczynia, których nie należy wkładać do zmywarki: Woki

Woki to naczynia kuchenne przydatne do smażenia. Mogą być wykonane z żeliwa lub stali węglowej i często mają drewnianą rączkę; wszystko to są materiały, których nie należy myć w zmywarce. Ponadto, ze względu na swoją wielkość, prawie na pewno nie zmieszczą się w maszynie.

Możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego artykułu: 6 ukrytych miejsc w domu, które należy dokładnie czyścić

5. Miękkie plastikowe pojemniki

Plastikowe pojemniki można również zniszczyć w zmywarce. Zasada jest prosta: upewnij się, że można je bezpiecznie używać w kuchence mikrofalowej.

Jeśli nie, to nie można ich również myć w zmywarce. Poszukaj symbolu widelca z kubkiem; wskazuje to, że plastik jest wytrzymały i można go myć w wysokiej temperaturze.

W przeciwnym razie może uwalniać substancje toksyczne i zużywać się. Szybko się wypacza i starzeje; wcześniej niż wskazuje producent.

To samo dotyczy wszystkich plastikowych naczyń kuchennych, które nie nadają się do podgrzewania żywności.

6. Noże z najwyższej półki

Ze zwykłymi nożami nie ma problemu. Inaczej jest z nożami używanymi przez profesjonalnych kucharzy.

Są one wykonane ze specjalnego metalu, który może się odkształcać pod wpływem ciepła zmywarki. Narzędzie stępi się i nie będzie już efektywnie ciąć. Z drugiej strony rękojeść również ulega zniszczeniu.

7. Termosy

Okazuje się, że termosy są wyposażone w wewnętrzną strukturę, która pozwala na dłuższe utrzymywanie ciepła lub zimna płynów. Dlatego, jeśli włożysz je do zmywarki, woda pod ciśnieniem może przesiąknąć przez wewnętrzne warstwy butelki i tam pozostać. Może to spowodować pleśń i brzydki zapach.

8. Deski do krojenia i przybory drewniane

Warunki, w których zmywarka dezynfekuje naczynia, powodują powstawanie pęknięć w drewnie. W konsekwencji, podczas późniejszego używania, soki i sosy z preparatów przenikają do materiału. Ponadto drewno ma tendencję do odkształcania się, co skraca jego żywotność.

9. Przybory aluminiowe i miedziane

Rozpuszczenie gorącej wody z silnym mydłem ma tendencję do negatywnego wpływu zarówno na aluminium, jak i na miedź, co z czasem powoduje ich utlenianie. W związku z tym należy zachować ostrożność i nie wkładać do zmywarki przedmiotów wykonanych z tych materiałów.

10. Do zmywarki nie należy wkładać dużych naczyń

Przedmioty o dużych rozmiarach mogą uszkodzić zmywarkę i zrujnować naczynia, które chciałeś umyć. Utrudniają obracanie się mechanizmu myjącego.

Z drugiej strony foremki do ciastek to delikatne i niewielkie przyrządy, które nie wytrzymują warunków zmywarki. To samo dotyczy patelni do ciast i patelni do ciastek typu Bundt, które mają wiele płaskorzeźb.

11. Pokrywy i gumki szybkowarów

Części robotów kuchennych i ogólnie gumki również znajdują się na tej liście. Akcesoria te są bardzo delikatne, a ich materiały nie wytrzymują gorącej wody, ponieważ odkształcają się i tracą skuteczność.

Pokrywy szybkowarów składają się z zaworu z wewnętrzną uszczelką, która może ulec uszkodzeniu, jeśli cząsteczki mydła zatkają mechanizm. Uchwyt to kolejny element, który po każdym myciu niszczeje i odkształca się.

12. Przedmioty z etykietami lub klejem

Naczynia powinny być wolne od resztek jedzenia, a butelki powinny być wolne od etykiet i kleju. Zaleca się usunięcie wszelkich zabrudzeń przed włożeniem przedmiotów do zmywarki. W przeciwnym razie odpływy, rury i inne urządzenia w zmywarce mogą się zatkać.

13. Włoskie ekspresy do kawy

Włoskie ekspresy do kawy ze względu na swoją budowę nie powinny być myte w zmywarce. Nie zaleca się nawet mycia ich detergentem. Zamiast tego najbezpieczniej jest dezynfekować je tylko gorącą wodą.

Cafetera italiana no se puede lavar pl lavavajillas.
Włoskie ekspresy do kawy działają wyjątkowo, a prawidłowe mycie zapewnia parzenie wysokiej jakości kawy.

14. Rzeczy, których nie należy wkładać do zmywarki: Tarki

Tarki mają ostre krawędzie, podobnie jak noże. Kiedy wejdą w kontakt z gorącą wodą, tracą swoją skuteczność.

Z drugiej strony, ze względu na konstrukcję oraz zakamarki tych przyborów, najlepiej myć je ręcznie, aby zagwarantować ich absolutną czystość.

15. Filiżanki, szklanki i inne wyroby kryształowe

W tym przypadku mamy na myśli przedmioty wykonane z kryształu, a nie ze szkła. Bardzo często dochodzi do pomylenia obu terminów.

Kryształ to delikatniejszy materiał, więc zazwyczaj jest droższy. Poddany działaniu wysokich temperatur ma tendencję do deformacji, a nawet pękania.

Zachowaj przezorność i umyj je ręcznie. Jednak niektóre zmywarki mają programy do tego rodzaju materiałów.

Możesz również przeczytać ten artykuł: 10 wskazówek, jak dbać o środowisko w domu

Uwaga na „programy specjalne” zmywarki

Niektóre zmywarki są wyposażone w specjalne programy, które wskazują ich zdolność do mycia niektórych przyborów z listy. Jednak prawda jest taka, że ryzykujesz niepożądane rezultaty, a Twoje cenne przedmioty mogą ulec zniszczeniu.

Cokolwiek zdecydujesz, powinieneś wiedzieć, że dolna część zmywarki to ta, która osiąga najwyższe temperatury. Jest to również obszar, w którym naczynia mają największy kontakt z detergentem. Dlatego warto umieszczać delikatne przedmioty w górnej szufladzie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.